Internet

Orange Polska: testy 5G ruszą w przyszłym roku

przeczytasz w 2 min.

Firma Orange Polska zapowiedziała, że już w 2019 roku wystartuje z poważnymi testami sieci 5G w naszym kraju. Cel jest taki, by dwa lata później pierwsi klienci mogli już cieszyć się superszybkim Internetem mobilnym.

Internet 5G może zmienić świat i mając na uwadze te możliwości, Polska chce być liderem rozwoju i wdrażania tej technologii na Starym Kontynencie. Obojętny na ten potencjał nie jest również operator Orange Polska, który podzielił się związanymi z tym poważnymi planami.

Orange: testy sieci 5G w 2019 roku

Już w 2019 roku Orange zamierza przeprowadzić poważne testy sieci 5G. Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie, operator skoncentruje się na budowie ekosystemu, architekturze sieciowej i bezpieczeństwie, ale też spróbuje nawiązać dialog z regulatorami i podjąć współpracę z innymi kluczowymi podmiotami.

„Uruchomienie sieci nowej generacji 5G będzie miało ogromne znaczenie nie tylko dla funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego, ale dla całej polskiej gospodarki. 5G to szybsza sieć mobilna, minimalne opóźnienia, możliwość wydzielenia warstw sieci na konkretne potrzeby klientów biznesowych” – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Dlatego też „już teraz przygotowujemy się do wdrożenia tej technologii. Intensywnie rozbudowujemy sieć światłowodową, która będzie zapleczem niezbędnym dla dobrego funkcjonowania sieci mobilnej nowej generacji i internetu rzeczy. Współpracujemy też z dostawcami sprzętu i technologii” – dodał Fallacher.

Kiedy 5G w Orange? W 2021 roku

Prezes Orange Polska przyznał, że najważniejsze będzie pozyskanie pasm w częstotliwościach 3,6 i 3,8 GHz przez operatorów. Dzięki temu będzie można bowiem szybko zbudować sieć nowej generacji i udostępnić Polakom superszybki Internet w 2021, a może nawet 2020 roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Aby udowodnić, że technologia jest już niemal gotowa, a do jej wdrożenia potrzebne są przede wszystkim wspomniane zasoby, przeprowadzona została prezentacja, wraz z firmą Nokia. W tym publicznym teście udało się osiągnąć prędkość na poziomie 6,2 Gb/s, dzięki pasmu o szerokości 400 MHz i technice 8x8 MIMO.

„Nokia zatrudnia w Polsce ponad 5800 pracowników, w tym 4500 w segmencie badań i rozwoju, dzięki czemu w dużym stopniu, we współpracy z Orange i innymi partnerami, przyczyniamy się do budowy ekosystemu 5G w Polsce. Wierzymy, że jest to kluczowy czynnik dla rozwoju konkurencyjności gospodarczej Polski” – skomentował Thierry Balouka, wiceprezes Nokii ds. Grupy Orange. 

Przypomnijmy, że rządowa „Strategia 5G dla Polski” zakłada objęcie zasięgiem 5G wszystkich dużych miast i głównych szlaków transportowych do 2025 roku. Projekty, takie jak ten Orange Polska, mogą pomóc w realizacji tego założenia.

Źródło: Biuro Prasowe Orange Polska. Ilustracja: Orange Polska

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  vegasnight9
  4
  Pożyjemy zobaczmy. Oby nie było jak z 4G gdzie 150mb/s jest tylko w reklamie. W realu 10 razy mniej.
  • avatar
   pawluto
   1
   4g...5g...Ale o ludzi nikt nie zapyta...
   A ludzie chorują na raka albo są wywalani z mieszkań bo pomarańczowa firma sprzedała lokale z lokatorami firmie "czyścicielu kamienic"...
   Potem ci lokatorzy byli zastraszani i wstawiono im nowe zamki i podwyższono czynsz o 80 procent...
   A pomarańczowe iguano nic sobie z tego nie robi i nie anulowało transakcji...
   Oczywiście łamiąc prawo bo lokatorzy mieli prawo do pierwokupu...
   Nigdy nic nie wezmę od pomarańczowych...
   • avatar
    fasterbijacz
    0
    Jest na co czekać, z racji możliwości obsłużenia miliona użytkowników na kilometr kwadratowy w końcu zniknie problem "braku" internetu na koncertach itp. wydarzeniach.
    • avatar
     gacek585
     0
     Buahahaha śmieszne to jest po prostu. Mieszkam w miasteczku 4tysiące mieszkańców koło trójmiasta i nie mam 4g od orange a oni chcą wprowadzać 5g? Plus już dawno ma zasięg 4g w budynkach a orange nawet na zewnątrz nie łapie. Śmiech...
     • avatar
      Gatts-25
      -1
      4G od początku było skazane na porażkę ze względu na jego możliwości.5G to jest co innego i uważam ,że dalsze rozwijanie 4G nie ma sensu bo lepiej pchać się w nowe.
      Według zapowiedzi 5G będzie potrafiło obsłużyć milion połączeń na kilometr kwadratowy więc nie będzie takiego przesycenia jak w przypadku 4G.
      Samo 4G ma sens w małych miejscowościach lub wioskach gdzie dostępny jest zasięg tej sieci bo mała liczba osób korzystających daje wymierne korzyści nawet lepsze niż w sporej ilości łączach miedzianych z jakich ludzie jeszcze korzystają jednak 5G co najważniejsze przyniesie sporo mniejsze czasy opóźnień na łączu razem z niskim pingiem.Jeżeli nadajnik będzie musiał znajdować się jeden od drugiego w odległości na przykład jednego kilometra to już wiecie jak ogromne koszty to będą ,żeby korzystać z 5G.