• benchmark.pl
  • Foto
  • Targi Photokina od 2018 co roku - czyżby świat fotografii odżywał, a może…
Foto

Targi Photokina od 2018 co roku - czyżby świat fotografii odżywał, a może…

przeczytasz w 2 min.

Największe na świecie targi fotograficzne Photokina od przyszłego roku będą odbywały się co roku, a nie jak dotychczas w formule dwuletniej. Dlaczego?

Photokina to największa na świecie impreza poświęcona fotografii. Odbywa się co dwa lata. Ostatnio w 2016 roku, kolejna planowana jest na 2018 rok. A następna odbędzie się już w 2019, gdyż organizatorzy zmieniają jej formułę. Zmieni się nie tylko częstość i data (wydarzenie z września przeniesione zostanie na maj), ale też poszerzona zostanie tematyka, która jest prezentowana w kolońskich halach targowych.

Czym była dotychczas Photokina?

Dotychczas Photokina była miejscem gdzie można było w ciągu kilku dni zapoznać się z całym światem fotografii konsumenckiej i częściowo też tej profesjonalnej. Fotografii i pokrewnych im dziedzin obrazowania. Dlatego naturalnym są organizowane w trakcie targów warszaty fotograficzne, wystawy akcesoriów, sprzętu studyjnego, drukarek. Na targach zaczęły się pojawiać też takie produkty jak kamery akcji, drony, bo w końcu fotografować można prawie wszystkim. Złośliwy powie, że nawet pudełkiem na buty i nie będzie w błędzie.

Tego czego na Photokinie brakowało w lepszym wydaniu jest fotografia mobilna. Ta zajęła już bardzo ważne miejsce w naszym życiu i nie powinna być pomijana przy okazji takiej imprezy. Owszem już w poprzednich edycjach nie brakło stoisk z akcesoriami i sprzętem mobilnym, ale najwięksi producenci smartfonów nadal traktowali Photokinę jako wydarzenie poboczne.

Idźmy dalej. Doniesienia w pierwszego kwartału tego roku wskazują na to, że branża foto dostała wiatru w skrzydła. Może nie jest to mocny powiew, a nawet nie zefirek, ale wskaźniki (tymi kierują się firmy, w przeciwieństwie do konsumentów) sugerują drobną poprawę.

Choć firmy fotograficzne co rusz donoszą o restrukturyzacjach swoich działów obrazowania, które mają dostosować je do nowych realiów. Nastawione na sensacje media czasem podnoszą ten temat w nieprawidłowy sposób - na przykład zmiany w Panasonicu błędnie uznano za koniec fotografii w tym koncernie. Nikon od razu przyznał się do sporych strat, by uzasadnić zmiany.

Photokina reaguje na zmiany w branży

Czy odbywająca się co rok Photokina będzie odzwierciedleniem tych zmian? Po części tak, ale w głównej mierze chodzi tu o fakt, że obrazowanie to nie tylko fotografia. Szczególnie to cyfrowe. Stanowi ono podwaliny pod takie obszary działalności jak przetwarzanie w chmurze, rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, wszelkie formy przetwarzania obrazu przez inteligentne maszyny, holografia, gromadzenie i przetwarzanie danych, zarządzanie obrazami i media społecznościowe. Obraz odgrywa również ważną rolę w motoryzacji, zastosowaniach typu inteligentny dom.

Photokina począwszy od 2018 roku nie będzie koncentrowała się wyłącznie na fotografii, ale na wszystkich dziedzinach życia, które wiążą się z obrazowaniem, ze szczególnym uwzględnieniem tych wyżej opisanych.

Zmiana formuły z dwuletniej, na coroczną, nie musi zaraz oznaczać, że świat fotografii powraca do swoich najlepszych dni. Najlepszych z perspektywy nowych premier produktowych, które są siłą napędową każdych targów. Bo fotografia nigdy nie utraciła miejsca jakie zajmuje w naszym życiu.

Po prostu zmiany to odzwierciedlenie tego jak zmienia się znaczenie obrazu. Dlatego nie zdziwcie się, gdy kiedyś na Photokinie pojawią się nawet gracze.

Źródło: inf. własna

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mgkiler
    1
    A na facebooka ludzie wrzucają zdjęcia z komórek na których jest szum szum szum i dopiero widać jakis zarys twarzy... a nie to jakiś dziubek nie twarz. Nie jest to nawet portret.