Ciekawostki

Ceny prądu w górę. Będziesz oszczędzać, czy tego chcesz, czy nie

przeczytasz w 3 min.

Wzrost cen obserwujemy codziennie. Bez względu, czy są to codzienne zakupy spożywcze, tankowanie samochodu na stacji paliw, czy też korzystanie z rozmaitych usług - wszystko drożeje i wobec tego nie ma wątpliwości. W górę idą też ceny prądu.

Ceny prądu: 2022 to rok, który mocno daje nam w kość

Świętując rozpoczęcie 2022 roku kilka miesięcy temu spodziewaliśmy się, że wzrost cen za energię elektryczną będzie znaczący. Pierwsze sygnały dotyczące podwyżek pojawiały się już w listopadzie ubiegłego roku. Trudno było jednak wówczas przewidzieć, że zmiana będzie aż tak drastyczna, jak ma to miejsce obecnie.

Sprzedawcy energii już przygotowują się na podwyżki i składają wnioski o zmianę obowiązującej taryfy.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) otrzymał w ostatnim czasie wnioski od trzech wiodących sprzedawców energii elektrycznej: Tauron, Energa oraz Enea. To dość niecodzienna sytuacja, bo podobne wnioski z reguły składane są razem z końcem roku, aby dokonać korekty opłat na kolejny rok.

Jeśli natomiast sprzedawcy wnoszą o korektę cen taryf zaledwie kilka miesięcy od rozpoczęcia nowego roku kalendarzowego - z pewnością na rynku dzieje się coś niepokojącego. Z taką sytuacją mamy do czynienia teraz - sprzedawcy wnoszą o podwyżki cen dla gospodarstw domowych, bo drastycznie rosną ceny na rynku hurtowym (w czerwcu 2022 od 0,88 zł/kWh, ok. 2 razy więcej w porównaniu do stawek gospodarstw domowych).

Według ustaleń portalu wysokienapiecie.pl, najniższa zmiana została zaproponowana przez Tauron - sprzedawca oczekuje przyjęcia przez regulatora podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych o 6% do końca 2022 roku. Inny sprzedawca, PGNiG Obrót Detaliczny już zdążył wprowadzić nowe ceny ofertowe: w jesiennej ofercie za 1 kWh klienci zapłacą 1,39 zł, czyli 400% więcej, niż rok temu.

Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej (Źródło danych: URE)

Jeśli wnioski złożone przez Tauron, Energa oraz Enea zostaną zaakceptowane przez URE, sprzedawcy będą mieć od 14 do 45 dni na wprowadzenie nowych cen taryfowych. Na decyzję URE musimy poczekać do sierpnia, zatem wyższe kwoty na rachunkach pojawią się najpewniej jeszcze w tym roku.

Zmiany zgłoszone do URE dotyczą ok. 10 milionów odbiorców

Stawki, które są regulowane przez URE („taryfy”) dotyczą wymienionych wcześniej dostawców: Tauron, Energa i Enea. Z usług tych sprzedawców korzysta ok. 10 milionów gospodarstw domowych i to te osoby jako pierwsze odczują nadchodzące podwyżki cen energii elektrycznej.

Pozostali odbiorcy (ponad 5 milionów gospodarstw domowych) to nabywcy ofert wolnorynkowych („cenników”), których stawki nie podlegają zatwierdzeniu URE - można zatem zmieniać ich ceny w każdym momencie, bez konieczności zgłaszania odpowiednich wniosków regulatorowi.

Uwaga: jeśli na Twoim rachunku za prąd znajduje się kwota „opłaty handlowej” lub „stawki stałej” - korzystasz z oferty, której nie reguluje URE.

Elektrownia wiatrowaElektrownie wiatrowe są jednym z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce

Dlaczego prąd drożeje? Astronomiczna cena prądu wynika z tego, że ciągle go brakuje

Polska węglem stoi” - to hasło, które jak mantrę powtarzają politycy zapewniający nam, że prądu w Polsce nie zabraknie, a ceny nie będą wzrastać. Rzeczywistość natomiast brutalnie weryfikuje te słowa i już od miesięcy wiadomo, że w Polsce ubywa węgla kamiennego, w związku z czym produkcja prądu przez elektrownie jest ograniczana.

