Internet

Rejestr Niedozwolonych Stron w planach rządu RP

przeczytasz w 2 min.

To kolejny już projekt obecnego rządu zakładający wprowadzenie częściowej cenzury do Internetu. Tym razem w formie walki z hazardem.

Pisaliśmy już, że obecny rząd RP chce mieć większą kontrolę nad treściami dostępnymi w Internecie. Do tej pory mowa była głównie o różnego typu materiałach, które mogą mieć związek z terroryzmem (jako część ustawy antyterrorystycznej właśnie). Teraz Rada Ministrów pracuje nad ustawą antyhazardową i pomysł jest ten sam – blokować dostęp do stron niezgodnych z jej zapisami.

Rejestr Niedozwolonych Stron

Tak ma nazywać się baza stron internetowych i usług, które zagrażają bezpieczeństwu obywateli lub są niezgodne z obowiązującym prawem i powinny być dla nich niedostępne. Zgodnie z zapisami w projekcie, wpisami do Rejestru będą: „adresy elektroniczne pozwalające na identyfikację stron internetowych lub innych usług zawierających treści umożliwiające urządzanie gier hazardowych bez zezwolenia udzielonego zgodnie z przepisami ustawy lub uczestniczenie w tych grach”.

Jak więc widać, Rejestr Niedozwolonych Stron ma uchronić użytkowników przed dostępem do gier hazardowych. Przynajmniej na początku – bo nazwa tego rejestru pozwala właściwie swobodnie rozszerzać listę i kategorie kwalifikujących się do „blokady” wpisów. Zresztą jak zauważa Dziennik Internautów, już sam ten zapis oddaje spore pole do popisu – teoretycznie wpisana do Rejestru może być każda strona, także informacyjna, która kiedykolwiek użyła odniesienia do którejś z hazardowych gier.

PO zakopało, PiS odkopał

Sprawa wymaga nadmienienia, że Rejestr Niedozwolonych Stron nie jest w zasadzie niczym nowym. Jeszcze w 2009 roku z podobną propozycją wyszedł rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, na czele z premierem Donaldem Tuskiem. Projekt spotkał się jednak z ogromną krytyką ze strony społeczeństwa, mediów, a nawet opozycji (wówczas w postaci PiS-u), czego owocem było zaniechanie dalszych prac.

Wygląda na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce jednak wrócić do tego pomysłu. Zresztą to już druga propozycja PiS-u dotycząca utworzenia rejestru i wprowadzenia częściowej cenzury do Internetu. Ponownie mamy też do czynienia z kontrowersjami jeśli chodzi o kompetencje. Wpisów miałby bowiem dokonywać sam Minister Finansów. A sąd? Cóż, konkretnie Sąd Okręgowy w Warszawie miałby otrzymywać sprawozdania… co pół roku.

(Na razie) to nic strasznego

Oczywiście na razie jest to tylko projekt i nie jest powiedziane, że Rejestr Niedozwolonych Stron faktycznie powstanie. Poza tym, niewykluczone, że jeżeli rzeczywiście dojdzie do jego utworzenia, to wszystko będzie przebiegało prawidłowo i nie będzie dochodziło do nadużyć. Jeżeli jednak rząd PiS-u nie zrobi w tym temacie nic złego, to nie wiadomo jak te przepisy interpretować będą jego następcy. 

Źródło: DI, Rządowe Centrum Legislacji

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gregor-34
  9
  Czy to mi pachnie Korea Północ
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Glosujcie dalej na tych co rządzą to bedziecie mieć jeszcze "lepiej".
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Cóż... Możliwość zablokowania dowolnej strony, możliwość skonfiskowania majątku dowolnemu obywatelowi bez wyroku sądu, możliwość fałszowania i zdobywania w inny nielegalny sposób dowodów... Możliwość dowolnego podsłuchiwania (w dużym stopniu bez jakiejkolwiek kontroli sądu) i monitorowania wszelkich czynności obywateli w kanałach komunikacji elektronicznej, zablokowanie jakiejkolwiek metody obrony przed bezprawiem w postaci łamania konstytucyjnych praw... Czy już czas się bać czy sp....ć?
    "Dobra" zmiana...
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     Glosujcie dalej na PIS bedziecie mieli panstwo policyjne z pełną cenzurą prasy internetu i telewizji,niedługo skończą sie też dotacje z Uni Europejskiej bo rząd łamie prawa trybunału konstytucyjnego i reszta cywilizowanego świata to widzi i nie bedzie dawała nam kasy za takie bezprawie.Pis chciał usunąć trybunał konstytucyjny a wiadomo że jak sie coś takiego robi to z checi władzy absolutnej i żeby mogli robić co chcą i żeby wszystko co by powiedzieli było nie do podważenia przez nikogo.A te 500 plus hahaha smiech na sali już brakuje pieniedzy w kilku województwach na ich wypłaty.Ziemi też nie sprzedacie, bedzie wam leżała a jak nie bedziecie mieli pieniedzy na życie i sprzedaż ojcowizny by was uratowała to bedziecie zdychać z głodu bo ziemi wam rząd zabronił sprzedawać bo nie jesteście rolnikami.Jak można zabraniać wolnym ludziom sprzedawać to co do nich należy.
     Państwo Policyjne i Kościelne i tyle!
     Jak można być takim zacofańcem żeby nie widzieć co sie dzieje i jak kraj traci w oczach opinni światowej i popada w długi i ruine.
     Obniżają nam ranking w uni europejskiej a reszta dalej jest ślepa bo dostała 500 złotych hahaha dobrze że są ludzie co mają oczy.
     Masz telewizor płać nowy podatek pisu dodawany do prądu za to że masz szkiełko w domu,może niedługo wprowadzą podatek za pralke lodówke i za to że macie kibel.
     Przez to co sie dzieje w Polsce spada wartość złotego w Polsce rosnie cena Euro i dolara każdy to odczuje na własnej skórze.Zobaczycie ile bedzie nowych podatków i zero podwyżek pensji a w nastepnym roku wogle nie bedzie miało nasze państwo na nic pieniedzy i to sie już dzieje.
     Trzeba głosować na ludzi mądrych ktorzy są politycznie gotowi na nowe czasy a nie myślą jak w latach 1990 po upadku komunizmu,świat się już zmienił i potrzeby ludzi też.
     • avatar
      Konto usunięte
      4
      Dzięki ci programisto za VPN i TOR
      • avatar
       BluePandoraBox
       4
       czy ktoś jeszcze ma złudzenia że ten rząd nie będzie nadużywać uchwalonego prawa?
       po cichu zamkną wszystkim usta

