Procesory

Intel Core i9 12900HK kontra Apple M1 Max - który jest lepszy?

przeczytasz w 2 min.

Na kanale Max Tech w serwisie YouTube pojawił się film, którego tematem jest porównanie wydajności dwóch komputerów - MacBooka Pro z układem M1 Max oraz MSI Raider GE76 z 14-rdzeniowym procesorem Intel Core i9 12900HK. Zobaczcie, który z nich okazał się lepszy.

MSI Raider GE76 - specyfikacja techniczna

Warto już na początku zwrócić uwagę, że ten laptop kupić będzie można dopiero w marcu, a jego cena wyniesie 3999 dolarów, czyli grubo ponad 16 tysięcy złotych.

Poza wspomnianym procesorem, laptop MSI wyposażony jest w 17-calowy ekran o rozdzielczości Full HD, 32 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 2 TB oraz kartę graficzną GeForce RTX3080ti z 16 GB dedykowanej pamięci RAM.

MSI Raider GE76

Porównano go do 16-calowego MacBooka Pro z układem M1 Max, 32 GB pamięci RAM oraz dyskiem SSD o pojemności 1 TB, który kosztuje 3499 dolarów.

M1 Max kontra Intel Core i9 12900HK - który procesor jest lepszy?

Autor filmu przedstawił wyniki wielu testów porównawczych, ale skupmy się na tych, które dotyczą wydajności obu procesorów.

Procesor Intela okazał się lepszy od układu Apple już w na początku. W teście Geekbench 5 single-core i9 osiągnął 1855 punktów, a M1 Max 1775. W przypadku testu multi-core rezultaty wyniosły odpowiednio 13428 oraz 12618.

Następny był test Cinebench R23. Tutaj także lepszy okazał się Intel, który osiągnął 18282 punktów. Wynik układu Apple to 12322. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że do osiągnięcia maksymalnej wydajności laptop MSI potrzebuje aż 120 watów, a MacBook Pro zaledwie 30.

Karta graficzna GeForce RTX3080ti - wydajność

Część filmu poświęcono także karcie graficznej, w którą wyposażony jest laptop MSI.

W teście GFXBench - 1440P Aztek Ruins osiągnęła ona 327,7 klatek na sekundę. Wynik procesora graficznego w układzie M1 Max to 310 klatek na sekundę. Różnica nie jest tak duża jak w przypadku CPU.

Zapraszamy do obejrzenia całego filmu i zapoznania się ze szczegółowymi wynikami porównania.

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DeviLevi
  10
  *Cześć jestem Geekbench 5 i między i9 12900HK i m1 max nie ma większych różnic*
  *Cześć Geekbench 5 tu Cinebench r23 i chyba Cię po****** :)
  • avatar
   MarioA
   8
   Tak, to jest sukces Intela. Przy 250% większym poborze mocy jest szybszy o 5%. Ile to pochodzi na baterii? Jakie będą temperatury? Intel idzie do przodu, ale jeszcze dziś to nie jest jego czas. Jeszcze jakieś 2 lata i powinny to być już dobre procesory.
   • avatar
    Silver
    4
    Niech odpalą M1 na linuxie i wtedy zaczną porównania - na neutralnym gruncie, bez umocnień ze strony systemu i wykorzystania zasobów sprzętowych.
    • avatar
     PITUCH3
     3
     Teraz droga redakcjo pobór "prondu" prosze odac :P
     • avatar
      kaalus
      1
      Jak można w ogóle porównywać procesor 35W do procesora 100W? Intel przy 100W ledwo ledwo dociąga wydajnością do Apple przy 35W? Miarodajne testy powinny być jeden Intel przeciwko trzem M1 Max. No, wtedy wynik byłby trochę inny.
      • avatar
       Marti99
       0
       Lepsze? A to za lezy do czego. Do Applowskiego systemu i zastosowan na nim na pewno. Do reszty gorszy (wlasciwie bezuzyteczny).
       • avatar
        Veritatis
        -2
        Porównanie zamkniętego systemu OS, który ma działać na kilku dostępnych (z góry określonych) konfiguracjach vs system, który działa na tysiącach konfiguracji, dyskwalifikuje ten pierwszy jako wydajny. Amen.
        • avatar
         MokryN
         -5
         Czyli innymi słowy to co ma Apple jest oko 3 razy szybsze od Intela. Dlaczego? Apple mogłoby włożyć do tego laptopa 4 A1 Max a Intel musiał by mieć mały agregat podpięty do tego komputera. Niestety AMD też jest ostro w tyle za A1.
         • avatar
          Kapitan Nocz
          -8
          Apple wraca do starych dobrych czasów gdy to ich procesory PowerPC wyznaczały standardy wydajności.