Ciekawostki

Powstaje osiedle drukowanych domów jednorodzinnych

przeczytasz w 2 min.

Być może twojego przyszłego domu nie wybudują ludzie, lecz maszyny. Powstaje właśnie pierwsze osiedle domów jednorodzinnych z drukarek 3D.

Domy z drukarki 3D – całe osiedle

Widzieliśmy już domy drukowane w 3D, ale teraz będące jednym z pionierów tej technologii przedsiębiorstwo ICON – wraz z Lennar, BIG i Hillwood Communities – realizuje najambitniejszy dotąd projekt. W Teksasie powstaje osiedle drukowanych domów jednorodzinnych, na które złoży się 100 takich budynków. 

Choć „drukowana architektura” to na razie nisza, rozwija się niesamowicie szybko. W kolejnej dekadzie najpewniej dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy osób zamieszkają właśnie w domach z drukarki 3D. 

Jak to jest zrobione?

Niebawem lokatorzy wprowadzą się na przykład do 100 domów jednorodzinnych powstających w Teksasie. Każdy z nich jest „budowany” za pomocą opracowanej przez ICON drukarki 3D Vulcan. Wykorzystuje ona podobną do cementu mieszankę o nazwie Lavacrete – warstwa po warstwie. 

ICON 3D drukarki

Działa to tak, że drukarki pozwalają na budowę „szkieletu” i dopiero w kolejnym etapie do pracy wchodzi ekipa – ludzie zajmują się budową metalowego dachu, wstawianiem drwi i okien oraz szeroko rozumianą wykończeniówką. 

Drukarki zapewniają dużą swobodę projektową. Tylko na wspomnianym osiedlu powstawać będą domy według 8 koncepcji: o powierzchni od 146 do 196 metrów kwadratowych. Będą to budynki parterowe z 3 lub 4 sypialniami, a we wnętrzach zachowane zostaną charakterystyczne, żebrowane ściany (świadczące o tym, że powstały przy użyciu drukarek 3D). Producent chwali się też przy okazji wykorzystaniem takich rozwiązań jak panele słoneczne czy systemy smart home. 

ICON 3D wnętrze

Rewolucja na naszych oczach

„Po raz pierwszy w historii świata jesteśmy świadkami tego, jak floty robotów budują całe osiedle – powiedział Jason Ballard, dyrektor generalny firmy ICON. – Wierzę, że w przyszłości roboty będą budować całe dzielnice, miasteczka i miasta. […] Przed nami jeszcze długa droga, lecz uważam, że to ekscytujący i dający nadzieję zwrot w sposobie rozwiązywania problemów mieszkaniowych na świecie”. 

Osoby zainteresowane zamieszkaniem w jednym z takich domów będą musiały liczyć się z wydatkiem rzędu 450 tysięcy dolarów, a zamówienia już są przyjmowane. 

Źródło: ICON, New Atlas

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bomber2
  9
  Hahaha miało być tanio bo drukowane, a teraz wychodzi że robią z tego jakiś qwa prestiż i doją debili... Na szczęście debili nie brakuje.
  • avatar
   Szwejk
   4
   Kolejne getto pozbawione parków, szkół, przychodni, sklepów i jakiejkolwiek infrastruktury poza samochodowej. Amerykańskie budownictwo mieszkaniowe to koszmarek.
   • avatar
    Nibynóżka
    4
    Przypomina mi się taki film "Wiwarium"
    • avatar
     Warmonger
     0
     Radzę wziąć poprawkę na fakt, iż w USA wiele domów jest budowanych z tanich materiałów, dlatego rozsypują się w drzazgi przy byle huraganie. Mimo wszystko cement budzi większe zaufanie.
     • avatar
      xmexme
      0
      W końcu będzie można przyśpieszyć betonowanie planety. Politycy będą wniebowzięci.