Karty graficzne

Radeon RX 7700 wydajny jak topowe modele z obecnej serii? AMD szykuje mocne uderzenie

przeczytasz w 2 min.

Karty graficzne AMD Radeon RX 7000 zbliżają się coraz większymi krokami, a my poznajemy coraz więcej przecieków na ich temat. Ostatnie pogłoski wydają się tutaj wyjątkowo interesujące…

Co wiemy o kolejnej generacji kart graficznych AMD? Z oficjalnych informacji właściwie niewiele.

AMD RDNA - plany wydawnicze kart graficznych

Jakiś czas temu potwierdzono, że nowa seria Radeonów będzie bazować na układach graficznych Navi 3X korzystających z architektury RDNA 3. Oczywiście spodziewamy się poprawy wydajności i efektywności energetycznej, ale dokładnych informacji jeszcze nie ujawniono.

Producent zdradził jedynie zastosowanie „zaawansowanego procesu produkcyjnego”. Co się kryje pod tym stwierdzeniem?

AMD - procesory graficzne Navi 31, Navi 32 i Navi 33
Wpis w profilu jednego z inżynierów AMD w serwisie LinkedIn (obecnie usunięty)

Niedawno jeden z inżynierów wygadał się, że procesory graficzne Navi 31 i Navi 32 będą produkowane w 5- i 6-nanometrowym procesie litograficznym (podobno mamy mieć do czynienia z układami MCM, łączącym kilka jąder krzemowych), a słabszy model - Navi 33 w 6-nanometrowym.

Radeon RX 7700 zagrozi topowym modelom z obecnej generacji?

Wiemy, że prace nad nowymi kartami graficznymi idą pełną parą. Według użytkownika Greymon55, w planach są modele z serii Radeon RX 7900 (Navi 31), Radeon RX 7800 (Navi 32) i Radeon RX 7700 (Navi 33).

Jakiej wydajności możemy się spodziewać? To samo źródło wskazuje, że średniopółkowy Radeon RX 7700 ma oferować lepsze osiągi od modelu Radeon RX 6900 XT (czyli dotychczasowego lidera wydajności). Prawdopodobnie będzie on oferować podobne możliwości do nadchodzącego modelu Radeona RX 6950 XT.

Jeśli przecieki okazałyby się prawdziwe, to czekałby nas ogromny skok wydajności. Na potwierdzenie tych informacji jednak musimy jeszcze poczekać. Premiera kart Radeon RX 7000 - RDNA 3 ma nastąpić w tym roku, ale nie spodziewalibyśmy się ich wcześniej niż w trzecim lub czwartym kwartale (jako pierwsze podobno mają zadebiutować właśnie modele Radeon RX 7700).

Źródło: AMD, LinkedIn, Twitter @ Greymon55

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fiwyy
  19
  może być i wolniejszy, byle był dostępny i to w cenie około MSRP
  • avatar
   Ciekawski_
   2
   W tekście jest błąd:
   "Niedawno jeden z inżynierów wygadał się, że procesor graficzny Navi 31 będzie produkowany w 5- i 6-nanometrowym procesie litograficznym (podobno mamy mieć do czynienia z układem MCM, łączącym kilka jąder krzemowych), a słabsze modele - Navi 32 i Navi 33 w 6-nanometrowym."
   Navi 32 tak jak Navi 31 ma być MCM wykonanym w 2 procesach 5nm i 6nm. Jedynie Navi 33 ma być monolitem wykonanym w 6nm.
   Tak wynika z obrazka zamieszczonego powyżej cytowanego tekstu.

   "jako pierwsze podobno mają zadebiutować właśnie modele Radeon RX 7700"
   To info brzmi realniej od poprzedniego gdzie była wzmianka o premierze najpierw Navi 31 i 32, a później Navi 33. Dla mnie logicznym jest, że najpierw powstanie "tradycyjny/monolityczny" Navi 33 w dostępnym już teraz dla AMD procesie 6nm, a dopiero później bardziej skomplikowane MCM produkowane częściowo w mniej/trudniej dostępnym procesie 5nm.
   • avatar
    pablo11
    1
    Tutaj nie było się co wygadywać. Zobaczcie sobie Mi250. Ta karta jest profesjonalnym odpowiednikiem nowej serii. Sprzedają ją już kilka miesięcy.
    • avatar
     PerSTOLARZO
     1
     Moje zdanie jest nie odmienne od lat jestem z serią RX zaczęło się od 460 teraz mam 580 mimo tego że w niektórych przypadkach głównie w graniu jest głośny model RX 580 który mam to jestem zadowolony z grafiki myślę że Radeon jeszcze nie pokazał wszystkiego co może i wkoncu zrobi topowa kartę tak jak pokazał to z procesorami ryzen nie oszukujmy się dane pokażą niebawem dużo więcej ludzi którzy siedzą przy ryzenach ale grafiki dalej górują u konkurencji życzę im jak najlepiej by wkoncu zrobić tańsza kartę niż GF RTX bo niestety dawać 5-7 tys za to że tam jest parę literek nie jest miłe
     • avatar
      zack24
      1
      Nie musi być wiele wydajniejszy od swojego aktualnego konkurenta, ale niech żre mniej prądu, bo się z rachunków za prąd zrobi kolejna afera.
      • avatar
       szymcio30
       1
       A kogo to obchodzi jeśli cena MSRP i dostępność będą tylko i wyłącznie wirtualne
       • avatar
        qrek1
        0
        Już za chwileczkę, już za momencik... a nie czekaj, to będzie za rok...
        • avatar
         soulburner
         0
         Plotki i inne przecieki o tym, że nadchodząca generacja GPU od AMD i Nvidii będzie dużym skokiem wydajności pojawiły się jeszcze chyba przed premierą Ampere i RDNA 2. Mówiło się, że ceny kart mają skoczyć minimum o jedno oczko, czyli karta typu Radeon RX 7700 kosztować będzie tyle, co odpowiednik z serii RX 6800 itp.

         To samo mówiło się o wydajności - karta z niskiego segmentu ma być bliska topowi wcześniejszej generacji - dlatego można się spodziewać, że obecną wydajność RX 6900 zaoferuje nawet RX 7600.

         Niższych modeli ma nie być, bo ten segment zapełni APU. Już przy okazji Ampere i RDNA 2 planowano nie wprowadzać na rynek kart RTX 3050 i RX 6500 - są to chipy, które miały iść wyłącznie do laptopów (stąd ograniczenia w liczbie linii pci-express itp.), ale że są niewielkie i uzysk z wafli jest duży, to obecna sytuacja na rynku GPU nie pozwalała przegapić takiej okazji na zarobek ;)