Karty graficzne

NVIDIA Quadro dla mniej zasobnej kieszeni

przeczytasz w 2 min.

Seria profesjonalnych kart graficznych Quadro została rozszerzona o dwa modele - 2000 i 600. Są to budżetowe propozycje, dzięki którym seria Quadro staje się dostępna także dla inżynierów i projektantów o mniej zasobnym portfelu.

W sierpniu NVIDIA zaprezentowała odświeżoną serię profesjonalnych kart Quadro, którą oparto na architekturze Fermi. Pokazane wtedy modele nie grzeszyły przystępną ceną. Teraz NVIDIA uzupełnia ofertę o dwa produkty klasy średniej i podstawowej o dobrym stosunku wydajności do ceny, przy zachowaniu dużych możliwościach wizualizacji obliczeniowej.

 Warto przeczytać:
 

NVIDIA Quadro 2000 oparto na układzie GF106. Karta dysponuje 192 rdzeniami CUDA oraz 1GB pamięci GDDR5 ze 128-bitową szyną danych. Przepustowość pamięci wynosi 41,6 GB/s. Model Quadro 600, bazujący na procesorze graficznym GF108, ma już jedynie 96 rdzeni CUDA, również 1 GB pamięci, ale tym razem jedynie DDR3. Wpływa to na przepustowość, która wynosi 25,6 GB/s.

Obie karty nie są zbytnio łase na moc - Quadro 2000 pobiera 62 W, a Quadro 600 jedynie 41 W podczas pracy z obciążeniem - prawie tyle samo co poprzednicy Quadro FX 1800 i Quadro FX 580. NVIDIA chwali się, że model Quadro 600 zapewnia najlepszy stosunek wydajności do pobieranej mocy - lepszy niż konkurencyjna karta AMD FirePro V4800.
 

NVIDIA QUADRO 2000 - na śledziu znalazły się dwa porty DisplayPort oraz jedno wyjście Dual Link DVI-I

 

NVIDIA QUADRO 600 - na śledziu znalazło się po jednym wyściu Dual Link DVI-I oraz DisplayPort


Karty zapewniają obsługę technologii NVIDIA 3D Vision Pro, umożliwiającą pracę ze stereoskopowym, trójwymiarowym obrazem najwyższej jakości. Wspierane są standardy Open GL 4.1, DirectX 11, DirectCompute, Shader Model 5.0 i OpenCL. Urządzenia obsługują 30-bitowy kolor (10 bitów na kolor), co pozwala wyświetlić miliardy kolorów. Karty zgodne są ze standardem PCI Express 2.0 i zostały stworzone z myślą o  bardzo cichej pracy; akustyka pracy urządzeń została dostosowana do ultracichych środowisk biurkowych stacji roboczych. Oba modele wyposażono w jednoslotowe aktywne chłodzenie, a Quadro 600 cechuje dodatkowo niski profil płytki drukowanej.

NVIDIA Quadro 2000 dostępna będzie w sugerowanej cenie detalicznej 429 euro, a Quadro 600 będzie można kupić już za 159 Euro.  Karty Quadro dostępne są jako wyposażenie stacji roboczych Dell i HP, a także jako samodzielne produkty pod marką PNY Technologies w Europie.

Źródło: NVIDIA

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Stork
  0
  W tytule - rozstała
  mialo byc zostala :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "środowisk biurkowych stacji roboczych"

   Nie bardzo rozumiem o jakie środowiska chodzi? Biurowe, czy domowe? Ja osobiście posiadam stolik, nie biurko, więc posiadam "stolikowe środowisko"?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    W taj cenie nie lepiej wziąć GTX460 do obliczeń? Rozumiem, że Quadro ma "jakieś tam" dodatkowe funkcje, ale np. ta 600 jest tak okrojona, że 460 powinna być lepsza.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Kamikaze, wątpię aby 460 nadawała się bardziej do profesjonalnych zastosowań.
     • avatar
      Lightning
      0
      "NVIDIA chwali się, że..." no coments
      • avatar
       Diana Socha
       0
       no wszystkie pięknie, tylko że Quadro 2000 do wizualizacji to sie średnio nadaje... chyba że się wnętrza robi lub inne małe obiekty, to spoko...

       wrzuciliby jakąś Quadro 4000 tylko w cenie jak ma Q2000 to byłoby coś :P
       • avatar
        mm251
        0
        Zastanawiałem się nad kartami z serii Quadro i doszedłem do wniosku że w ich przypadku płacimy głównie za wsparcie czyt. bezproblemowość. Zestawiając kilka, np. dwie, trzy lub jedno dwuprocesorową kartę dla graczy otrzymamy jednostkę dużo szybszą vs cena do zastosowań profesjonalnych. Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu bo mam mętlik w głowie na ten dość ciekawy temat...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Jako, że sam używam to napisze bo widze, że większość z was nie wie za bardzo o co chodzi. Mianowicie chodzi o sterowniki i instrukcje obsługiwane przez GPU sprzetowo, a nie programowo. Np Antyaliasing linii, a nie całego obrazu (przydatne w programach graficznch. Poza tym karty quadro nie różnią się od GF tyle, że np za quadro 580 zapłacicie 700zł, a za gf 9600gt (quadro580 = gf9600gt) wiadomo ile. Ale różnica w wydajności w aplikacjach profesjonalnych jest znaczna. Oczywiście gry śmigają tak samo. ale za 700zł kupimy gf o wiele mocniejszego do gamingu. Ten kto nie pracuje w 3D (wizualizacje i modele) nawet niech nie patrzy w kierunku quadro. A pocątkującym również odradzam. Lepiej kupić na początek mocnego GF i dopiero potem zaczynać zabawę z quadro.
         Pozdrawiam