Internet

33 lata temu zarejestrowano pierwszą domenę

przeczytasz w 2 min.

Trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie sieci bez domen internetowych. Pierwsza z nich została zarejestrowana dokładnie 33 lata temu, 15 marca 1985 roku. Dziś jest ich na świecie ponad 330 milionów.

Z Internetu korzystają aktualnie ponad 4 miliardy ludzi, którzy mają do swojej dyspozycji przeszło 330 milionów zarejestrowanych domen. Wszystko to zaczęło się dokładnie 33 lata temu, 15 marca 1985 roku. Wykorzystując rocznicę, odpowiedzmy sobie na kilka pytań… 

Nie jest to żadna wiedza tajemna, ale na wstępie wyjaśnijmy, że domena internetowa to (w dużym uproszczeniu) nazwa strony, a więc to, co wpisujemy w pasek adresu, by dostać się na daną witrynę. Taką domenę należy zarejestrować, podobnie jak samochód w wydziale komunikacji – na przykład rejestr domen „.pl” prowadzi NASK (czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Kiedy została zarejestrowana pierwsza z tych, których dzisiaj jest kilkaset milionów?

Jaka była pierwsza domena internetowa?

Pierwszą domeną internetową w ogóle była nordu.net – powstała w styczniu 1985 roku, ale nie została oficjalnie zarejestrowana. Dlatego też za pierwszą faktyczną domenę uznaje się symbolics.com, którą 15 marca tego samego roku zarejestrowało komputerowe przedsiębiorstwo Symbolics Computer Corporation z Cambridge. 

Choć Symbolics od lat nie istnieje, aż do 2009 roku utrzymywało domenę – dziś znajduje się ona w rękach firmy XF, która informuje o tym, że symbolics.com to najstarsza domena w Internecie.

Z kolei pierwsza „polska” domena internetowa, to znaczy kończąca się na „.pl”, została zarejestrowana została zarejestrowana w 1991 roku. Niestety nie wiadomo, kiedy dokładnie i jaki był to adres. Aktualnie w rejestrze znajduje się ich ponad 2,5 miliona.

Po co nam domeny internetowe?

Choćby z tego samego powodu, dla którego przypisujemy numerom w książkach telefonicznych imiona, a miejsce zamieszkania podajemy w formie adresu zamiast współrzędnych geograficznych. Krótko mówiąc: chodzi o wygodę i o to, by łatwiej było zapamiętywać. 

Prędzej bowiem zapamiętamy „google.pl” niż „172.217.16.35” (choć oczywiście wpisując ten adres w pasek adresu, dostaniemy się tam, gdzie chcemy).

Najdroższa domena świata to…

Nazwa strony ma duże znaczenie – jest większe prawdopodobieństwo, że osoba odwiedzi ponownie witrynę, która ma adres krótki i łatwy do zapamiętania, a równocześnie obejmujący szeroki zakres (tak ogólny, jak tylko się da). Dobrze pokazuje to ranking najdroższych domen na świecie, który następująco się prezentuje (za Wikipedią):

 1. Carinsurance.com – 49,7 mln dolarów
 2. Insurance.com – 35,6 mln dolarów
 3. CavationRentals.com – 35 mln dolarów
 4. PrivateJet.com – 30,18 mln dolarów
 5. Internet.com – 18 mln dolarów
 6. 360.com – 17 mln dolarów
 7. Insure.com – 16 mln dolarów
 8. Fund.com – ok. 13-14 mln dolarów
 9. Sex.com – 13 mln dolarów
 10. Hotels.com – 11 mln dolarów

Jak widać, za dobrą domenę można otrzymać / trzeba zapłacić naprawdę sporo.

A jak to się wszystko zaczęło?

DNS, czyli system nazw domenowych właśnie, został utworzony w 1984 roku, a nazwiska, które w tym miejscu należy wymienić to Jon Postel i Paul Mockapetris. Ci dwaj amerykańscy naukowcy wspólnie opracowali jego koncepcję. 

Naukowcy przyczynili się do utworzenia systemu serwerów, protokołu komunikacyjnego i usługi, dzięki którym przyjazny dla użytkownika adres może być automatycznie przekonwertowany w zrozumiały dla komputera ciąg cyfr (czyli adres IP). 

Wreszcie 15 marca 1985 roku zarejestrowana została pierwsza domena, ale to już wiecie…

Źródło: New York Times, Forbes, Business Insider, Wikipedia, inf. własna. Ilustracja: EstudioWebDoce/Pixabay (CC0)

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Foxy the Pirate
  -5
  Jakieś carinsurance.com warte ledwo 50mln zielonych znalazło się przed youtube.com, google.com i innymi wartymi chyba z 50 mld$ ? Coś tu nie gra.