Procesory

ProASIC3: wykryto układ z tylnymi drzwiami - można przejąć nad nim kontrolę [AKTUALIZACJA]

przeczytasz w 2 min.

Błąd czy celowe działanie?

Tylne drzwi, umożliwiające przejęcie kontroli, w powszechnie dostępnym oprogramowaniu, stosuje się zwykle w jednym - szkodliwym dla użytkownika - celu. Jednak stosowania takiej techniki, która pozwala na wyrafinowany cyber-atak, w masowo produkowanych układach elektronicznych, stosowanych między innymi w samolotach, dotąd oficjalnie nie raportowano.

Odkrycia dokonali Sergei Skorobogatov z Uniwersytetu w Cambridge oraz Christopher Woods z Quo Vadis Labs. Sytuacja jest o tyle nieciekawa, iż tylne drzwi zostały wprowadzone do programowalnego układu typu FPGA, który sprzedawany jest firmom z branży telekomunikacyjnej, medycznej, finansowej, lotniczej - również tej związanej z wojskowością. Nie jest to jednak, jak niektórzy twierdzą, konstrukcja przeznaczona wyłącznie dla amerykańskiej armii.

Chip z tylnymi drzwiami
Niskobudżetowy układ ProASIC3, w którym znaleziono tylne drzwi, produkowany jest przez chińskiego kooperanta dla firmy Microsemi należącej do amerykańskiego Actel.

Na razie trudno mówić o umyślnym wprowadzeniu tylnych drzwi, a także oskarżać producenta układu (w tym wypadku chińską firmę). Jak możemy przeczytać na blogu Roberta Grahama z zajmującej się kwestiami bezpieczeństwa firmy Errata, na razie wiemy tylko o istnieniu takiej furtki. Kto wie, czy kiedykolwiek dowiemy się, czy powstała ona na zlecenie, czy jest to jedynie wynik fuszerki, której dopuściła się fabryka?

Informacja wzbudza pewien niepokój, zwłaszcza że podejrzenia o istnieniu tylnych drzwi w układach elektronicznych kołatały się w głowach ekspertów od spraw bezpieczeństwa od bardzo dawna.

Boeing 787 Dreamliner samoloty
Układy ProASIC3 wykorzystywane są między innymi przez Boeingi 787 Dreamliner.

Osoba lub instytucja, która wprowadziła tylne drzwi i potrafi je wykorzystać, może monitorować działanie wspomnianego układu, a nawet zmieniać przechowywane przez niego dane. Oznacza to, że chip staje się posłuszny rozkazom potencjalnego cyberprzestępcy. Jakie niesie to konsekwencje, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć - począwszy od kradzieży własności intelektualnej, nawet do działań, które mogą zaszkodzić życiu ludzi.

Osoby zainteresowane szczegółami odkrycia odsyłamy do artykułu na stronie Uniwersytetu w Cambridge.

AKTUALIZACJA 02.06.2012:

Firma Actel oświadczyła, że nie zgadza się z zarzutami badaczy, aczkolwiek przyznaje, że nie miała wglądu w konfigurację sprzętową, którą wykorzystano do wykrycia tylnych drzwi. Actel dodaje również, że włamanie się do mikrokontrolerów przez nią produkowanych jest 100 razy trudniejsze niż w przypadku typowych niezabezpieczonych produktów. Układ ProASIC3 przed włamaniem zabezpiecza między innymi specjalny kod dostępowy ustalany przez użytkownika.

Z tymi argumentami nie zgadzają sie do końca odkrywcy tylnych drzwi. Twierdzą oni, że choć zabezpieczenie kodem dostępowym jest możliwe (aczkolwiek Actel nie informuje o tym wprost użytkowników), to jego wydobycie jest możliwe dzięki opatentowanej przez QuoVadis Labs technice PEA (pipeline emission analysis, ulepszony wariant ataku DPA) w ciągu kilku godzin. Również inne zabezpieczenia stosowane w układach FPGA są ich zdaniem do obejścia.

Kto ma rację dowiemy się prawdopodobnie dopiero podczas wrześniowych warsztatów CHES (Cryptographic Hardware and Embedded Systems), kiedy obie strony przedstawią swoje argumenty za i przeciw.


 Więcej o problemach z elektroniką:

Źródło: h-online, microsemi, boeing, computerworld

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skaza
  1

  Backdoor z pewnością nie znalazł się tam samoistnie. Został umieszczony w pewnym konkretnym celu, to chyba oczywiste dla wszystkich. I nie sposób bagatelizować lub wyśmiewać takiego odkrycia, bowiem jak wiele układów posiada lub będzie posiadać taką dodatkową, niechcianą opcję ?

  Zdalny dostęp poprzez Backdoor do różnego rodzaju układów elektronicznych pozwala dokonać szpiegostwa przemysłowego na gigantyczną skalę, dlatego nie powinna dziwić informacja, iż to właśnie chinczycy odpowiadają za produkcję tego układu - Są doskonali w kopiowaniu. Choć naiwnie jest wierzyć, iż tylko Chiny są skłonne do stosowania podobnych rozwiązań technologicznych.

  Natomiast jeśli popuścić wodze wyobraźni i troszkę poteoretyzować, może pojawić się myśl o gospodarce kraju A uzależnionej od dostaw tanich komponentów produkowanych przez kraj B. Gospodarce, którą można zdalnie manipulować lub nawet "wyłączać" przy użyciu opisanej techniki. Nie sposób nie wspomnieć o układach wojskowych ujawniających np. rozmieszczenie jednostek lub masowej inwigilacji użytkowników internetu.

  A czego można dokonać przejmując kontrolę dzięki takim układom...
  ;)

  • avatar
   ALEKS_D_RAVEN
   0
   i nikt dotąd się nie skapnął?? Z drugiej strony to dzięki bogu że dokonano tego odkrycia.
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    No to co teraz szantażujemy rządy jak na filmach ^^
    • avatar
     Glass
     -2
     Praktycznie każdy układ FPGA ma JTAG
     Czyli specjalne piny przez które można debugować, programować itp. układ.
     Więc nie widzę problemu.
     • avatar
      Konto usunięte
      -2
      Prawda jest taka że producenci co raz częściej pragną prześwietlać odbiorców swojego sprzętu i zjawisko to nie dotyczy jedynie segmentów profesjonalnych ale również hardu i softu w naszych domach. Takie realia.
      • avatar
       TomPo75
       -2
       Tak to jest jak się tak ważne rzeczy zleca do produkcji krajowi, z którym się nie ma dobrych relacji politycznych, prawa człowieka to kpina, że o komunizmie nie wspomnę, tylko po to by zaoszczędzić. Sami oddali im władzę, robiąc z tego kraju mocarstwo IT jeśli chodzi o produkcję. Kolosowi nogi się na gliniane zmieniają i to wcale nie powoli.
       • avatar
        Atak-Snajpera
        -2
        Te Microsemi wygląda bardzo podobnie do Microsoft ;)
        • avatar
         Terrorek
         -3
         Strona mi sie zle skaluje wtf ??
         • avatar
          Damain1996
          -14
          Tylne drzwi - nie lepiej brzmi po prostu backdoor?
          • avatar
           TomaszPawel
           0
           Nie linczujecie mnie ale od razu pomyślałem o... Smoleńsku ;)