Ciekawostki

Operator musi zwrócić klientom kasę

przeczytasz w 2 min.

Prezes urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął decyzję o nałożeniu kary finansowej na spółkę Vectra, a ponadto zobowiązał ją do zwrócenia części opłaconego abonamentu za usługę telewizji kablowej i internetu.

Vectra bezprawnie zwiększyła abonamenty

Choć nie było podstawy prawnej, w latach 2019 – 2020 spółka Vectra poinformowała swoich abonentów o dodaniu klauzuli modyfikacyjnej do ich trwających umów. Na jej mocy podniosła następnie o 5 złotych wysokość opłat abonamentowych za usługi dostępu do telewizji kablowej lub internetu. 

Operator wprawdzie wyznaczył termin, do którego klienci mogli bez kary wypowiedzieć umowy, ale i tak całe działanie było bezprawne. Dlatego też prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, najpierw w listopadzie 2021 roku postawił spółce Vectra zarzuty, a teraz podjął decyzją o nałożeniu na nią kary. 

Olbrzymia kara dla Vectry. Ma zapłacić grzywnę i oddać pieniądze klientom

Za nieuprawnioną zmianę w umowach, wprowadzanie konsumentów w błąd i pobieranie podwyższonych opłat abonamentowych prezes UOKiK ukarał Vectrę grzywną w wysokości ponad 22 milionów złotych. Nakazał także zaprzestać tego typu działań oraz usunąć jej skutki. 

To ostatnie oznacza, że – jeśli tylko decyzja się uprawomocni – Vectra będzie musiała zwrócić abonentom opłaty pobrane w nieuprawniony sposób. Chodzi konkretnie o tę nadwyżkę. O prawie do jej uzyskania operator będzie musiał także poinformować wszystkie uprawnione do tego osoby.

Jak tłumaczy Tomasz Chróstny, „przedsiębiorca powinien dotrzymywać umowy zawartej z konsumentem zarówno w zakresie treści, jak i warunków świadczenia usług”. Podkreśla przy tym, że „umowy z Vectrą zawarte na czas nieoznaczony nie posiadały klauzuli, która określałaby kryteria i zakres ewentualnych zmian”.

A jak powinno to zostać zrobione?

Prezes UOKiK wyjaśnił także, co powinien zrobić operator w sytuacji, w której chciałby podnieść wysokość opłat w ramach trwającej umowy na czasach nieokreślony albo przynajmniej dać sobie taką możliwość. 

Aby zrobić to zgodnie z prawem, operator powinien zaproponować wprowadzenie takiej klauzuli na zasadzie pełnej dobrowolności. A zatem w takim przypadku abonent może zaakceptować nowe warunki lub nie, ale brak zgody nie może wiązać się z koniecznością wypowiedzenia umowy. 

Źródło: UOKiK

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  8
  Mam nadzieję, że pomysłodawcę "rewolucji" w Vectrze już wieszają za cohones. Wszędzie są jacyś mądrale od optymalizacji i wykręcania zysków. A niech im dowalą i cały nadzwyczajny zysk diabli wezmą.
  • avatar
   pociu08
   1
   Ale ja mam to samo u swojego operatora ,podniósł ceny ani nie pytał ani nie dawal znac z 59zl na 79 zł Ultratech .może ktoś z tym coś zrobi?
   • avatar
    pociu08
    1
    Ja mam to samo z Ultratech ,tez podnieśli ceny ani nie pytali ani nie dawali znać tylko poinformowali że ceny są podniosione z 59zl na 79 zl zróbcie coś z tym
    • avatar
     nevermind
     0
     Może dzięki temu nie starczy im na płacenie temu gamoniowi który nakłaniał do brania cudownych eliksirów.
     • avatar
      Wenezo
      0
      I git
      • avatar
       Abgan
       0
       Ciekawe, rozwiązałem umowę z Vectrą w listopadzie - mam się do nich zgłosić po zwrot, czy sami mnie znajdą? :)
       • avatar
        que_pasa
        0
        Vectra to jakaś patologia od zawsze. Oni powinni co kwartał pro forma dostawać coś takiego
        • avatar
         Hasta-la-vista-baby
         0
         Brawo, mam u tych naciągaczy internet na czas nie określony i co roku podnoszą kwotę za internet o piątaka, ale znalazł się bat na cwaniaka...
         • avatar
          disign
          0
          UOKIK to jedyna instytucja w naszym wspaniałym kraju ktora tak naprawde dziala. Osobisie sie o tym przekonalem, wystarczylo tylko o nich wspomniec i problem ktory byl nie mozliwy do rozwiazania stawal sie mozliwy. Bardzo. Dobrze ze ich ukarali.