Samochody elektryczne

Bateria o żywotności 1,5 mln km. Trafi do elektrycznych ciężarówek

przeczytasz w 1 min.

Ogniwo o żywotności 1,5 mln km zostało opracowane przez szwedzkie firmy Scania i Northvolt. Producenci przeprowadzili jego testy i zakładają, że akumulator może trafić do elektrycznych ciężarówek.

Pierwsze prace nad akumulatorem o dużej żywotności ruszyły w 2017 r. Wówczas koncern produkujący samochody ciężarowe Scania we współpracy z Northvolt planował komercjalizację ogniw akumulatorowych przeznaczonych do ciężkich pojazdów elektrycznych. Po latach pracy pojawiły się efekty – bateria o żywotności ponad 1,5 mln km.

Scania i Northvolt przedstawiają nowoczesne akumulatory do ciężarówek

Efekt współpracy obu przedsiębiorstw to pryzmatyczne ogniwa o pojemności 157 Ah i napięciu nominalnym 3,6 V. Zastosowanie baterii w ciężkim transporcie lądowym pozwala uzyskać żywotność na poziomie przynajmniej 1,5 mln km. Jak informuje portal Electrek, powołując się na komunikaty firm, wydajność akumulatora została potwierdzona w testach walidacyjnych. Na uwagę zasługuje też niewielki ślad węglowy ogniwa, który wynosi ok. 30 proc. tego, który generują podobne ogniwa przemysłowe.

To kamień milowy na drodze do zrównoważonego systemu transportu. Przyszłość transportu ciężkiego jest elektryczna, a aby umożliwić zmianę i nadal realizować obietnicę naszej marki wobec klientów, Scania potrzebuje najbardziej wydajnych ogniw akumulatorowych do swoich elektrycznych samochodów ciężarowych” – mówi dyrektor generalny Scania Christian Levin.

Scania już dziś produkuje elektryczne ciężarówki. Charakteryzują się one zasięgiem ok. 350 km (w konfiguracji 4x2), który jest generowany przez akumulator o pojemności ponad 600 kWh. Przyszłość ekologicznego transportu lądowego wymusza jednak na producentach przygotowanie ogniw, które nie tylko pozwolą pokonać większy dystans na pełnym akumulatorze, ale też naładować go w możliwie krótkim czasie oraz zagwarantować dużą żywotność na przestrzeni lat.

Warto też podkreślić, że firma Northvolt jest obecna również w Polsce. Jedna z inwestycji przedsiębiorstwa powstaje w Gdańsku i dotyczy fabryki systemów bateryjnych i magazynów energii.

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  silvver
  6
  Jak są takie cudowne to będą liderami rynku i powinni też je puścić w osobówki.
  Oh wait, kilka razy w roku dostajemy newsy o super świetnych bateriach ogólnego zastosowania i specjalnie nic z tego nie wychodzi :)
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Cudowne baterie odcinek...xxx. Od jutra w sprzedaży.
   • avatar
    piomiq
    3
    Jak to wypada w porównaniu z akumulatorami w ciężarówkach Tesli?
    I kiedy dostępne będą ciężarówki Scania z tymi akumulatorami?
    • avatar
     Sander Cohen
     2
     350km zasięgu w ciężarówce. Porażka. I to pewnie jeszcze bez ładunku, przyczepy/naczepy etc
     • avatar
      Kasuja Wpisy Automatem
      1
      @Norbert jesteś tak ekstremalnie leniwy że nawet nie wrzuciłeś foty tej baterii: mb.cision.com/Public/209/3752498/ab28e6a1d58df96b_org.jpg , link oczywiście jako https bo tniecie linki :(
      • avatar
       Dragonik
       1
       Napiszcie kiedyś o jakiejkolwiek baterii, która jest rewolucyjna ale już po jej pojawieniu się i przetestowaniu, bo z tymi szystkimi bateriami to jest jak z końcami świata, których przeżyłem ze 20
       • avatar
        Marek1981
        -1
        Jest wiele błędów w logice i w kierunku tego rozwoju. 1.5mln kilometrow to na ciągnik siodłowy małym dystansem... zwiększenie mocy ładowania nic nie da jak nie poprawi się infrastrukturę (łatwe i tanie do ogarnięcia) oraz stabilne mocne źródła energii z 10x co teraz, gdzie system ledwo zipie.
        • avatar
         Kojot321
         -2
         Ślepa uliczka pseudo postępu. Wodór jest przyszłością transportu.
         • avatar
          oreonoreon
          -3
          No to się ultrakonserwatyne środowiska prawicowe porobią na brązowo.
          • avatar
           wojtek_pl
           -5
           "Bateria o żywotności 1,5 mln km" oznacza, że raz naładowana wystarcza na 1.5 mln km ? Litości !