Foto

Panasonic CM10 to foto-smartfon pozbawiony funkcji telefonu

przeczytasz w 1 min.

Panasonic CM10 to następca aparatu-smartfona CM1 z wyeliminowaną funkcją dzwonienia, ale z systemem Android i wsparciem LTE

Panasonic CM10

Pamiętacie smartfon-aparat, a raczej aparat z funkcją smartfonu Panasonic CM1? Ten ciekawy produkt doczeka się swojej kontynuacji, w której największą innowacją będzie wyeliminowanie funkcji dzwonienia. Panasonic CM10 będzie bardzo podobny do poprzednika, czyli będzie smukłym smartfonopodobnym aparatem.

Również system pod kontrolą którego będzie pracował Panasonic CM10 jest typowo smartfonowy - Android 5.0. Oczywiście tak jak poprzednio interfejs fotografowania jest dopracowany i bardziej przypomina menu aparatu cyfrowego niż aplikację aparatu w smartfonie.

Parametry poprzednika znajdziecie w newsie z września 2014 roku, a zdjęcia interfejsu w tym tekście. Tak samo będzie w CM10, również w przypadku parametrów foto co oznacza zastosowanie:

 • matrycy CMOS 1”
 • obiektywu LEICA DC o ekwiwalencie 28 mm i jasności f/2,8
 • dostępnego ISO: 125 – 12800 (rozszerzane w dół do 100 i w górę do 25600)

Nową funkcją jest tryb rejestracji wideo 4K, ale jedynie przy 15 kl/s. Bardziej przydatne mogą być funkcje 4K Photo, z których Panasonic jest znany.

Podobnie jak poprzednik, także i Panasonic CM10 najpierw pojawi się tylko w Japonii w cenie będącej równowartością około 850 dolarów. Jaka będzie jego późniejsza kariera jeszcze nie wiadomo. Wiemy jednak, że i Panasonic CM1 nie pojawił się w regularnej sprzedaży w Polsce, choć można go kupić w Europie.

Czy wyeliminowanie funkcji dzwonienia to dobry pomysł? I dlaczego w ogóle to robić, skoro Panasonic CM10 będzie mimo wszystko dysponował slotem na karty SIM i wsparciem dla transferu danych LTE. Być może Panasonic chce by mobilny-fotograf skupił się na wykonywaniu zdjęć. Ale właśnie. Jaka jest definicja fotografii mobilnej?

Źródło: Panasonic

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Vienio43
  8
  Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego , więc to już nie smartfon.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Smartfon pozbawiony funkcji telefonu brzmi dla mnie jak ubikacja pozbawiona funkcji spłukiwania. Można, ale po co?
   • avatar
    gukeskl
    1
    To w sumie taki iPod z normalnym aparatem
    • avatar
     maqmba
     -1
     Nie chybione komentarze. Mniemam, że w japonii nie ma problemu z zasięgiem 4g? Jak tak to od czego jest skype, viber i inne komunikatory?... Nadal uważacie, że nie da się dzwonić? ... Kiedyś Nokia górowała w "takich pomysłach", robili telefony 3g bez możliwości wideo rozmów.
     • avatar
      ste-fan
      -1
      jak robię dużo fotek moją Nokia Lumia 1020 to przełączam telefon w tryb offline żeby nikt mi nie przeszkadzał a fotki można podziwiać na
      www.fb.com/miastozwiezowca
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Szkoda, że bez możliwości dzwonienia. Myślę że był by lepszy niż nie jeden flagowy telefon:D W sumie fajna opcja dla młodych. Cyk i wysyłasz do kogo chcesz zdjęcie w super jakości :)