Płyty główne

Kupujesz płytę główną Intel Z690? Mamy znakomite wieści!

przeczytasz w 1 min.

Procesory Intel Alder Lake zadebiutowały razem z nowymi płytami głównymi pod LGA 1700. Jeśli planujecie przesiadką na nową platformę, to mamy dobre wieści – sprzęt może posłużyć dłużej niż Wam się wydawało.

Jeżeli chodzi o nowe płyty główne, w sprzedaży jak na razie są dostępne tylko topowe (i drogie!) modele z chipsetem Z690 – to funkcjonalne modele (często bardzo wypasione, jak przetestowany przez nas ASUS ROG Maximus Z690 Extreme), które pozwalają na podkręcanie odblokowanych procesorów.

Okazuje się, że nowe płyty mają jeszcze jeden atut.

ASRock: płyty główne Z690 obsłużą kolejną generację procesorów

Firma ASRock przygotowała prezentację, w której porównała stare płyty główne Z590 pod LGA 1200 i nowe Z690 pod LGA 1700.

ASRock - porównanie płyt głównych Z590 i Z690
Japońska prezentacja płyt głównych - modele Z690 mają obsługiwać układy 12. generacji i kolejną generację procesorów

W zasadzie nie byłoby tutaj nic dziwnego, gdyby nie ostatni wiersz – materiały potwierdzają, że modele Z690 obsługują nie tylko układy Core 12. generacji, ale mają też wspierać kolejną serię procesorów.

Co prawda producent nie ujawnił tutaj żadnych dodatkowych szczegółów, ale najprawdopodobniej chodzi o modele 13. generacji o nazwie kodowej Raptor Lake (według nieoficjalnych informacji, mają one zadebiutować w przyszłym roku). Nie wiadomo jednak jak będzie wyglądać kwestia kompatybilności z innymi, tańszymi płytami pod LGA 1700: H670, B660 i H610.

Informacja powinna ucieszyć osoby, które planują przesiadkę na nową platformę Intela – dłuższe wsparcie pozwoli na łatwiejszą modernizację sprzętu, bo nie będzie tutaj konieczności wymiany płyty (najpewniej wystarczy sama aktualizacja BIOS-u). Szkoda tylko, że ciągle występują problemy z dostępnością nowych pamięci DDR5...

Źródło: Twitter @ momomo_us

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    danieloslaw1
    8
    po co zmieniać procka co generacje jak daje to 10% srednio max a dopłąta tysiac zł albo lepiej. Karte(teraz bieda z cenami ale ogolnie to tak) kupic lepszą a nie cpu
    • avatar
      ziloth
      3
      Jak na razie z nowej generacji to jedna, wielka kicha! Nowe płyty, nowe procesory i...nowe RAMy widma!
      Mam zamówione od 4 października, DDRy 5, termin dostawy jest przesuwany co kilka dni...CPU i płyta
      leżą i się kurzą... gdybym wiedział, to wziąłbym na DDR 4...echhh
      • avatar
        kitamo
        2
        Prawdopodobnie bedzie tak jak bylo z gen10 i gen 11 czyli jedna podstawka pod 2 generacje.
        • avatar
          mokry_kot
          2
          Żeby skok wydajności był jakkolwiek zauważalny przy i5 trzeba wymieniać proca co najmniej po kolejnych 4-5 generacjach więc bez sensu jest patrzenie się w ten sposób na płytę główną bo i tak będzie wymieniana przy kolejnym sensownym zakupie. No chyba że ktoś kompulsywnie kupuje nowe sprzęty - wtedy powinien się wybrać do psychologa a nie do sklepu.
          • avatar
            Mario2k
            2
            Na forach pełno osób umiejętnie naganiających na zakup nowego sprzętu. Ci najlepsi to pracownicy hurtowni typu xkom czy morele. :)
            • avatar
              init0
              1
              Od lat tak jest, że płyta wspiera dwie generacje cpu intela.
              • avatar
                szymcio30
                1
                Kolejny artykuł sponsorowany? Przecież od kilku miesięcy było wiadomo, ze LGA 1700 bedzie kompatybilne z 13 gen procesorów intela. Na razie nie ma informacji czy rzeczywiście płyty H670, B660 i H610 będą pod tym względem gorsze. Dlatego Asrock niczego nowego tutaj nie odkrył.
                • avatar
                  Marek1981
                  0
                  Ludzi sie namawia do kupna nowych inteli nie wspominajac o wielu problemach (recenzenci je pomijaja) a zwykly kowalki moze miec problem przy odpaleniu. Lepiej sie wstzymać na dopracowanie lub ewentualnie jak chcesz intela to na ddr4
                  • avatar
                    KMN123
                    0
                    Jak na razie to przypomina mi się dowcip z puentą: czy nie lepiej pisać, że platforma LGA1700 ma 3 dobre koła, zamiast że jedno brakuje? (DDR5).
                    • avatar
                      Silver
                      0
                      No tak wpierw trzeba po przeczytaniu tytułu sprawdzić kto pisał tego klikbajta. Od 2 tygodni wiadomo, że 14 generacja powstanie kompatybilna z LGA1700.