Oprogramowanie

Microsoft tchnie nowe życie w Notatnik

przeczytasz w 2 min.

Notatnik doczeka się nowej wersji, dostosowanej do systemu Windows 11, ale też do współczesnych standardów. Zobacz, co konkretnie ulegnie zmianie.

Notatnik w Windows 11. Idą spore zmiany

Spora część aplikacji w Windows 11 doczekała się już nowych wersji – unowocześnionych i dostosowanych wizualnie do aktualnej wersji systemu Microsoftu. Takie odświeżenie mają już za sobą między innymi Paint, Kalkulator, Sklep, Zdjęcia czy Xbox. Wkrótce dołączy do nich Notatnik. Jego zmodernizowana wersja zaczęła trafiać do Insiderów testujących rozwojowe wydania systemu (w kanale Dev).

Notatnik Windows 11 okno

Jak widzisz, Notatnik w Windows 11 ma nowy wygląd, zgodny z systemową filozofią designu. Są zaokrąglone rogi, są rozmycia i są duże elementy menu. Przede wszystkim jednak pojawił się (nareszcie!) tryb ciemny. Straszliwie brakowało go w dotychczasowych wersjach. Teraz będzie się można ręcznie przełączać pomiędzy jasnym i ciemnym trybem (a domyślnie będzie się on dostosowywał do motywu ustawionego w systemie). 

Ale sam wygląd to nie wszystko

Na wyglądzie zmiany jednak się nie kończą. Nowy Notatnik ma również specjalny panel Ustawień, w którym wygodnie skonfigurujesz fonty. Na uwagę zasługuje także przeprojektowane i znacznie wygodniejsze w użyciu narzędzie „znajdź i zamień”, a dopełnieniem całości jest wieloetapowe cofanie. To ostatnie przyda się na pewno. Docenimy też chyba automatyczne zawijanie wierszów. 

Notatnik Windows 11 znajdź

Aktualnie rozpoczynają się testy nowego Notatnika i można przypuszczać, że w którymś momencie przyszłego roku stanie się on powszechnie dostępny. Bez wątpienia te nowe funkcje przydadzą się użytkownikom na co dzień i tchną nowe życie w program. Niestety wciąż daleko mu będzie do takich aplikacji jak Notepad++ czy nawet linuksowy Edytor tekstu – nie uświadczysz w nim praktycznych narzędzi do pracy z kodem, ale ostatecznie nie takie jest jego zastosowanie. 

Źródło: Microsoft, MSPowerUser, The Verge

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Vengir
  8
  No, nawet Notatnik dostaje tryb ciemny. Teraz tylko czekać, aż Benchmark też to wprowadzi.
  • avatar
   Abgan
   4
   Nie, no MS mógłby dać sobie spokój. Z Notepad++, z Sublime nie wygrają choćby pękli. "Wieloetapowe cofanie" jest nowością? Gdy N++ ma taby, motywy, porównywanie plików, podświetlanie składni dla bodaj wszystkiego co ma składnię, zapisywanie stanu przy wychodzeniu (gdy mamy otwarte 7 plików i zamkniemy N++, to po ponownym otwarciu będą otwarte te same pliki)... Tymczasem w systemowym Notatniku będzie tryb ciemny... Ciekawe, czy ciągle się wiesza gdy otworzymy duży plik :-D
   • avatar
    piomiq
    2
    > wieloetapowe cofanie
    Normalnie szok. Ma takie takie zaawansowane funkcje, że konkurencja już może pakować manatki. Mucha nie siada. No i ten tryb ciemny. Prą ostro na przód, Notepad++ czy Sublime nie mają szans.
    • avatar
     Gomido
     1
     A ktoś jeszcze używa notatnika? Nawet w robocie u mnie każdy woli odpalic Worda i tam motieac albo pobrać notepad++. Notatnik umarł razem z win xp
     • avatar
      PerfectDAY
      -1
      Ciemny wygląd to na pewno fajna sprawa, jednakże dopóki nie wprowadzą zakładek i rozpoznawania tekstu pozostanę przy alternatywach. Pisanie skryptów w zwykłym notatniku to katorga.
      • avatar
       kaalus
       -1
       Ciekawe czy w końcu będzie obsługiwał pliki UTF8 bez dodawania szkodliwego byte order mark i linuksowe/macowe zakończenia linii. CRLF to wrzód który trzeba wypalać ogniem.