Procesory

Chiński producent komputerów wprowadza na rynek bardzo ciekawy procesor. Wygląda jakoś znajomo…

przeczytasz w 1 min.

W sobotę PowerLeader wprowadził do sprzedaży nowy procesor i komputer stacjonarny. Podczas konferencji prasowej wspomniana firma chwaliła się swoim CPU Powerstar P3-01105. Najbardziej intrygujące jest to, że ta jednostka dziwnie przypomina pewien model marki Intel.

Chiński producent komputerów określa ten procesor, jako swoją autorską jednostkę pierwszej generacji, która została stworzona w architekturze „storm core”, określaną przez producenta jako „ekstremalnie wydajna”. Samo CPU według producenta jest kompatybilne z architekturą x86 i oferuje doskonałe wsparcie dla systemu Windows. Brzmi ciekawie, prawda? Zwrot akcji polega na tym, że ww. jednostka jest BARDZO podobna do procesora Intel Core i3-10105(F).

Suspicious

W chińskich mediach informacyjnych (m.in. w ITHome) nie odnaleziono żadnych informacji na temat potencjalnego partnerstwa z Intelem (w ramach rebrandingu). Zamiast tego otrzymaliśmy jedynie komunikat od kierownictwa PowerLeader – informują oni, że:

chipy Powerstar pierwszej generacji zostały specjalnie zaprojektowane dla codziennych użytkowników komputerów stacjonarnych i są odpowiednie dla rządu, edukacji, energetyki, przemysłu, finansów, opieki medycznej, gier i handlu detalicznego itp.

Na platformie Twitter rozpoczęto „śledztwo” w tej sprawie. Jeden z użytkowników błyskawicznie doszedł do wniosku, że w tym przypadku mamy do czynienia z „przerobionym” procesorem Intel z architektury Comet LakeCore i3-10105(F). Wynika to z faktu, iż fizycznie procesor jest kopią konstrukcji „niebieskich” oraz posiada niemal identyczne oznaczenia (nawet kod QR się zgadza).

i3 vs P3

Zestawienie omawianych jednostek - Znajdź trzy róznice

Dlaczego więc PowerLeader miałby udawać, że to ich autorski procesor? Teorie są dwie – chińskie firmy technologiczne mogą korzystać z atrakcyjnych dotacji, opracowując i wprowadzając na rynek „produkty krajowe”. Drugi scenariusz może dotyczyć zakazu handlu narzuconego przez rząd USA, a sprzedając procesory pod inną marką, Intel może być „kryty”.

A jak Wy oceniacie tę sytuację? Który scenariusz jest bardziej prawdopodobny? Zapraszam do sekcji komentarzy!

Źródło: tom'sHARDWARE

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  biuro74
  4
  Niestety, Chińce są w dalekim tyle za Intelem (i za AMD także). Ich ostatni procesor to jakiś odpowiednik C2Q, natomiast bieżące info dotyczy zwyczajnej "zżynki", czyli tego, co Chińce potrafią najlepiej - czyli COPY & PASTE. I tutaj wracam do początku swojej wypowiedzi, czyli słowa "niestety" i dotyczy to sytuacji, w której Chińce są w stanie zwyczajnie kopiować wszystko bez jakichś nadzwyczajnych sankcji. Kiedyś przyjmowało się, że ten naród potrafi kopiować wszystko poza najnowocześniejszymi modelami ostatnich krzyków techniki; niestety dziś okazuje się, że potrafi on także kopiować ostatnie wytwory zachodniej technologii (chodzi o proces technologiczny, jak i wszystkie potrzebne normy i certyfikarty). Tutaj głębokie "pokłony" dla zachodnich służb, które dopuściły do takiego jawnego szpiegostwa przemysłowego i to w dziedzinie najnowocześniejszych technologii, co chyba może poskutkować tylko jedynym słusznym rozwiązaniem, czyli przeniesieniem fabryk do krajów 'przyjaznych", a co się z tym wiąże - ze wzrostem cen. Jednakowoż kopia pozostanie już na zawsze w posiadaniu Chińców i tylko od możliwości ich szybkiego "beck-engineeringu" zależy, jak szybko (i czy w ogóle) są oni w stanie nawiązać konkurencję z zachodem - osobiście raczej optuję za rozwiązaniem takim, że 100 firm z Shenzen jest w stanie wypuszczać kopię tego procesora, ale żadne nowatorskie rowiązanie już nie powstanie w ich fabrykach (taka ich uroda).
  • avatar
   Witalis
   1
   Czyli dostali się do bazy TSMC i skopiowali maski układów/procesorów AMD i INTELA i teraz będą je produkować w 12nm u siebie..
   Więc czekam na kopie RTX 3090 a kto wie może i RTX 4090
   • avatar
    piterk2006
    -1
    Jeżeli dopracowali technologię na tyle, że są w stanie zrobić 1:1 to samo co intel to szacuneczek. Oczywiście a tfu złodzieje kradną licencje itp. itd. ale poza tym - no nieźle.
    Tylko, że poza zdjęciem nic nie mamy. Czy w środku jest to samo? Czy te same rdzenie, kształty, połączenia między nimi, proces technologiczny, pamięć podręczna? Bo tak po zdjęciu to wiecie co sobie można - wszystkie cpu wyglądają tak samo. Pytanie czy ten chiński cpu pasuje do podstawek intela, czy wymaga jakiejś specjalnej chińskiej płyty głównej.
    • avatar
     Klops
     -1
     To Intel dmuchnął biednemu Chińczykowi.
     • avatar
      BariGT
      -1
      Skoro jeden kraj moze sobie zwyczajnie "sankcjonowac" inne i nikt nie z tym problemu to czemu inny nie moze sobie wszystkiego kopiowac?
      • avatar
       olviaremero
       -4
       Sex randki w Twoim mieście. Żadnych pieniędzy ani związków, wszystko jest anonimowe i poufne, rejestracja jest bezpłatna---- https://paply.org/kiska