Ciekawostki

Kim jest programista - freelancer w Polsce? Ile zarabia?

przeczytasz w 1 min.

Kim jest, ile pracuje i jak dużo zarabia programista-freelancer w Polsce? Raport Useme przynosi odpowiedzi na te właśnie pytania.

Polski programista-freelancer jest młodym mężczyzną

Gdy mówimy o programistach pracujących na własną rękę, w zdecydowanej większości (94,3%) mamy na myśli mężczyzn. Najczęściej pomiędzy 25. a 34. rokiem życia (50,6%), ewentualnie pomiędzy 18. a 24. (24,1%) lub pomiędzy 35. a 44. (21,8%). 

Ile pracuje polski programista-wolny strzelec?

Jeden na trzech programistów bierze tylko od 1 do 3 zleceń miesięcznie, niespełna 15% – od 3 do 5, a mniej niż 7% – od 5 do 10. Powyżej 10 zleceń wykonuje zaledwie 5,7% wolnych strzelców. 

Warto też rzucić okiem na statystyki dotyczące większych projektów i współprac długofalowych. Działalność tego rodzaju prowadzi mniej więcej co czwarty ankietowany programista (dokładnie 25,3% z nich). 

Ile zarabia programista-freelancer w Polsce? 

Co trzeci programista „wyciąga” maks. 3000 złotych netto z freelancingu, który dla prawie połowy respondentów (49,5%) jest jedynym źródłem przychodów. Równocześnie na konto kolejnej jednej trzeciej wolnych strzelców co miesiąc trafia powyżej 5000 złotych (a w przypadku 17% jest to kwota co najmniej dwa razy większa). 

Oczywiście wysokość wynagrodzenia jest zależna od wielu czynników. Głównie od ilości i typu przyjmowanych zleceń, poziomu zaawansowania i specjalizacji oraz – szczególnie istotnej we freelancingu – siły marki osobistej. 

Useme programista info

„W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pandemii, wzrost wynagrodzenia dla tej grupy zawodowej wyniósł ok 12%. Jednak wszystko wskazuje na to, że zarobki programistów w 2021 roku w dalszym ciągu będą rosły” – powiedział Przemysław Głośny, prezes zarządu Useme.

„Wszyscy freelancerzy to jedna z niewielu grup zawodowych, która dzięki Covid-19 zyskała, zarówno pod względem liczby zleceń, jak i wzrostu stawek. Jednak to wolni strzelcy będący specjalistami IT, mogą czuć się prawdziwymi beneficjentami obecnej sytuacji, gdyż zyskali najwięcej” – dodał Głośny. 

Źródło: Useme, informacja własna

Czytaj dalej o programowaniu: 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  19
  Grafika tak marnej jakości, że nie da się z niej nic odczytać.
  • avatar
   Dariosex
   9
   Tez jestem frelancerem. Zarabiam poprzez wypelnianiu roznego rodzaju wnioskow na zasilki, zapomogi, daniny do darczyncow, wolontarjuszy itd. To duzo papierkowej meczacej roboity intelektualnej ale mni sie to oplaca!
   • avatar
    Tomek_atomek
    1
    Nie wiem skąd Wy te dane macie... 3000 netto? to chyba jakiś nieudacznik i to zaraz po studiach.. Sorry ale takie są fakty. Sam pracuje w taki sposób w tej branży od ponad 10 lat i rocznie nigdy nie udało mi się zejść poniżej 400tys zł netto rocznie odkad jestem na "swoim". A poprzedni rok, który podobno taki ciężki był jeśli chodzi o zlecenia udało się zamknąć kwotą 7 cyfrową. Podaje kwoty roczne, bo to nie etat i są miesiące gorsze jak i lepsze. Fakt, że sporo pracuje dla firm z całego świata, ale mam znajomych, również jeszcze ze studiów, którzy też w taki sposób zarabiają nie mniej jak 15-20k netto miesięcznie. Nawet jak zaczynałem prace zaraz po studiach to miałem dużo większą kwotę na reke niż 3k... To ranking najgorszych w branży czy jak???
    • avatar
     piomiq
     1
     "3000 złotych netto z freelancingu"?
     Aż się nie chce wierzyć, a może tu chodziło o Euro?
     • avatar
      bryszka
      1
      pewnie z k.graf. radka one tak mają
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       @Paweł, słowo do ciebie @Wojtku powiedz mu.
       My czytelnicy WIEMY że w tym artykule grafiki są nędznej jakości.