Wydobycia węgla nie da się zwiększyć z dnia na dzień. Jakby tego było mało - jest to surowiec, którego stale ubywa. W związku z tym, elektrownie są zmuszone produkować mniej prądu - a co z tym idzie, sprzedawać go drożej, bo i koszty produkcji są wyższe.

Jeszcze w ubiegłym roku 1 MWh sprzedawano za ok. 500 zł. W ciągu kilku miesięcy, od początku 2022 roku cena rosła od 700 do ponad 1.300 zł (w momencie szczytowego zapotrzebowania było to nawet 2.500 zł).

Skoro koszt wydobycia węgla rośnie, a sama jego dostępność powoli maleje - elektrownie są zmuszone sprzedawać prąd po wyższych stawkach, aby utrzymać rentowność. Sytuacji drożejącego prądu w Polsce nie pomaga też fakt, że surowce drożeją wszędzie - nie tylko węgiel, ale też ropa i gaz. Z tego powodu nie możemy, jako państwo, polegać na imporcie surowców - bo koszt ich zakupu jest wysoki absolutnie wszędzie.

Jak oszczędzać prąd i poradzić sobie ze stale rosnącymi cenami energii elektrycznej?

Przede wszystkim warto zweryfikować, ile prądu pobierają urządzenia w Twoim domu i jakie są realne koszty ich pracy. Kilka rad z naszej strony, które warto wykorzystać we własnym gospodarstwie domowym odnośnie tego, jak oszczędzać prąd:

 • wyłącz urządzenia, które pracują, a z nich nie korzystasz. Telewizor lub komputer pracujący zupełnie bez celu przez cały dzień pożera znaczne ilości prądu w ujęciu miesięcznym i kwartalnym;
 • nie wykonuj „pustych przebiegów” - pralkę uruchom wtedy, kiedy zbierzesz maksymalnie dużo ubrań do wyprania i analogicznie w przypadku suszarki do prania lub zmywarki;
 • wyłącz oświetlenie w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa - po co oświetlać pusty pokój?
 • zainstaluj system smart home. Automatyzacja (np. oświetlenia) może skutecznie zminimalizować ryzyko przypadkowego pozostawienia włączonego odbiornika prądu na czas nieobecności w domu.

Godnym uwagi rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić pieniądze wydane na energię elektryczną jest instalacja fotowoltaiczna. Choć próg wejścia w kontekście kosztów przeznaczonych na budowę całego systemu jest wysoki (ale też ogranicza się do gospodarstw prowadzonych w zabudowie jednorodzinnej), to po kilku latach oszczędność może okazać się wyjątkowo duża - szczególnie biorąc pod uwagę stałe podwyżki cen elektryczności u sprzedawców.

Źródło: wysokienapiecie.pl, tvn24.pl

Komentarze

85
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  trollhunter
  34
  PiS rozwalil wszystko co sie dalo przez lata swoich rzadow, przejadl pieniadze na socjale i swoje tluste koty jak nasza polska biala tiger woods. A ludzie nadal na nich glosuja, bo sie boja, ze jakis facet zalozy spodnice i sie pocaluje z drugim, albo ze turek sprzeda im kebaba na rynku. Nie wazne, ze nie ma co do garnka wlozyc, a kraj rozwalony. Gadali ze za PO Polska w ruinie, a sami ja sprowadzili. A co do pradu, zadnych inwestycji w infrastrukture, zabicie OZE, zabicie energii wiatrowej, kary za Turow, przewalone pieniadze na elektrownie, ktore nigdy nie powstaly. A 4 lipca jak grozil nam blackout to tylek ratuja nam Niemcy. Ten rzad i ten oblesny dziad nadaja sie na wywoz na taczkach na bialorus.
  • avatar
   Monnnik
   24
   Poczekajcie na 2023...
   • avatar
    uraharu
    20
    Polska w ruinie, tak jak zapowiedzieli ;)
    • avatar
     mariusz_k
     19
     To teraz zamiast poradnika "jaka wydajna karta graficzna do gier" poprosimy "jaka oszczędna karta graficzna do gier".
     • avatar
      Teodor
      10
      Czytałem, że po wakacjach możemy się spodziewać 300% podwyżki cen energii elektrycznej, a o przyszłym nawet nie ma sensu dywagować, co będzie. Centralnego ogrzewania ma nie być w ogóle albo skończy się ogromnymi podwyżkami, bądź dostawcy ciepła zbankrutują.

