Ciekawostki

Wywalczyli sobie prawo do naprawy

przeczytasz w 2 min.

Elektroniczny sprzęt coraz częściej jest nienaprawialny. Albo: naprawialny, ale tylko w serwisie producenta – za olbrzymie pieniądze. Podpisany w Nowym Jorku Fair Repair Act otwiera drzwi do możliwych zmian w tym zakresie.

Prawo do naprawy. Czym jest Fair Repair Act?

Fair Repair Act do dokument wdrażający w życie tak zwane prawo do naprawy. Oznacza to, że producenci i dystrybutorzy „cyfrowych produktów elektronicznych” muszą udostępniać części zamienne, narzędzia naprawcze oraz potrzebne informacje i oprogramowanie, dzięki którym możliwe będzie usunięcie usterki nie tylko w oficjalnym serwisie, ale też w niezależnych warsztatach naprawczych, jak również osobiście. 

Krótko mówiąc: producenci nie będą mogli dłużej ograniczać dostępu do części i narzędzi, To szansa na:

 • częstszą możliwość naprawy zamiast konieczności kupowania nowego urządzenia, 
 • zdecydowanie niższe koszty napraw (w niezależnych serwisach), 
 • możliwość samodzielnej naprawy urządzenia, 
 • a także rozwój rynku wtórnego. 

Nowy Jork pierwszym stanem z prawem do naprawy

Nowy Jork jest pierwszym miejscem, w którym zdecydowano się wreszcie na wprowadzenie tego typu przepisów. Decyzję podjęto na początku czerwca, a samo prawo zacznie obowiązywać od połowy 2023 roku. Nie jest doskonałe, ale na pewno jest ważnym krokiem naprzód w tym temacie. 

Dlaczego nie jest doskonałe? Przede wszystkim ze względu na nieuwzględnianie niektórych kategorii urządzeń. Najbardziej razi brak sprzętu AGD na liście, a wśród pozostałych wyjątków znajdują się: urządzenia medyczne, komunikacyjny sprzęt bezpieczeństwa publicznego, sprzęt rolniczy oraz pojazdy silnikowe (które są jednak ujęte w innym tego typu dokumencie). 

Niemniej jednak, jak zauważa (członkini New York State Assembly) Patrica Fahy, „Fair Repair Act stawia konsumentów na pierwszym miejscu, wyrównuje szanse niezależnych warsztatów naprawczych i zmniejsza nasz elektrośmieciowy ślad”. Skoro już o tym mowa, w samym Nowym Jorku rocznie generuje się ponad 650 tysięcy ton e-odpadów. 

Co nas obchodzi Nowy Jork…? Ano trochę obchodzi

Oczywiście prawo wprowadzone w Nowym Jorku nijak ma się do zasad obowiązujących w innych stanach, a co dopiero w Europie. Eksperci z iFixit twierdzą jednak, że wszyscy odczujemy zmiany wynikające z podpisania Fair Repair Act. Z działalności w Nowym Jorku producenci raczej nie zrezygnują, a zmiana podejścia może przynosić skutki globalnie. 

Przykładowo: udostępnianie instrukcji naprawczych – łatwiej będzie producentom po prostu je upublicznić, a nie (w jakikolwiek sposób) ograniczać ich dostępność na sam Nowy Jork. Podobnie ma się sprawa z produkcją części zamiennych. 

Wreszcie – nie ma powodu, by nie wierzyć w to, że w ślad za Nowym Jorkiem pójdą kolejne stany, a następnie kolejne kraje. 

