Procesory

Pasywne chłodzenie Noctua vs Core i9 9900K - prototypowy cooler w akcji

przeczytasz w 1 min.

Zaprezentowana konstrukcja to propozycja dla prawdziwych cichofili. Przygotowany komputer był napędzany jednym z topowych procesorów Intela.i nie generował nawet najmniejszego hałasu.

Firma Noctua słynie z ciekawych chłodzeń dla procesorów. Podczas targów Computex producent zaprezentował prototypowy model, który był w stanie pasywnie schłodzić układ Intel Core i9-9900K.

Zaprezentowane chłodzenie to nietypowa konstrukcja. Producent wykorzystał tutaj aluminiowy, asymentryczny radiator z dwunastoma grubymi żeberkami i sześcioma niklowanymi ciepłowodami (nie znajdziemy tutaj żadnego wentylatora). Całość waży 1,5 kg, więc trzeba przyznać, że mamy do czynienia z konkretnym zawodnikiem.

Noctua - pasywny cooler CPU

Standardowo, w obudowie bez wentylatorów, ale z dobrą cyrkulacją powietrza, cooler poradzi sobie ze schłodzeniem procesorów o TDP do 120 W. Po dołożeniu niskoobrotowego wentylatora w obudowie lub bezpośrednio na coolerze potencjał ten wzrasta do 180 W. Dodatkowym atutem jest kompatybilność z wysokimi modułami pamięci RAM.

Noctua - pasywny cooler CPU

Aby zamknąć usta niedowiarkom, producent zademonstrował możliwości chłodzenia w praktyce. W tym celu wykorzystał całkowicie pasywnie chłodzony komputer z procesorem Intel Core i9-9900K (jak czytaliście nasz test to wiecie, że nie jest to najchłodniejszy model).

Noctua - pasywny cooler CPU

Noctua - pasywny cooler CPU

Efekt? Pod mocnym obciążeniem procesor rozgrzewał się prawie do 100 stopni Celsjusza. Może nie były to najniższe temperatury, ale i tak robi to na nas spore wrażenie. Przy chłodniejszych modelach pokroju Core i7-9700 lub Core i9-9900 z pewnością byłyby one na bardziej akceptowalnym poziomie

Jeszcze nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) pasywne chłodzenie trafi do sprzedaży. Co myślicie o takiej konstrukcji?

Źródło: Hermitage Akihabara

Warto zobaczyć również:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  12
  Mimo że jest to pasywne chłodzenie, to cyrkulacja powietrza wewnątrz musi być. Po kilku godzinach grania na takiej maszynie, jak na zdjęciu, całość zacznie się sypać. Nie obejdzie się bez wiatraków.
  • avatar
   n4zgul
   7
   Niezła cegła :D
   • avatar
    Kapitan Nocz
    2
    czyli co tym pokazem udowodnili, ze te 1.5kg kloca z metalu nie da rady schłodzić rzeczonego procesora? Teraz procesory mają zmyślne zabezpieczenia przed temperaturą, to by mógł być i nawet radiatorek, który kiedyś chłodził Pentiumy trójki i pewnie procek tez by chodził tyle, ze wydajność spadła by własnie do Pentiuma III. Żeby naprawdę ocenić co ten cooler jest warty, trzeba by było porównać wydajność procesora chłodzonego czymś wydajnym i tym czymś pasywnym. No i pozostaje jeszcze kwestia ceny... Czuję, że tanio nie jest.
    • avatar
     wojtek_pl
     1
     Jak to jest mocowane do płyty (?), że jej nie połamie ? 1.5 kg daje całkiem spory moment łamiący. Są już płyty główne z kewlarowym wzmocnieniem mocowania radiatora? ;/
     • avatar
      xxx.514
      0
      Że też nie wyłamuje gniazda na procesor. Ciekawe, że umieścili kilkanaście grubych żeberek zamiast kilkudziesięciu cienkich.
      • avatar
       Juan Sanchez Villa-Lobos Ramir
       -1
       W WC to ja mam Kibel potocznie zwany Dzbanem!
       • avatar
        kitamo
        -5
        Przy tak dobrych i wydajnych systemach WC stosowanie takiego pasywnego coolera mija sie z celem.
        Taniej i efektywniej jest zastosowac nawet AIO WC nie mowiąc juz o customie.