Karty graficzne

Intel przygotowuje nowe karty graficzne. Wyciekły plany wydawnicze

przeczytasz w 1 min.

Intel dołączył do producentów kart graficznych, ale początki tej historii nie były łatwe. Wiemy, że w planach są kolejne modele o lepszej specyfikacji.

Za nami premiera kart graficznych Intel Arc z generacji Alchemist, a do tej pory doczekaliśmy się pięciu modeli: Arc A310, Arc A380, Arc A580, Arc A750 i Arc A770. Okazuje się, że na tym producent nie zamierza poprzestawać i przygotowuje kolejne układy.

Intel przygotowuje kolejne karty graficzne

Kanał RedGamingTech opublikował plany wydawnicze kolejnych kart graficznych. Ujawnione informacje nie zostały potwierdzone, więc należy do nich podchodzić z ograniczonym zaufaniem.

Intel Arc - plany wydawnicze kart graficznych

W pierwszym kwartale tego roku Intel ma wprowadzić dwa nowe układy graficzne z generacji Alchemist, które uplasują się w średnio-niższym segmencie wydajnościowym Karty zostaną wyposażone w 6 GB pamięci GDDR6 i mają cechować się współczynnikiem TDP na poziomie 150 W.

W drugiej połowie planowane są modele z usprawnionej generacji Alchemist+ - w trzecim kwartale ma pojawić się podstawowy układ ACM+ G20 dla modeli o TDP 75-100W, a w czwartym jest planowany zaś średniowydajny układ ACM+ G21 dla modeli o TDP 175-225W.

Intel Arc Battlemage

Na kolejną generację kart graficznych Battlemage będziemy musieli poczekać do przyszłego roku. Producent wprowadzi usprawnienia w architekturze, nową generację podsystemu pamięci, a także ulepszenia Ray Tracingu. Pierwsze układy będą dostępne w pierwszym kwartale 2024, ale oficjalna premiera planowana jest dopiero w drugim kwartale. Co ważne, producent celuje tutaj w średniowydajny i topowy segment wydajnościowy – początkowo pojawi się średnio wydajny chip BMG-G21 o TDP <150W, ale później zadebiutuje też high-endowy układ BMG-G10 o TDP <225W.

Intel nie rezygnuje z kart graficznych

Intel Arc - plany wydawnicze kart graficznych

Wygląda więc na to, że Intel nie ma zamiaru porzucać rynku kart graficznych (tak jak sugerowały to niektóre media). W przyszłym roku planowana jest premiera kart z generacji Battlemage, a później powinny pojawić się model Celestial i Druid.

Źródło: YouTube @ RedGamingTech, Intel

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kazitut
  6
  Błąd Intela, to podejście do klienta.
  Swoje działania oparli na marketingu. ( i tylko na reklamie )

  Wystarczy zareklamować i się sprzeda, bo to intel (albo co ?)
  Oparte na tym " co ona nie ma, wszystko "
  " chodzi, biega, skacze, ... tylko nie fruwa " (jak się okazało)

  Intel ma to do siebie że nie wycenia,
  tylko pozycjonuje, a to spora różnica. (w podejściu)
  * Dla tych co liczą na konkurencyjne cenny.

  Wydaje mi się że obecna generacja " ma słabe tyły "
  Ale to się zmienia " oby z średniego, na lepsze "
  • avatar
   Kasuja Wpisy Automatem
   4
   @Paweł znowu 'wyciekło' ? gdzie pampers?
   nie wiem kiedy skończysz z pudelkizmami na portalu technologicznym. straciłem nadzieję.
   a może znowu mnie zablokujesz za konstruktywną krytykę?

   za jedno muszę cię pochwalić, cytat:
   "Kanał RedGamingTech opublikował plany wydawnicze"
   Wreszcie prawidłowo przetłumaczone "roadmap", wielkie brawa :) najczęściej spotykane tłumaczenie, to mówiąc wprost, w 100% kretyńskie "mapa drogowa". a tu prawidłowo osadzone w kontekście "plany wydawnicze", równie dobrze można to przetłumaczyć na "harmonogram wydania". Gdyby było w innym kontekście, mógłby to być "plan działania".

   jeszcze raz dzięki. nie tylko krytykuję :)
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Dobrze. Alternatywa na rynku jest potrzebna. Plany ambitne, oby tylko nie zostały porzucone, wtedy wraz z kolejnymi generacjami produkt "dojrzeje". Pierwsza generacja miała niespodziewane błędy ze sterownikami, na szczęście to po kilku miesiącach wygląda to lepiej, lecz recenzje poszły w świat na starych sterownikach.
    • avatar
     KMN123
     2
     Niepokojący jest tylko ten wpis na slajdzie oznaczony: **All dates are subject to change without notice...
     Cóż, pożyjemy zobaczymy co tym razem Intel wymyśli...
     • avatar
      zack24
      1
      Nie po to intel kupował fabryki i podpisywał umowy z producentami chipów, żeby się nie rozwijać w temacie GPU. Skoro daje to jakiś zwrot z inwestycji to jak najbardziej. Liczę na to, że kiedyś je dopracują tak, aby były faktycznie konkurencją dla zielonych i czerwonych.