Źródło: The Verge, iFixit, ArsTechnica

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  13
  za nienaprawialność dowalać dodatkowy ekoterrorystyczny podatek, i się skończy cyrk.
  • avatar
   Adelar
   10
   Dobra wiadomość na początek tygodnia!
   • avatar
    Warmonger
    8
    Przejście na gospodarkę w obiegu zamkniętym to konieczność. Nie można w nieskończoność wyrzucać starych urządzeń i budować nowych, bo zwyczajnie nie ma na to zasobów. Widać to po inflacji.
    • avatar
     -SnR3-
     7
     Badzmy realistami. To jest dobra wiadomosc, ale nie oznacza ze producenci sprzetu sie poddadza z dnia na dzien. Najpierw beda dlugotrwala batalie sadowe majace na celu odwleczenie w czasie. Potem rzuca jakies ochlapy ktore niewiele pomoga a dopiero za kilka lat mozemy sie spodziewac jakiegos realnego zysku z takiej ustawy
     • avatar
      wolak
      3
      A myślałem z tytułu że chodzi o PIS, i co wywalczyli z Unią w sprawie KPO HAHAHA
      • avatar
       EgzoPro
       2
       Wszystko zależy od producenta i jego podejścia, np. Steam Deck pomimo że jest konsolą to możliwość przeczyszczenia radiatorów lub zmiana dysku wydaje się na poziomie zbliżonym do dobrych laptopów biznesowych. Na drugim końcu są urządzenia takie jak tablety, smartphone, do których aby się dostać trzeba zdemontować ekran który łatwo pęka + dużo kleju. Szczególnym przykładem niech będą tablety Surface. Jeszcze niech wymuszą działanie urządzenia z ładowarką sieciową bez akumulatora (bez rządnych własnych modyfikacji), a będę już całkiem zadowolony. Wówczas będzie można dać drugie życie tabletom i smartphonom z całkowicie zużytym akumulatorem.
       • avatar
        Janisz
        2
        Za chwilę okaże się że WSZYSTKIE srajfony są urządzeniami komunikacji bezpieczeństwa publicznego :), a poza tym prawo do naprawy z WYŁĄCZENIEM właśnie sprzętu AGD to praktycznie bezsens... To nie jest żaden krok na przód - to krok w bok...
        • avatar
         zack24
         2
         Trzymam kciuki za to, aby ustawa rozlała się na cały świat i nie miała konsekwencji finansowych dla konsumentów.
         • avatar
          Quenser
          1
          I skończy się tak jak Apple to robi. Dadzą ci oryginalny wyświetlacz za 300$ i narzędzia do naprawy za 100$ i tyle z tych napraw będzie...
          • avatar
           CocoJambo
           0
           Gospodarka kowbojów zaczyna coraz bardziej upadać dlatego szukają oszczędności i wmawiają ze lepiej naprawić dany przedmiot niż kupić nowy.
           Od lat 90 tych kowbojowe eldorado zaczelo się kończyć i za mniej niż 20 lat bedziemy światkami upadku kowbojowego imperium.
           • avatar
            JanikSzopen
            -7
            Oto jestem ja. Jan Szopen światowej sławy ekspert i autorytet rynku kryptowalut, nazywany tez królem kryptowalut.
            Chce się podzielić z tobą bardzo złymi wiadomościami. Otóż nadchodzi potężny kryzys gospodarczy w historii świata! Totalna recesja która doprowadzi do bankructw 80% światowych firm!!! Miliardy starca prace!!! Miliard ludzi będzie pracowac za polowe wynagrodzenia, kolejny miliard będzie musiało pracowac tylko za jedzenie i dach nad głowa a kolejny miliard niestety umrze!!!
            Ale jest coś co ochroni każdego od tej katastrofy! Kryptowaluty!! Ten kto będzie miał kryptowaluty w portfelu nie tylko przetrwa ale będzie żył jak krol podczas gdy inni będą wiązać koniec z końcem i pracowac za psie poeniadze!!
            Jeśli nie chcesz czekac na ten smutny los to zacznie działać już teraz. Zainstaluj aplikacje Crypto com i skorzystaj z mojego kodu polecajacego a otrzymasz na start az 25$ w cro!!!
            Uratuj siebie i pomimo kryzysu żyj jak król!! Potężna posiadłośc z wieloma basenami, najnowsze elektryczne Tesle, obracaj soe w świece śmietanki towarzyskiej, jeździej po całym swiecie i zaliczaj piękne kobiety!!!!
            Ja to wszystko mam dzięki kryptowalutom i ty tez będziesz to miał!!!!
            Oto mój kot!
            jjey2xxs9c
            • avatar
             kitamo
             -15
             Chce zobaczyc jak ludzie zaczną sami w domu naprawiać sprzet elektroniczny do czasu az kogos prąd zabije.
             Ja juz codziennie na serwisie widze jak ludzie sami z jutubem probowali sobie cos naprawić i nagle okazalo sie ze to łatwe to jest jak robią to małe rączki pracownika z indii albo z kanału Fixit. :) a potem weź to ratuj :)
             • avatar
              Teodor
              0
              Urządzenia nienaprawialne są jak śmieci.

              *Czy reklamy muszą się, co chwilę zmieniać? To bardzo rozprasza i irytuje, a do tego korci, żeby włączyć uBlocka.