      Drogie dzieci chowamy komunijne komputery, które dali wam na komunię, bo za prąd mamusia nie zapłaci.
      To wcale nie jest żart, a zwyczajne "prawo i sprawiedliwość", które połamało zęby na wolnym rynku, pudła z kartami graficznymi zostaną tylko dla nielicznych i odejdą w niepamięć.
      • avatar
       Warmonger
       10
       Krótko i na temat: https://bi.im-g.pl/im/28/3d/1b/z28563240V,Andrzej-Rysuje---ZAPASY.jpg
       • avatar
        OpusDei
        8
        Ale samochody dobre są tylko ...elektryczne.
        Dobre i tanie ..jak prąd.
        • avatar
         Lord_Krecitsqa
         4
         A rząd przed wyborami obiecał
         PODWYŻEK PRADU NIE BĘDZIE
         • avatar
          angelboy
          2
          w tym punkcie jak oszczędzać prąd, powinno być jeszcze - ogranicz jeżdżenie samochodem elektrycznym ... który notabene wciąga najwięcej prądu ze wszystkiego co jest dostępne w domostwie :D

          zaraz będziemy jak w średniowieczu żyli, przy świeczkach, prać w rzece, jeść z ogniska i jeździć taczką xD a nieee, sorry ogniska nie są eko xD
          • avatar
           axelbest
           2
           Ja oszczędzać nie będę - stać mnie.
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            kto głosował na tych patałachów to teraz ma. niestety my też :( a co ma? konkretnie to biedę.

            btw. prądu brakuje, a fotowoltanikę sukcesywnie niszczą coraz to durniejszymi ustawami.

            nadmiar prądu można spokojnie zużyć w dzień do ładowania elektryków, tyle że sieć stacji i sieć dystrybucji to mizeria. można by tego prądu też użyć (tego nadmiaru) w elektrociepłowni, w szczycie produkcji, kiedy prąd jest najtańszy. po co palić węgiel aby tylko wyprodukować ciepło ???? w zimie się grzeje, i elektrociepłownia uzupełnia braki prądu których nie dostarcza fotowoltanika.

            to się daje zrobić, ale ta władza z premierem z 2x wyrokami nie chce zmian. tak złych rządów nie było od lat, i za to płacimy codziennie choćby w spożywczaku, płacąc za drożyznę. ale w reżimowej TV cały czas trąbią o totalnej opozycji.
            • avatar
             Trim23
             1
             Patrząc po tytule, to myślałem, że znowu będzie o kolejnej generacji kart graficznych…
             • avatar
              erell
              1
              Jeden szczegół. Dlaczego chcą podnosić skoro płacą 250zł za tonę węgla do elektrowni ?
              • avatar
               Mordgird
               1
               wejdź na wysokienapiecie.pl i zobacz kto jest partnerem :) Jak dalej nie rozumiesz to wytłumaczę. "Partnerem" = "sponsorem" = płace za informacje jakie ja chce by były podane.
               • avatar
                Virtus
                1
                Wysokość miesięcznego rachunku: 149,85 zł.

                50 zł – koszt dystrybucji
                48,05 zł - koszt energii elektrycznej (bez CO2)
                33,89 zł - koszt emisji CO2
                9,46 zł – opłata mocowa
                7,14 zł – VAT
                0,80 zł - opłata kogeneracyjna
                resztę można pominąć.

