Ciekawostki

Polski patent na tworzenie grafenu

przeczytasz w 2 min.

Na początku kwietnia donosiliśmy o przełomowej technice wytwarzania grafenu na skalę przemysłową, która została opracowana przez polskich naukowców z ITME oraz Wydziału Fizyki UW. Dzisiaj dowiadujemy się o opatentowaniu tej metody i kolejnych krokach.

Wiele osób zdawało się nie wierzyć w możliwość dalszego sukcesu polskiej grupy badawczej, projekt miałby zostać tanio sprzedany, albo w ogólnie niewykorzystany. Jednak wszystko jest na najlepszego drodze, aby było wręcz przeciwnie. Artykuł opublikowany w Nano-Letters zyskał duże zainteresowanie zarówno placówek naukowych, jak i firm z całego świata. Tymczasem w maju 2010 Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych zdążył już złożyć swój pomysł do Urzędu Patentowego RP (UPRP). 

Warto przeczytać:
Efektywna produkcja grafenu dzięki Polakom - Poznaj szczegóły!

Naukowcy sięgnęli również po grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu rozszerzenia ochrony patentowej. ITME już otrzymał pieniądze na utrzymanie patentu przez najbliższe 18 miesięcy w obrębie całego świata, a także na kolejne lata na terenie Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Możliwe, że wspomiana globalna ochrona zostanie później wydłużona.

Doktor inżynier Włodzimierz Strupiński, kierujący badaniami nad grafenem, podkreśla, że dzięki tym działaniom instytut znalazł się w komfortowej sytuacji, w której droga do sprzedaży, a co najważniejsze dalszego rozwoju technologii w kierunku zastosowania grafenu w urządzeniach, stoi otworem. Dr Strupiński ocenia, że jego projekt ma także duże szanse na fundusze z europejskiego program Flag Ship, który począwszy od 2012 roku ma na badania nad grafenem przeznaczać 100 milionów euro rocznieprzez kolejne 10 lat.

Co jest bardzo znaczące, ITME rozumie, iż w obecnych czasach nauka powinna współpracować ze światem biznesu, jeszcze lepiej jeżeli krajowym. "Skoro już zrobiliśmy pierwszy krok w tej dziedzinie i jesteśmy w tej chwili w światowej czołówce jeśli chodzi o technologię wytwarzania grafenu, to dobrze by było, żeby w Polsce rozwijać ją dalej. Polskie firmy są gotowe do inwestowania, choć trzeba dopiero zorganizować w naszym kraju podstawę technologiczną i infrastrukturę związaną z grafenem" - mówi w rozmowie z PAP dr Strupiński.

W niedalekiej przyszłości nie wyklucza się powstania firmy, która skomercjalizowałaby wspólne osiągnięcia ITME oraz UW. Zgodnie z doniesieniami rozmowy z sektorem prywatnym są na bardzo zaawansowanym etapie. Naukowcy wspierani są również przez Ministerstwo Gospodarki, które kontaktuje ich z polskimi przedsiębiorstwami zainteresowanymi inwestycjami w grafen.

 Źródło: TVN24, PAP

Polecamy artykuły:  
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybrać
Connectify - stwórz sieć bez routera
TOP-10 Monitory

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zedmen
  0
  Rozmowa 2 ziomków za 10 lat:
  - Jaki masz proceror?
  - Orzeł 128 Core. Produkowany w Płocku. A ty?
  - A mój to Ryś 256 Core, z Radomia. :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   I tak ich wygryzą. Oby tak dalej.
   • avatar
    Bandyto3xx
    0
    Mam nadzieję, że może znajdzie się ktoś w naszym mądrym kraju i to dofinansuje i rozwinie. A nie jak w latach 70 polski konkurent Intela został zniszczony przez nasze cudowne władze :/
    Zresztą każdy kraj ma państwowego giganta chociażby telekomunikacyjnego (to nigdy nie będzie tracić), a więc czemu na mikroprocesorach by nie zarobić? To też pewny biznes, jeszcze mając technologię to już cud, miód. Może w końcu Amerykanie dowiedzą się, że Polska to nie kraj gdzieś między Afryką i Azją.

    Oby nie zmarnowano kolejnej szansy zaistnienia w świecie (wystarczy Smoleńska i wzajemnego się oskarżania, czas na inwestycje)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     To bylby koniec Intel i AMD. Nawet dziadowska implementacja x86 w grafenie bylaby o parseki szybsza od dzisiejszych procesorow.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      A co z tym Molibdenitem co jest ponoć lepszy od krzemu i grafenu?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Logo UW wyglada jak sklecone dekade temu z clipartow z worda dla windowsa 95.
       • avatar
        artp44
        0
        oby nie spieprzyli jak ze światłowodami
        • avatar
         barst
         0
         Szczerze? Jako potencjalny konsument i odbiorca (kiedyś tam) prawdopodobnie grafenowych procesorów mam w nosie, czy opracują i wdrożą to Polacy, Amerykanie czy Chińczycy. A o myśl naukową i rozwój polskich instytucji jestem pejoratywnie spokojny - już sam system szkolnictwa wyższego a tym samym w znacznej mierze jednostek badawczych jest zdegenerowany do granic możliwości. Więc nie ma się co cała sprawą podniecać.