SSD

Pamięci Racetrack łączą zalety pamięci flash i tradycyjnych dysków HDD

przeczytasz w 2 min.

IBM, po sześciu latach teoretycznych prac nad pamięciami Racetrack, przechodzi od słów do czynów. Firma rozpoczyna testy technologii, która łączy zalety najczęściej stosowanych nośników - RAM, flash i HDD.

Niebieski gigant, o którym często wspominamy zwłaszcza przy okazji przełomowych odkryć, poinformował o zakończeniu sześcioletniej fazy teoretycznych badań nad nowym typem pamięci - Racetrack. Często przy okazji newsów o podobnych technologiach mówi się o zrewolucjonizowaniu branży komputerowej, jednak w bliżej nieokreślonej przyszłości. Tym razem rewolucja wydaje się być naprawde blisko.

 Warto przeczytać:
 


Superkomputer chłodzony gorącą wodą

Racetrack to pamięć składająca się z miliardów nanokabli (nanowire) - o kształcie litery U i średnicy kilkudziesięciu nanometrów - przytwierdzonych do krzemowego podłoża. Każda nanorurka jest o tysiąc razy cieńsza niż ludzki włos. Po przyłożeniu prądu elektrycznego do nanokabla, przesuwane są magnetyczne domeny, które gromadzą dane. Zależnie od kierunku przepływu prądu, ruch odbywa się w lewą lub w prawą stronę. Choć wydaje się to proste, to dopiero naukowcom z IBM udało się dopracować metodę sterowania ruchem zapisanej w nanokablach informacji tak, aby możliwy był jej zapis i odczyt.

Pamięć wyposażona będzie w nieruchomą głowicę odczytującą i zapisującą dla każdego nanokabla. Ruch domen będzie odbywał się z prędkością setek kilometrów na godzinę, co, biorąc pod uwagę "znikome" odległości do przebycia, pozwoli na  wręcz natychmiastowy odczyt oraz zapis informacji.

Według pracowników IBM pamięci Racetrack łączą w sobie zalety technologii flash, RAM, a także standardowych dysków twardych, przy jednoczesnym wyeliminowaniu wad tych urządzeń. Pamięci te nie zużywają się, potrzebują niezwykle małych ilości energii do pracy, nie wydzielają ciepła oraz pozwalają na zapis ponad 100 razy więcej informacji na jednostce powierzchni, niż obecnie dostępne urządzenia.

Ponieważ teoretyczny opis nie zawsze przemawia do wyobraźni, a opis działania może niewiele wyjaśniać, inżynierowie IBM podają ciekawy przykład. Standardowa pamięć Racetrack będzie w stanie pomieścić wszystkie filmy wydane na świecie w ciągu danego roku, a następnie odtwarzać je przez tygodnie przy jednokrotnym naładowaniu baterii.

Pamięci Racetrack mają trafić na rynek w ciągu 3 do 8 lat. Czy zastąpią pamięci flash? To pytanie pozostawiamy na razie bez odpowiedzi.
 

Źródło: HotHardware

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

 

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Dlaczego do tej pory nie wymyślono znacznie lepszych akumulatorów? Od tylu lat używamy ciągle tej samej technologi i jedyną szansą na wydłużenie pracy, to zmniejszanie zapotrzebowań na energię innych podzespołów. Dla mnie to jest o tyle dziwne, że co chwilę czytam o nowych rozwiązaniach (nano) podzespołów bazowych, a w segmencie akumulatorów posucha jak na Saharze. Brak pomysłów, czy może celowa blokada nowych rozwiązań?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   No takie coś to by się przydało :) i po co teraz napędy optyczne ... :) jakoś nie ma teraz tak pędu jak wcześniej za dvd .. w stosunku do blueray..
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    już to widzę za 3 lata, 1TB takiego dysku 3x drozszy od SSD czy RAM ;p
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     To nie do końca wiem czemu ale na wikipedii angielskiej jest napisane iż pamięci te będą szybsze, pojemniejsze, ale mają większe zyżycie prądu niż NAND Flash. Coś się nie zgadza w artykule.