Mobile

Qualcomm zapowiada pierwszy 64-bitowy procesor

przeczytasz w 1 min.

O wydajności nowego układu dowiemy się więcej dopiero za jakiś czas, ale już teraz poznaliśmy kilka jego cech.

Qualcomm Snapdragon 410 procesor

Jeżeli rozpocząć rozmowę na temat producentów mobilnych procesorów to szybko okaże się, że większość użytkowników na pierwszym miejscu postawi firmę Qualcomm. Jej przedstawiciele wygłaszali ostatnio ciekawe poglądy, ale okazało się, że nie udało się w nich długo wytrwać.

Przypomnijmy, że producent ten najpierw wypowiedział się krytycznie na temat 8-rdzeniowych układów, a jakiś czas później w podobnym tonie skomentował zapowiedź 64-bitowego Apple A7, uznając go za chwyt reklamowy. Chociaż ta druga wypowiedź była później nieco tonowana, to i tak ciągnie się ona za producentem do dziś.

Przypominamy o tym nie bez powodu, ponieważ Qualcomm zapowiedział właśnie swój pierwszy 64-bitowy procesor, tym samym pokazując, że jednak nie jest na tego typu układy za wcześnie.

Producent postanowił jednak nieco zaskoczyć, ponieważ ujawniony Snapdragon 410 nie będzie konstrukcją przeznaczoną dla najwydajniejszych smartfonów i tabletów. Chociaż jest to procesor 64-bitowy, to wedle zapowiedzi napędzać będzie urządzenia przeznaczone na rynki wschodzące, a tym samym oferujące co najwyżej średnią specyfikację.

O wydajności nowego układu dowiemy się więcej zapewne dopiero za jakiś czas, ale już teraz poznaliśmy kilka jego cech. Będzie to układ wykonany w 28nm procesie technologicznym, oferujący 4 rdzenie Cortex A53 z zegarem 1,2 - 1,4 GHz oraz grafikę Adreno 306. Procesor obsługiwać ma łączność Wi-Fi, Bluetooth, NFC oraz LTE, a także moduły GPS i GLONASS. Będzie też w stanie współpracować z urządzeniami oferującymi funkcję Dual i Triple SIM.

Qualcomm Snapdragon 410 napędzać będzie z smartfony i tablety z systemami Android, Windows Phone oraz Firefox OS. Pierwsze urządzenia z nowym procesorem pojawić mają się w drugiej połowie 2014 roku.

Źródło: techradar, airingnews

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  4
  No i co, mowile że mówiłem ;)
  Za chwile bedzie info ze szykuja 8 jajowca ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Wszystko cacy... Pytanie tylko, do czego na smartfonach może się przydać 64-bit... No poważnie nie wiem i dlatego pytam.
   Że "wiele rzeczy działa szybciej"... No owszem, ale to są "rzeczy", które realnie wymagają 64-bitów z uwagi na operacje na liczbach większych niż 32-bitowe - czyli zastosowania serwerowe, naukowe, inżynierskie... obróbka dużych ilości danych multimedialnych... archiwizery danych też skorzystają na 64-bitach... co jeszcze? 64-bitowe gry? A stosuje się tutaj takie rozwiązania w ogóle? Moduł telefonu... moduł poczty... apka do FB... odtwarzacz muzyki czy filmów... Czy to faktycznie potrzebuje aż 64-bitowej platformy? Tego typu apki (i milion innych) zapewne pozostaną 32-bitowe. Więc gdzie tu sens i logika?
   Osobiście obawiam się, że w przypadku smartfonów platforma 64-bitowa posłuży głównie do przekroczenia granicy 4GB RAM. Jakiegoś innego realnie użytecznego zastosowania jej w smartfonach nie widzę. Ponadto, składając do kupy dwa fakty: zbliżanie się smartfonów do granicy 4GB RAM i pojawienie się w tym czasie 64-bitowej platformy sprzętowej implikuje logiczny wniosek - przynajmniej jak dla mnie. Jak dotąd w segmencie mobilnym nie wystąpił ze strony software'owej żadem przymus, ani nawet sugestia użycia 64-bitów - a ze strony sprzętowej jak najbardziej.

   No... ale to tylko moje zdanie.
   • avatar
    .Alx.
    2
    Nie ma odwrotu od 64 bitów, można czekać, ale ci co się spóźnią muszą liczyć się, że drogo zapłacą za swoją krótkowzroczność.

    Niedawno Intel przespał mobilną rewolucję i mimo swojej potęgi, oraz starań nie potrafi nawiązać walki z nowymi graczami.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "Qualcomm zapowiada pierwszy 64-bitowy procesor"

     Chyba brakuje gdzieś słowa (a właściwie skrótu) "ARM", bo nawet mój stary Athlon 3000+ był 64-bitowy.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Jak tak dalej pójdzie to prześcigną wydajnością amd fx hehe
      • avatar
       Sakret
       0
       jeszcze czekamy na 126 Bitowy ;>