                ***
                Źródło: Forum Energii
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Oszczędzanie na komputerze jest proste,trzeba spełnić 3 warunki 1) miec monitor FHD 60 Hz 2) tania i wydajna karta graficzna do FHD np. GTX 1060 3 ) włączony vsync podczas grania,wtedy podczas gry zamiast 300W komputer będzie ciągnął ze 150.
                 Współczesny Gaming idzie w przeciwną strone ,droga i pobierająca dużo mocy karta graficzna, szybki monitor 144 Hz i do tego 4k wtedy podczas grania pożera nawet 700W mocy.
                 • avatar
                  fitgame
                  0
                  "Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku." Pytanie na jakim rynku? W Warszawie, Berlinie czy Honolulu? Energia elektryczna może być pozyskiwana z wielu źródeł. Może być z elektrowni atomowych, wiatraków, fotowoltaiki, elektrowni wodnych, elektrowni węglowych i niestety gazowych. W tym przypadku prawdopodobnie te ostatnie zawyżają średnią, ale co to nas obchodzi? Węgiel w Polsce nadal jest wydobywany i będzie go coraz więcej, bo to się zwyczajnie zaczęło bardziej opłacać. Pokłady mamy spore. Niestety wina polityki UE i polskiego rządu doprowadziły do tego co jest. Unia naciskała, a rząd bronił jak lew węgla. Na nasze nieszczęście okazało się po wprowadzeniu sankcji, że bronił węgla głównie rosyjskiego. Co do PGNiG to ktoś powinien się tym zająć. To śliska firma. Kilka lat temu za przeproszeniem "uwaliła" wywierty geotermalne na terenie mojego powiatu opiniując ministerstwu, iż doprowadziłoby to do powstania problemów natury administracyjnej. Oczywiście nikt nie wie, o co chodziło. Fakt jest taki, że dziś ludzie, zamiast cieszyć się tanim ciepłem, wychodzą na ulicę protestować, bo nie dają rady z rachunkami. Tyle jest warta ta firma. Im dalej od nich, tym lepiej. Poza tym jak to jest możliwe, że bez zgody URE podnieśli ludziom rachunki za prąd o kilkaset procent?
                  • avatar
                   Naruto1
                   0
                   To ja się tylko tak nieśmiało zapytam - czy to przypadkiem nie ten moment, gdy warto zacząć myśleć o usługach typu GeforceNow?
                   • avatar
                    Marucins
                    0
                    Chciałbym te kwoty zobaczyć w rozbiniu na poszczególne składniki. Wtedy przekonam się ile jest podwyżki bo... A ile jest marży OSZUSTÓW!

