Gadżety

Smartwatch Qualcomm Toq z ekranem Mirasol: osobisty asystent na nadgarstku

przeczytasz w 2 min.

Qualcomm jesienią 2013 wprowadzi do sprzedaży smartwatch Toq, który stanowi pośrednie ogniwo w komunikacji użytkownik smartfon.

Qualcomm Toq

Czas zegarków Smartwatch powoli nadchodzi. Wydaje się jednak, że ta kategoria produktów obejmie bardzo szeroki zakres funkcjonalności. Samsung Galaxy Gear, którego mieliśmy już w rękach, może sprawdzić się jako samodzielne urządzenie. Tymczasem Qualcomm Toq to pośrednik w komunikacji smartfon użytkownik. Pełni zadanie drugiego wyświetlacza smartfona i przydaje się w tych momentach, a jest ich chyba najwięcej, gdy duży wyświetlacz nie jest nam potrzebny.

Qualcomm Toq wyglądem przypomina niewielki zegarek, który zakładamy na nadgarstek. Wyposażony został w kolorowy dotykowy wyświetlacz wykonany w technologii Mirasol, ładowany jest bezprzewodowo (WiPower LE), zapewnia także komunikację Bluetooth w tym przekaz dźwięku stereofonicznego. Urządzenie zostało tak zaprojektowane, że nie musi być wyłączane. Cały czas włączony Toq jest w stanie działać przez wiele dni, dzięki temu, że wyświetlacz nie wymaga dodatkowego podświetlenia - choć ile to dokładnie oznacza, tego nie wiemy.

Za pomocą Qualcomm Toq możemy kontrolować łącznosć telefoniczną, komunikaty tekstowe, sterować odtwarzaniem muzyki, a także mieć dostęp do różnych komunikatów - pogoda, kursy walut i inne. Producent określa go jako „Cyfrowy szósty zmysł”. W zestawie znajdują się słuchawki Bluetooth, również ładowane bezprzewodowo, dzięki którym komunikaty mogą do nas płynąć nie tylko drogą wizualną, ale również poprzez dźwiękowe komunikaty słyszalne tylko dla nas.

Qualcomm Toq słuchawki

Kilka parametrów Qualcomm Toq:

 • procesor ARM Cortex M3 200 MHz
 • ekran Mirasol 288 x 192 pikseli, 1,55”
 • wymiary 43,3 x 47,6 x 9,96 mm
 • waga 90,7 grama
 • ładowanie indukcyjne zegarka i słuchawek

Qualcomm Toq będzie dostępny dla wszystkich smartfonów z systemem Android 4.0.3 i nowszym. Ciekawe jak zostanie przyjęty przez mobilną społeczność? Ma konkurenta w postaci Sony SmartWatch 2, który będzie dostępny już niedługo w sprzedaży, a dla kupujących Sony Xperia Z1 oferowany w komplecie ze smartfonem. A także w postaci znacznie bardziej zaawansowanego Samsung Galaxy Gear. I w tym momencie pojawia się problem. Produkt Qualcomm będzie kosztował około 300 dolarów, czyli tyle, co zegarek Samsunga. To gdzie tu opłacalność, czy technologia Mirasol jest warta takiej inwestycji?

Źródło: Qualcomm

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hideo
  3
  najpierw Sony Smart Watch (i wczorajsza jego nowa druga edycja), moment później smartwatch Samsunga na konfie a teraz Qualcomm, co to się dzieje? Apple podobno też ma w planach taki zegarek, czy ludzie wrócą do noszenia zegarków?
  • avatar
   orlean
   3
   Zegarek samsunga dziala z ich urzadeniami ...

   Tutaj mamy cos uniwersalnego, a ludzie co mieli to w reku na targach zachwycaja sie praca MIRASOL w słoncu.

   Jak narazie ten wyglada najciekawiej.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    telefon jeszcze można ładować co noc - ale aby do tego zegarek też ładować co noc? Nigdy w życiu - temu ten produkt wygra z konkurencją. Dodać do niego malutką baterię słoneczną i będzie działał nonstop.
    • avatar
     Anavrin990
     -2
     Czekam na naszą Polską wersje.
     • avatar
      StartX_pl
      0
      Wygląda jak elektroniczna bransoletka zakładana na kostkę u nogi więźnia...
      • avatar
       q23main
       0
       Kolejne podejście Qualcomm z technologią Mirasol, może tym razem przejdzie. Trzymam kciuki za tą technologię!