• benchmark.pl
 • Foto
 • Nikon D7500 - lustrzanka APC-C średniego segmentu co się zowie
Foto

Nikon D7500 - lustrzanka APC-C średniego segmentu co się zowie

przeczytasz w 3 min.

Po ubiegłorocznej premierze Nikona D500 wszyscy czekali na jego prostszą i tańszą wersję. Proszę państwa oto Nikon D7500.

Nowy aparat Nikona, model D7500 to średni segment lustrzanek APS-C. Następca Nikona D7200, nieprzypadkowo nazwany tak, a nie D7300. Ale po kolei.

Seria Nikon D7xxx, zawsze cieszyła się świetną renomą. Lustrzanka APS-C, która początkowo była tańszą alternatywą dla półprofesjonalnego Nikona D300s, a z czasem w miarę pojawiania się jej kolejnych generacji i wobec absencji następców D300s, stała się najlepszym aparatem APS-C w ofercie Nikona. Jednak nawet ubiegłoroczny Nikon D7200 nie mógł być inaczej postrzegany jak średni segment.

Gdy ponad rok temu pojawił się Nikon D500 wiadomo było, że profesjonaliści oddani formatowi APS-C maja znów swojego faworyta. W tym samym roku pojawił się wspomniany Nikon D7200, który był świetną kontynuacją tej serii, ale pozostawał niedosyt. W tym roku być może wynagrodzony, bo Nikon D7500 czerpie garściami z Nikona D500. Tu i ówdzie są oszczędności, ale zdaje się, że to co najważniejsze - dusza pięćsetki - trafiła do średniego segmentu Nikona.

Nikon D7500 przód

Z zewnątrz niby brak zmian, ale po chwili

Gdy przyjrzymy się Nikonowi D7500 to na pierwszy rzut oka nie dostrzeżemy wielkich różnic w porównaniu z poprzednikiem. Aparaty wyglądają podobnie, choć wystarczy chwycić D7500 w dłoń by poczuć głębszy uchwyt, dostrzec bardziej kanciasty korpus i zacząć zastanawiać się co jeszcze zmienił Nikon.

A zmienił wiele. Drugi rzut okiem i widać odchylany ekran LCD. Dotykowy o rozdzielczości 922 tysięcy punktów, a ponad okienkiem optycznego wizjera czujnik zbliżeniowy. Z tego też powodu tylna ścianka została nieco przeprojektowana, choć układ przycisków pozostał prawie identyczny. Miejscami zamieniły się przyciski i oraz info.

Nikon D7500 tył ekran LCD odchylenie

Mniejszy rozmiar ma także zaślepka na sloty kart pamięci SD (SDHC/SDXC). Korekta - pojedynczy slot (zgodny z UHS-I), co jest pierwszą zmianą (akurat na minus) w nowym aparacie zastąpił podwójny slot, tak przydatny w poprzedniku.

Przednia ścianka wygląda podobnie z korektą na przeprojektowaną obudowę, która teraz jest płytsza, a to zapewnia wspomniany głębszy uchwyt (na pewno znajdą się osoby, które to docenią). Pokrętła funkcyjne i wybierak wielokierunkowy na tylnej ściance są teraz osadzone głębiej, drobne zmiany dotyczą także wyprofilowania prawej strony tylnej ścianki (tej która znajduje się pod uchwytem).

Nikon D7500 uszczelnienia
Z zewnątrz tego nie widać, ale Nikon poprawił także uszczelnienia

Nikon D7500 czyli D500 dla entuzjasty

Na zewnątrz coś się zmieniło, ale najwięcej ciekawostek Nikon pozostawił nam w środku. Mamy tu ten sam co w Nikonie D500 20,9 Mpix sensor i procesor EXPEED 5. Korzyści są natychmiastowe, nie tylko w spodziewanej jakości obrazka, ale też dostępnym ISO (zakres od 50 do 1 640 000), szybkości trybu seryjnego (8 kl/s) i funkcjach filmowych. Nikon D7500 podobnie jak pięćsetka potrafi filmować w formacie 4K (także w trybie poklatkowym 4K UHD). Mniej miła wiadomość, że tryb 4K wykorzystuje obcięty fragment sensora APS-C, co dodatkowo zmniejsza pole widzenia w stosunku do pełnej klatki.

Oprócz sensora i procesora, Nikon D500 użyczył także układu pomiaru światła i chciałoby się powiedzieć autofokusa. Niestety, ten pozostaje taki sam jak w poprzedniku. To jednak nadal aż 51 punktów, w tym 15 krzyżowych. Na plus z kolei można zaliczyć możliwość kalibrowania ustawień AF dla konkretnych obiektywów z pomocą podglądu na żywo. To bardzo przydatna funkcja, znacznie wygodniejsza niż wprowadzanie wartości w ciemno i dopiero późniejsze ich sprawdzanie na zdjęciu.

Nikon D7500 migawka
Migawka wytrzyma 150 tysięcy klapnięć

Jak powiedziałem slot na karty pamięci ostał się jeden, na szczęście innych złącz nie zabrakło - mamy tu wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, port pilota, złącze mikro HDMI oraz micro USB 2.0. W komorze baterii znalazło się miejsce dla takiego samego akumulatora jak w D7200. Czyli małej elektrowni, choć Nikon zapowiada, że nie tak wydajnej jak wcześniej. Jednak 950 zdjęć to i tak bardzo wiele.

Korpus aparatu waży 640 gramów, nieznacznie mniej niż w starszym modelu.

Różne zestawy na początek

Dla każdego coś dobrego. W imię tej zasady, niezdecydowanym klientom Nikon proponuje trzy różne podstawowe zestawy aparat D7500 i obiektyw. Będą to:

 • Nikon D7500 i AF-S DX NIKKOR 16-80mm f/2.8-4E ED VR dla portrecistów i fotografów miejskich
 • Nikon D7500 i AF-S DX NIKKOR 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR dla podróżników z mało pojemnym bagażem
 • Nikon D7500 i AF-S DX NIKKOR 18-300mm f/3.5-6.3G ED VR dla tych, którym zawsze mało milimetrów w obiektywie

Źródło: Nikon

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gotrecjusz
  -2
  Moglibyście podawać chociaż przybliżone ceny recenzowanych produktów.