                    PS. Już im to punktowali. Kolejny wał i chrapanie kasy po rozdawnictwie kowidowym.
                    • avatar
                     someone1989
                     0
                     Pis wprowadził dodatek osłonowy... No super szkoda że zlikwidował dodatek mieszkaniowy i energetyczny. W 2021 r dostawaliśmy ponad 100 zl do czynszu i prądu. W tym roku 600 zł na cały rok gdzie skończyła się 3 letnia umowa i prąd z 39 gr podrożał mi do 59 gr plus oczywiście opłata za przesył niespełna 30 gr...
                     • avatar
                      MokryN
                      -1
                      Tyle tych paneli na dachach, wiatraków nastawiali wszędzie i co? Prąd dwa razy tyle? Powinno być połowa ceny! Tak a teraz lekarstwem na wszystko będą elektryczne samochody. Hahahah
                      • avatar
                       lionoo
                       -2
                       Trole! nalatujecie na PIS a zdajecie sobie sprawę z tego co by z nami i Polską było,gdyby do władzy dostało się PO? POMYŚLELIŚCIE?!
                       Pomyśleliście że zostaniecie doszczętnie z niczym,Polska już całkiem została by doprowadzona do ruiny,rozkradziona,sprzedana i bylibyśmy całkiem pod pantoflem UE.
                       • avatar
                        piterk2006
                        -3
                        Jakie 400% podwyżki jak prąd z pgnig jest po 80 groszy? I jak ubywa węgla jak przez lata słyszało się płacze o zaleganiu ton węgla których nikt nie chciał kupić więc wysyłało się Niemcom za grosze, a kupowało brunatny syf ze wschodu?
                        • avatar
                         pawluto
                         -12
                         Głosowaliście za UE albo za PO lub PiS ???
                         To teraz za to zapłacicie !
                         Bo to PO podpisało umowę na CO2 !
                         Bo to PiS nie zerwał umowy na CO2 !
                         Chcieliście UE to ją macie...płacić i nie płakać.
                         Ja w referendum za wejściem do UE dałem głos przeciw...
                         • avatar
                          chrispata
                          -19
                          Winna jest Unia Jewropejska i chora polityka klimatyczna. Euro terroryści narzucili krajom swoje chore wizje ekologiczne, kazali ograniczać wydobycie węgla, narzucać opłaty za wykorzystanie węgla w elektrowniach i co roku wprowadzali chore normy emisji co2 przez co elektrownie cały czas musiały się modernizować aby te normy spełniać.
                          A na końcu postanowili ze trzeba węgiel udupic i zamknąć wszystkie elektrownie do 2050.
                          Ostrzegałem przed wejściem do Unii to mnie wyśmiewano.
                          Gdybyśmy nie weszli to byśmy ta cała politykę klimatyczna mieli w dupie albo powolnym tempem rezygnowalibysmy z węgla i do końca wieku byśmy go wykorzystywali.
                          Jedynymi winnymi są euro eko terroryści zasiadający we frakcjach liberalno lewicowych i ich skorumpowane media jak u nas Tusk Vision Network czy gówno wyborcze co przez lata wciskali kit jaki to węgiel jest zły.
                          Jedyne wyjście na normalne ceny energii to wyjsc z Unii, pootwierac zamknięte kopalnie i wydobywać ile się tylko da węgla i od razu do pieca wrzucać i nie patrzeć się na żadne co2. Kocioł ma chodzić na pełnych obrotach 24h, 7 dni w tygodniu tak jak turbina.
                          Socjalistyczny Związek Republik Europejskich nas całkowicie udupi jeśli bedziemy do niego należeć. Precz z nimi, precz!!!
                          • avatar
                           stalkerpl
                           0
                           teraz 3 tys będą rzucać motłochowi, by sobie tone wegla kupili na zime, niech wprowadzą kolejne sankce i wiecej kasy ukrainie, przeciez jestesmy do tego zobowiązani, od razu niech oddadza kase zydom, chociaż ten problem sie rozwiąze i inflacja leci w kosmos
                           • avatar
                            anemusek
                            0
                            Cóż, zapłacę więcej, pomnożę straty x10 i obciążę dostawców energii dla których też wykonuje jakieś zlecenia. Tak się nakręca inflację ;)
                            • avatar
                             Sharon
                             0
                             Witam Panie i Panowie, Po co ubiegać się o pożyczkę i mieć długi, skoro można zainwestować w Kryptowalutę.

                             Nazywam się Sharon Tate Reeves, jestem brokerem i ekspertem w handlu i inwestycjach kryptowalutowych. Wiele osób musiało słyszeć o kryptowalutach (Bitcoin, Ethereum itp.) i o tym, jak ludzie zarabiają na tym dużo pieniędzy, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać. Cóż, przynoszę ci dobre wieści. Prowadzę program do handlu kryptowalutami, wykorzystując swoją strategię i analizę, aby zarobić więcej. W rzeczywistości możesz zarobić ponad 10 000 euro tygodniowo na handlu i inwestowaniu w kryptowalutę, jeśli użyjesz mojej strategii.

                             Korzyści są takie, że poznasz cały proces i strategię i zarobisz w ciągu tygodnia.

                             Uwaga: finansowanie, wypłaty i portfele są wykonywane tylko przez Ciebie, więc Twoje pieniądze są zabezpieczone.
                             Zarobię tylko 20% prowizji za handel na Twoim koncie po pomyślnej wypłacie.

                             Poniżej moje dane kontaktowe:

                             E-mail: [email protected]
                             Test/WhatsApp: +1 (201) 754-8785

                             To bardzo bezpieczny i legalny sposób na zarabianie pieniędzy. Wszyscy wiemy, jak szybko rośnie inflacja i musimy zdywersyfikować nasze dochody. To dla Ciebie szansa.
                             • avatar
                              Michał1989
                              0
                              Rozwiązanie wiadome trzeba jak najszybciej wygrać wojnę.