       kaczor tyle razy kłamał że aż się dziwię że mu dziób nie odpadł :P
       pojawi się reklama hazardu na którą strona nie ma wpływu i ... chiach :E
       • avatar
        Konto usunięte
        3
        To może ty jezdziłeś za granicę grać w pokera ja chodziłem na piechotę do kasyna w hotelu i nikt nie zabraniał mi grać w karty.
        • avatar
         3ndriu
         1
         Jedno mnie męczy, to przecież gryzie się z projektami pozwalającymi na reklamę firm bukmacherskich (to jakby nie było też hazard) szczególnie w sporcie. To się razem kupy trzymać nie będzie.
         • avatar
          Fiona
          1
          Ta ustawa jest wymierzona w opozycję i niezależnych dziennikarzy.

          Terrorystę to ona może rozśmieszyć co najwyżej...

          No z wyjątkiem tego żeby można używać GROM-u na terenie Polski, bo o ile wiem obecnie nie wolno.

          Reszta to kaganiec na opozycję.
          Przykład:
          KOD chce robić demonstrację na 100 tys. ludzi Minister widzi olbrzymie zagrożenie terrorystyczne. Odmawia.

          PIS robi swoją demonstrację na, minister zagrożenia nie widzi.

          Jeszcze śmieszniej jest z telefonami na kartę - nawet PO się wycofało. Od 2017 - czy nawet wcześniej roaming w UE darmowy.
          A jest kilkanaście krajów w UE gdzie można kupić karty w kiosku - bez żadnych formalności...

          Ale jak będzie pięknie można śledzić polskich dziennikarzy opozycyjnych

          Ja za taką zmianę podziękuję. Za 3,5 roku na czterech pójdę oddać głos przeciw pisowi (jak ta ustawa wejdzie)
          • avatar
           Mcvillain
           1
           Nie wiem dlaczego temat zszedł na 500+ ale to najgłupsza ustawa, większość ludzi która z nich skorzysta to rodziny gdzie wali się wódę, zazwyczaj w takich dzieci jest dużo a przychód na osobę mały. Do tego takie osoby wiedzą jak kombinować i mają od cholery czasu co by latać po urzędach. I jak znam życie, te dzieci na które te pieniądze miały iść nigdy ich nie zobaczą pod żadną postacią.
           Dla każdej takiej rodziny która dostaje 500+ powinien być dołączony kurator, który sprawdzał by czy te pieniądze naprawdę trafiają do dzieci.
           • avatar
            HanJammer
            1
            Co następne? Strony opozycyjnych partii i ruchów społecznych działających niezgodnie z wizją jarkacza?
            • avatar
             Fiona
             -2
             P.S Co do 500+ jestem jak najbardziej za tym pomysłem.
             Większość tych pieniędzy i tak wróci do budżetu w formie podatków od kupionych za nie towarów.

             Poza tym wścieka mnie jak każdy w tym kraju jest lepiej traktowany niż polak.
             Bo tylko Polak przez ostanie 8 lat był w Polsce podczłowiekiem.
             Nie korzystam z tej ustawy to raz. Dwa wymaga dopracowania, ale to dobry pomysł.

             PO miało pieniądze na przyjmowanie dziesiątków tysięcy multikulti, mieszkania dla nich, socjal i przywileje, ale 500 zł na polskie dzieci to zbrodnia...

             Ludzie tak Wam wyprali głowy ???
             Ale jak mówię 500+ i blokada multi to za mało na mój głos, a takie ustawy jak ta niwelują poprzednie plusy.