• benchmark.pl
 • Bitcoin
 • Prezes JPMorgan zwolniłby każdego „głupca”, który kupiłby bitcoiny
Technologie i Firma

Prezes JPMorgan zwolniłby każdego „głupca”, który kupiłby bitcoiny

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
23 komentarze Dyskutuj z nami

Stojący na czele JPMorgan Jamie Dimon nie wierzy w to, że bitcoin nie jest oszustwem i uważa kupowanie „cyfrowych monet” za objaw głupoty.

Jamie Dimon, a więc dyrektor generalny JPMorgan Chase & Co powiedział, że zdecydowałby się na zwolnienie wszystkich pracowników, którzy inwestują w bitcoiny. Za co? Przede wszystkim za „głupotę”. Według niego przyszłość tej kryptowaluty może być bowiem tylko jedna: pieniądze przepadną, bo to wszystko „to oszustwo”.

Wartość bitcoina zwiększyła się w tym roku o ponad 300 proc. Wzrost ten był stopniowy, co zwiększało optymizm i kolejne osoby decydowały się na zakup „cyfrowych monet”, by później wydać je lub odsprzedać z zyskiem. Tego optymizmu nie podziela Dimon, który zgadza się z Robertem Shillerem i widzi w bitconie „najlepszy obecnie przykład bańki”.

Dimon stwierdził, że mania na bitcoiny jest „gorsza od tej na punkcie tulipanów”, nawiązując do sytuacji z Holandii w XVII wieku, kiedy to kwiaty te stały się praktycznie towarem luksusowym, ze względu na ostre spekulacje na ich cenach. 

Po wypowiedzi Dimona bitcoin potaniał o około 100 dolarów. Tym samym wartość pojedynczej „cyfrowej monety” spadła poniżej 4 tysięcy dolarów i na takim poziomie się utrzymuje. To ogromny spadek, biorąc pod uwagę, że na początku miesiąca bitcoin dobił do 5000 dolarów. Powodu upatruje się głównie w sytuacji w Chinach, gdzie zakazano emisji kryptowalut i zapowiedziano zamknięcie poświęconych im giełd.

Dodajmy na koniec, że podobnie jak inni eksperci, Dimon widzi jednak olbrzymi potencjał w tym, co jest podstawą bitcoina, a więc w technologii blockchain. Na jego wykorzystanie potrzeba będzie jednak – jak twierdzi – sporo czasu. 

Źródło: Bloomberg, Business Insider. Ilustracja: johnthan/Pixbay (CC0)

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  vegasnight9
  Nic dziwnego. Wszak bankiera nie znosi konkurencji.
  9
 • avatar
  interceptor
  Jak by każdy się zajął własnymi problemami anie cudzymi to świat byłby lepszy. Jak ktoś chce kupować BTC to niech inwestuje a jak nie to niech inwestuje. Co za problem? Jak ktoś ryzykuje to jego problem chyba... W swoim życiu, ze swoimi pieniędzmi każdy może robić co chce i nikt nie powinien niczego w tym względzie narzucać. Pracodawca nie ma prawa wnikać w prywatne sprawy pracownika nawet jeśli dla niego jego prywatne decyzje są głupie. Nie uszcześlliwiajmy ludzi na siłę...

  Nie... nie jestem fanem BTC.
  7
 • avatar
  michael85
  Złodziej ostrzega przed złodziejami... interesujące. Przypomnę tylko kryzys finansowy w USA. Banki okradły obywateli bo ich firmy upadały a prezesi banków mimo to latali prywatnymi odrzutowcami!
  7
 • avatar
  kokosnh
  Ale tak na serio ktoś myśli że BTC ma przyszłość, zwłaszcza po tym co zrobili Chińczyk?
  5
 • avatar
  hideo
  czy bańka czy nie to nie zmienia faktu że można było na tym zbić niezły majątek!
  1
 • avatar
  DreamerDream
  Pewnie wyjdę na idiotę, ale dla takich jak ja przydało by się napisać kto to ten Jamie Dimon, że aż warto pisać co jakiś człek uważa na temat xxx i co to jest JPMorgan Chase & Co. Niby można szybko wyszukać w internetach, ale byłoby miło, gdyby było napisane w poście.
  1
 • avatar
  eninede
  ...i w koncu ktos bardziej medialny powiedzial co i tak jest oczywiste
 • avatar
  Fiona
  Złodzieje też nie lubią konkurencji - taki morał
 • avatar
  Kenjiro
  Cóż, poniekąd ma rację.
  Obecne waluty cyfrowe kompletnie rozminęły się z ich pierwotnym celem, jakim miało być ominięcie instytucji finansowych w autoryzacji transakcji poprzez rozproszenie tego procesu.
  Stały się za to łatwym celem spekulantów i tzw. "górników", którzy sami nakręcają tę bańkę goniąc za łatwym zarobkiem. Bańka kiedyś pęknie, aczkolwiek przy dużym rozproszeniu wśród właścicieli jest szansa, że kilka kryptowalut przetrwa i faktycznie wróci do pierwotnego celu.
  -2
 • avatar
  adivxv5
  JPMorgan, to żydowska sekta jakby kto nie wiedział.
  -3
 • avatar
  wiktorn86
  ABC :)
 • avatar
  wiktorn86
  Dyrektor banku inwestycyjnego zajmującego się z zasady spekulacją przestrzega przed bańką spekulacyjną.

  Z drugiej strony, widząc pisowskie billboardy czy to aż tak dziwi? Takie czasy, złodzieje uczą jak zamykać drzwi.
 • avatar
  PawelSalsa
  Znajac zycie to za niedlugo "glopcy od bitcoinow" wykupia JP Morgan i zwolnia prezesa !!!!Hahahaha
 • avatar
  Marucins
  Bez przesady - to z tulipanami polecieli po bandzie.
  Tutaj jest o wiele ciekawiej.