Procesory

Jak wygląda procesor AMD Ryzen 7000 w środku? Ktoś to w końcu sprawdził

przeczytasz w 1 min.

Nowe procesory AMD zaskakują wydajnością i funkcjonalnością. Zastanawialiście się kiedyś, jak takie układy wyglądają w środku? W końcu możemy to sprawdzić!

Nowa generacja procesorów AMD Ryzen 7000 zadebiutowała pod koniec ubiegłego roku. Układy oferują dobre osiągi, a przy tym wyróżniają się pod względem funkcjonalności – sprzęt często znajduje miejsce wśród polecanych procesorów do grania.

Wydajność i specyfikacja to nie wszystko. Wiemy, że niektórych równie bardzo interesuje… wygląd sprzętu. Tak się składa, że jest co oglądać! Fritzchens Fritz opublikował zdjęcia procesora AMD Ryzen 5 7600, czyli obecnie najsłabszego modelu z nowej generacji Raphael (Zen 4).

Procesor AMD Ryzen 5 7600 od środka

Fritzchens Fritz wykorzystał sklepową wersję procesora, z której zdjął odpromiennik ciepła. Pod metalową „blaszką” znajdują się kluczowe elementy układu.

AMD Ryzen 5 7600
Tak wygląda procesor, który zwykle montujemy w komputerze

Procesor Ryzen 5 7600 wykorzystuje konstrukcję opartą o chiplety z dwoma jądrami krzemowymi - większy układ to jądro cIOD odpowiedzialne za interfejsy i zintegrowaną grafikę, a mniejsze to jądro CCD (Core Complex Die) z rdzeniami i pamięciami podręcznymi.

AMD Ryzen 5 7600
Kluczowe elementy układu znajdują się pod odpromiennikiem ciepła

Bardziej spostrzegawczy zauważą wolne miejsce na laminacie na dodatkowy chiplet CCD (drugi układ jest stosowany w wydajniejszych modelach Ryzen 9 7900X i 7950X).

AMD Ryzen 5 7600
Jądro krzemowe z rdzeniami Zen 4 z bliska - bardziej spostrzegawczy zauważą obszary odpowiedzialne za rdzenie i pamięć podręczną L3

Fritzchens Fritz opublikował też dokładniejsze zdjęcia jądra CCD. Po bokach można zauważyć obszary odpowiedzialne za rdzenie (po 4 po lewej i prawej stronie), a w środku obszar współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Opublikowane zdjęcia należy traktować jako ciekawostkę (żebyście Wy nie musieli tego robić). Absolutnie nie otwierajcie procesora samodzielnie, bo taka operacja może się skończyć uszkodzeniem sprzętu.

Źródło: Fritzchens Fritz

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  10
  niesamowite, zupelnie jak w seriach 5000, a wczesniej 3000... Benchmark to prawdziwa studnia wiedzy :D
  • avatar
   Marucins
   5
   Sorry ale co to za parch w postaci jakiegoś filmik o telefonach?
   Czy wy chcecie aby ten serwis przestał być czytelny i czytany przez innych.
   • avatar
    maluszek88
    2
    Za grubą maja tą blache. I czemu ona nie jest miedziana zeby szybciej to ciepło przekazywac na paste i do radiatora??? Dlatego sie te procki grzeja. Nie mowie ze ma byc gole jadro jak w duronie aby sie ukruszylo jak to mialy w zwyczaju ale no blaszka powina byc ciensza. Przez to ze przeszli na lga to dzwignia musi to mocno wyginac bo duzo blaszek do docisniecia. I stad problemy. Z drugiej strony jak wroca do nozek to znowu ludzie beda je gieli przy montarzu.. mysle ze stary sobry slot1 byl odpowedni. Powinjismy wrocic do tej koncepcji procka na plytce wciskanej w slot. Nawet jak dawniej pamieci na gpu w czasach 386
    • avatar
     pawluto
     1
     Uuuuu....A ja myślałem że tam mrówki zasuwają a tu taki ZONk....