Nauka

W takich domach - według NASA - nasi potomkowie zamieszkają na Marsie

przeczytasz w 1 min.

Zakładając, że ludzie faktycznie z powodzeniem skolonizują w przyszłości Czerwoną Planetę – w jakich domach będą mieszkać?

Queen B

Zakładając, że ludzie faktycznie z powodzeniem skolonizują w przyszłości Czerwoną Planetę – w jakich domach będą mieszkać? Odpowiedź na to pytanie próbowała znaleźć agencja NASA, która wraz z firmą MakerBot zorganizowała w tym celu konkurs na najlepszy projekt domu z drukarki 3D nadającego się do użytku na Marsie. Zwycięzcą okazał się Noah Hornberger, który nazwał swoje dzieło Queen B.

Projekt Queen B najlepiej – według NASA – pokazuje to, w jakim kierunku powinna podążać architektura międzyplanetarna. Modułowa konstrukcja o strukturze plastra miodu ma zapewniać oszczędność miejsca, elastyczność oraz trwałość. Według Hornbergera taki układ pozwoliłby też na efektywniejsze zarządzanie temperaturą wewnątrz.

Każdy z 10 modułów ma niecałe 5 metrów średnicy i stanowi oddzielne pomieszczenie (kuchnia, sypialnia, łazienka, ogród itp.). Wszystkie one rozmieszczone są wokół centralnego holu, w którym znajdują się kanapy, telewizor i stacja ładująca. W każdym domu znalazłoby się także miejsce na laboratorium służące do drukowania 3D.

Dom Queen B jest również wyposażony w dach wykonany ze zubożonego uranu i innych gęstych pierwiastków, co gwarantować miałoby brak szkodliwego promieniowania wewnątrz budynku. Jeśli natomiast chodzi o temperaturę (a ta na Marsie wynosi około -60 st. Celsjusza) – Hornberger chciałby umieścić duży podziemny zbiornik wypełniony wodą i podgrzewany piecykiem elektrycznym.

Trzeba przyznać, że projekt Queen B jest dość futurystyczny. Ale z drugiej strony pamiętać należy, że mówimy tutaj o kolonizacji Marsa, która w ciągu najbliższych kilkunastu, a prawdopodobnie nawet kilkudziesięciu lat nie nastąpi. Czy uważacie, że jeśli na Czerwonej Planecie faktycznie zamieszkają ludzie, to właśnie w takich domach?

Źródło: Gizmag

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  20
  Kiepska sprawa.. chcesz sobie wyjść pobiegać z sąsiadem dwa plastry dalej, a tu -60 na dworze...
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Ja myślę, że jak tak dalej pójdzie, to albo nas wyrżną muzułmańce, albo wykupią nas Chińczyki, a potem wyrżną muzułmańce. Więc o jakiej kolonizacji Marsa my mamy mówić?
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Te panele ochronne z zubożonego uranu to pewnie przez gwiezdne wrota będą transportować... Dużo praktyczniej jest wykorzystać wodę do osłony przez promieniowaniem.
    • avatar
     Petruss
     2
     A jakie pingi będą na marsie?
     • avatar
      MarTum
      1
      Miodzio
      • avatar
       baca130
       0
       Jakoś nie wyobrażam sobie życia w "plastrze miodu" :D
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        To po ile ten penthouse? :)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Lipa XD
         • avatar
          -NoN-
          0
          A mnie ta koncepcja się bardzo podoba.
          • avatar
           Atak-Snajpera
           0
           Słabo to widzę! Większości ludzi po paru miesiącach zacznie odbijać w takich warunkach. Depresja to chyba najmniejszy wymiar kary z możliwych.
           • avatar
            icemarioman
            0
            ale ludziom można kity wciskać