Nauka

PayPal Galactic: system płatności w kosmosie

przeczytasz w 2 min.

Inicjatywa, która ma wynieść komercyjne płatności w przestrzeń pozaziemską. Realizowana przy współpracy PayPal, Instytutu SETI i Buzza Aldrina.

Choć brzmi to jak fantazja rodem z powieści science-ficion, projekt PayPal Galactic jest jak najbardziej realny. Przyszłość, w której na orbicie wokółziemskiej istnieją kosmiczne hotele, a ludzie przebywający na powierzchni Księżyca czy Marsa korzystają z dóbr materialnych za które trzeba płacić, jest jeszcze dość odległa. Zdaniem założycieli PayPal Galactic, PayPal, Instytutu SETI i drugiego człowieka na Księżycu Buzza Aldrina, nie na tyle, by już teraz nie mysleć nad wprowadzeniem wygodnych mechanizmów płatności w kosmosie.

To nie pierwszy raz, kiedy nazwa PayPal pojawia się w kontekście eksploracji kosmosu. Wcześniej jednak padała niejako przy okazji, gdy pisaliśmy o niezwykłych pomysłach Elona Muska, współzałożyciela PayPal. Przedsiębiorstwie SpaceX oraz wizji masowej, z perspektywy dzisiejszych możliwości technicznych, kolonizacji Marsa.

W urzeczywistnieniu idei płatności w kosmosie pomocna będzie współpraca naukowców, a także instytucji komercyjnych. Stąd współpraca z Towarzystwem Turystyki Kosmicznej. Problemem wielu przedsięwzięć w historii ludzkości była krótkowzroczność w przewidywaniu skutków ich realizacji, a także korzyści i potrzeb w odleglejszej przyszłości. Dlatego też PayPal Galactic nie będzie zrazu organizacją, która będzie zajmować się płatnościami. To program typu Think Tank, który ma rozpracować problem bezgotówkowych płatności w kosmosie. Prezes firmy, David Marcus, chce by inicjatywa przysłużyła się „edukacji społeczeństwa na temat ważnych kwestii związanych z eksploracją kosmosu i turystyką”.

Buzz Aldrin, który jak mało kto potrafi spojrzeć się na zagadnienie płatności z innej perspektywy, w końcu chodził po powierzchni Księżyca, dodaje:

„ Astronauci i Astro-turyści wybierający się na Marsa, Księżyc lub na wycieczki okołoziemskie, będę oczekiwali w czasie podróży podobnych udogodnień jakie znają z Ziemi. To dotyczy także tego, jak będą sobie nawzajem płacili. Niezależnie czy będziemy chcieli zapłacić rachunek czy przelać środki członkowi rodziny, który został na Ziemi, potrzebujemy dostępu do naszych pieniędzy. Myślę, że ludzie dotrą na Marsa być może jeszcze za mojego życia. Kiedy to się stanie nie zdziwię się jeśli będą używać rozwiązań wymyślonych w PayPal Galactic by płacić zarówno za małe jak i duże zakupy.”   

Dla przeciętnego konsumenta wizja płatności w kosmosie zapewne jest zagadnieniem pozbawionym głębszego sensu. Niemniej nie może on zaprzeczyć, że kiedyś, ktoś z jego krewnych lub potomków będzie korzystał z płatności w przestrzeni kosmicznej. PayPal zwraca uwagę, że:

„Już dzisiaj istnieje potrzeba galaktycznego system płatności. Potrzebują go chociażby Astronauci mieszkający na stacjach kosmicznych, aby opłacać rachunki na ziemi lub płacić za rozrywkę taką jak muzyka, ebooki czy filmy.”

Projekt PayPal Galactic, wspierany naukowo przez Instytut SETI, przy współudziale organizacji FundRazr, która gromadzi fundusze na projekty społeczne, ma na celu odpowiedź na kilka podstawowych pytań.

 • Jak będzie wyglądała standardowa waluta w międzyplanetarnym społeczeństwie, które nie używa gotówki?
 • Jak przystosuje się do nowej rzeczywistości system bankowy?
 • Jak będą musiały się zmienić systemy przeciwdziałania oszustwom i zarządzania ryzykiem?
 • Jakie regulacje prawne będą nas obowiązywać?
 • W jakim kierunku rozwinie się obsługa klienta?

Przy okazji wprowadzenia w życie inicjatywy PayPal Galactic, PayPal przygotował ciekawą infografikę, która prezentuje z jego perspektywy historię mechanizmów płatniczych w historii ludzkości.

PayPal Galactic historia płatności infografika

Źródło: PayPal

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  11
  Chyba nie trzeba tłumaczyć jakie zagrożenia to ze sobą niesie. Jakiś kraj skandynawski ma ochotę całkowicie zrezygnować z drukowania banknotów, wszystkie płatności 100% wirtualne. Szok
  • avatar
   projectdarkstar
   1
   Czyli 83% amerykanów nie wie absolutnie nic o bezpieczeństwie i nie zdaje sobie sprawy jakie problemy niosą elektroniczne pieniądze.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Panie Karolu, a gdzie wzmianka o artykule w Nature Communications odnośnie D-Wave? Chyba ukończony wydział do czegoś obliguje?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     A synchronizacja transakcji ze względu na opóźnienia będzie sie chyba odbywać ansiblem... no chyba ze zrobią tka jak z PayPass-em czyli że zwyczajnie nie ma żadnej komunikacji miedzy miejscem dokonania operacji a bankiem.

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login