Telewizory

Lepszy niż OLED? Samsung prezentuje telewizor MicroLED

przeczytasz w 2 min.

Technologia MicroLED towarzyszy nam nie od dziś, ale dotąd nie trafiła do naszych mieszkań. Lada chwila ma się to zmienić – Samsung zaprezentował pierwszy telewizor z tej kategorii.

Do tej pory telewizory MicroLED były albo prototypami, albo wielkoformatowymi wyświetlaczami tworzonymi z myślą o zastosowaniach profesjonalnych (patrzymy na was, modułowe panele The Wall). Teraz wreszcie południowokoreański producent przygotował coś na rynek konsumencki – to model o (wciąż olbrzymiej, ale też dużo mniejszej niż dotąd) przekątnej 110 cali. No dobra, ale tak właściwie, to… 

Samsung MicroLED

Co to jest MicroLED? 

MicroLED działa na bardzo podobnej zasadzie, co OLED. Panel jest więc złożony z indywidualnie i samodzielnie świecących diod (eliminowany jest więc klasyczny moduł podświetlenia). Różnica polega na tym, że w omawianej technologii nie są one organiczne, co wcale nie musi być wadą, a wręcz może być zaletą, bo eliminuje problemy z żywotnością (mająca sięgać 100 000 godzin), trwałością i takimi efektami jak wypalanie obrazu. Równocześnie zachowane są atuty płynące z „samoświecenia”, a więc doskonała czerń i niemal nieskończony kontrast. 

Ten 110-calowy telewizor wykorzystuje diody o wielkości 1 mikrometra i jest w stanie zaoferować 100-procentowe pokrycie palet kolorów DCI oraz Adobe RGB – jak zachwala sam producent. Rozdzielczość w tym przypadku to 4K – zupełnie tak, jak można się tego było spodziewać. Jest jeszcze jeden atut tej technologii – ekran stanowi zdumiewające 99,99 proc. powierzchni całego przedniego panelu. 

Telewizory MicroLED wchodzą do domów

Do tej pory technologia MicroLED uniemożliwiała tworzenie mniejszych paneli niż 150 cali, ale poczynione postępy zaowocowały tym 110-calowym modelem. To pierwszy krok w kierunku realizacji zapowiedzi ze styczniowych targów CES 2020, że w przyszłości pojawią się urządzenia tego typu o przekątnych 110, 93, 88 i nawet 75 cali. Tylko kwestią czasu jest więc pojawienie się tych mniejszych, a przez to też bardziej przystępnych cenowo telewizorów. No właśnie… 

Samsung MicroLED TV

Pierwszy konsumencki telewizor MicroLED jest olbrzymi i taka też będzie najpewniej jego cena. Nieoficjalnie mówi się o 129 tysiącach euro. No ale jeśli ktoś ma w domu dość miejsca, by postawić w nim 110-calowego kolosa, to jest jakaś szansa, że może sobie na niego pozwolić. Na razie czekamy – rynkowy debiut został zaplanowany na pierwszy kwartał przyszłego roku. 

Źródło: Samsung, The Verge, FlatpanelsHD, informacja własna

Czytaj dalej o innowacyjnych telewizorach:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  owatanka
  11
  Zywotnosc oledow to okolo 100 000 godzin oraz jasnosc do 1000 nitow w najlepszych oledach a pokrycie barw to okolo 90% DCI/P3 , dla microled zywotnosc to ponad 1 000 000 godzin oraz jasnosc 2000 nitow a pokrycie 100% przestrzeni barw DCI-P3 i Adobe RGB.
  Reszta jak katy widzenia czern jest taka sama jak oled
  • avatar
   Roginator
   8
   Robi się coraz ciekawiej, ale i drożej.
   • avatar
    Warmonger
    6
    A dlaczego "technologia uniemożliwiała tworzenie mniejszych paneli"? Z reguły w elektronice jest przeciwnie.
    • avatar
     Arek9182
     5
     Nie ma się co jarać. Skośnooki na yt wyjaśnił dlaczego nie spotkamy tej technologii jeszcze długo w naszych domach.
     Proces producji tych paneli jest okrutnie czasochłonny. Każda z diód na matrycy jest jakoby „wszczepiana” pojedynczo przez maszynę, co podnosi znacząco cenę produktu przez czas jaki potrzebny jest do ukończenia matrycy.
     To tak w skrócie. Zainteresowani powinni to już dawno wiedzieć.
     • avatar
      adi777
      1
      110 cali, chyba idealnie. Projektor niepotrzebny właściwie, jak dla mnie oczywiście. Tylko ta cena...
      Eh, jak sobie wyobrażę na tym Tiviku jakąś fajną ścigałkę, marzenia.Do tego pełny osprzęt wysokiej jakości, czyli kiera, pedały, dobre siedzisko, miodzio.
      • avatar
       KAZDAN63
       1
       W "polska język" zdania nie zaczynamy od "No"!