Technika wojskowa

Rosjanie budują sobie okopy z materiałów wybuchowych. Co poszło nie tak i na którym etapie ewolucji?

przeczytasz w 2 min.

W Ruskiej Łozowej rosyjscy żołnierze fortyfikowali swoje pozycje workami z saletrą amonową. Czy chcieli zrobić z siebie fajerwerki?

Wojska rosyjskie wycofując się, pozostawiają po sobie sporo suwenirów w postaci złomu i niewybuchów, których Ukraińcy będą się pozbywać prawdopodobnie przez kilka lat. Pirotechnicy, oczyszczający tereny obwodu kijowskiego, dobrze już wiedzą, że przed nimi nie tylko usuwanie min, ale także mnóstwo konsternacji. Tego, co znaleźli w Ruskiej Łozowej, trudno było się jednak spodziewać.

Fortyfikacje z worków wypełnionych saletrą amonową

Internet pełen już jest porażających wieści o możliwościach rosyjskiej myśli wojskowej. Informacja o nowym piorunującym znalezisku sprawia, że granice ludzkiej głupoty zostały przekroczone:

Worki, z których Rosjanie zbudowali sobie umocnienie okopu, są wypełnione saletrą amonową. Prawdopodobnie jest to nawóz sztuczny przejęty od jakiegoś rolnika i sam w sobie nie jest niczym niebezpiecznym. Należy go jednak ostrożnie przechowywać i transportować. Nie bez przyczyny, ponieważ saletra amonowa, potraktowana ciepłem lub ogniem staje się doskonałym materiałem wybuchowym.

Produkty, które mają ją w składzie, zawsze są wyposażone w dobrze eksponowane instrukcje, często rysunkowe. Zgodnie z nimi saletrę amonową należy zabezpieczyć przed:

 • wodą i opadami atmosferycznymi
 • nasłonecznieniem
 • temperaturą powyżej 30°C
 • uszkodzeniem mechanicznym opakowania.

Dlaczego żołnierze pomylili materiał wybuchowy z piaskiem?

Podobne fortyfikacje mogły być dziełem jednego żołnierza, ale na terenie działań zbrojnych, nawet Rosjanie działają w grupach. Pomijając więc ich poziom wyszkolenia (pewnie żaden), chociaż jeden z genialnych wojskowych, powinien wiedzieć dlaczego saletra amonowa nadaje się do budowy pocisku, ale nigdy okopów. Worki z nawozem sztucznym mogły nie zostać sprawdzone, ale równie dobrze rosyjskie wojsko po trzech miesiącach ciągłych wtop, nadal nie nauczyło się, że należy kraść tylko te przedmioty, których umie się używać. Jest to bardzo dobry znak dla zaatakowanych Ukraińców, ale i obserwatorom konfliktu może otworzyć oczy na zupełnie nowe horyzonty.

Zwykły szeregowy w każdej armii świata ma słuchać rozkazów, a dopiero później myśleć. Podczas walki powinien jednak w miarę swoich skromnych możliwości próbować utrzymać się przy życiu. Powyższe wybuchowe fortyfikacje przeczą tym prostym zasadom i dają do zrozumienia, że u Rosjan musi to działać jakoś inaczej. To nasuwa dalsze niepokojące pytania. Nie tylko jak dużo musi pić przeciętny rosyjski żołnierz, ale także czy osiągnął on już ten etap ewolucji, na którym jest w stanie skutecznie zdezerterować? 

Źródło: Telelegram, Facebook

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  19
  Nie piszcie takich rzeczy, bo przeczyta to jakiś Rosjanin i ostrzeże swoich i nici z planów Ukraińskich.
  • avatar
   Teodor
   6
   Rosja to stan umysłu. Nie mam szacunku do tego narodu. Stalin tam nie znalazł się przypadkiem, dziś Putin. Stalin wymordował 10 000 000 osób głodem, Putin nie chce być gorszy. Jeden szkolił się na księdza, drugi chce zostać księdzem.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Na świecie nie ma tyle nagród Darwina by wręczyć je kacapom.
    • avatar
     Klops
     1
     Benchmark szkoli rus... A nie, trzeba czytać umieć...
     • avatar
      NiemenCrystal
      1
      Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
      https://niemencrystal.com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Nasza droga redaktorko. Aby saletra amonowa stała się materiałem wybuchowym, to musi być jeszcze zalana olejem. przyznaj. nie sprawdziłaś?
       • avatar
        JaniuSzopen
        0
        Chcesz zarobic miliony$? Mieć najnowsze bryki ? Ogromne wille z wieloma basenami gdzie będziesz posuwal piękne kobiety z całego świata? Oto jestem, już dostępny online ! Nazywam się Jan Szopen, jestem światowej
        sławy ekspertem rynku kryptowalut, najznamienitrsy z najznamienitrrzych! Zdobywca nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii wykładający ekonomie na najlepszych uniwersytetAh świata w tym Jejl i Oksfordzie!
        W poprzednim tulygodniu na tzw szorcie zarobiłem 2 miliony$ i muj majątek powiększył się z 25 do 27 milionów$!
        Także widzisz jakie rynek. Kryptowalut daje potezne możliwości zarabiania w internecie!
        Dołącz do mnie i zarabiaj miliony! Zainstaluj aplikacje Crypto com i skorzystaj z mego kodu polecajacego a dostaniesz 25$ w cro!!! To twój pierwszy krok ktory uczynien cie multimilionerem!!! Żyj jak prawdziwy krul! Jezdzij po calym swiecie i zaliczaj piękne kobiety jedna po drugiej! Kupuj sobie najdroższe Tresle! Kup se jacht a nawet własny samolot!
        Ja właśnie na Podkarpaciu gdzie na codzień mieszkam wykupiłem już grunty pod moje prywatne lotnisko! A za kilka mieisiecy rusza budowa warta miliony złotych!!!
        Oto kod do raju!!!
        jjey2xxs9c
        • avatar
         Niemen Crystal
         0
         Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
         niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
         • avatar
          Pete67
          -1
          Głupi tekst.
          Założę się że redaktor sam nie rozpoznał by saletry ale szydzi.
          To że ruskie do boju pchają co się da i nie przeszkolonych ludzi to inna sprawa.ale ten (taki) tekst to jak budowanie swojego ego na
          bazie szydzenia z kulawego durnia
          • avatar
           lester77
           -2
           To mi coś przypomina:
           https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksplozja_w_Bejrucie_(2020)

           Rosja to stan umysłu, a ten sam istnieć nie może. Podąża za swoim nosicielem, na dobre i na złe. Tutaj raczej raczej na złe, choć to akurat zależy od punktu widzenia :)
           • avatar
            disign
            -2
            Oni po prostu chcieli popełnić rosyjskie charakirii.
            • avatar
             disign
             -3
             Oni poprostu chcieli popełnić Rosyjskie harakii i tyle w temacie.
             • avatar
              DelianoCarl
              -5
              Rosjanie to nie ludzie...
              • avatar
               Szamajama_Okutasi
               -5
               Tak, tak, łykajcie te bzdurne, propagandowe bajeczki lemingi. :D
               • avatar
                OpusDei
                -11
                To nie fejk ale ...żenujący clickbait.
                Taka saletra sama z siebie nie wybucha, trzeba ją "uszlachetnić".
                Teraz kwestia realiów wojennych.
                Ułożyli to bo potrzebowali jakiejkolwiek osłony od ostrzału bronią mało, wielkokalibrową i od odłamków. Worami umocniono pozycje w czasie wzajemnego ostrzału. Ta saletra może i spali się np. przy ostrzale artyleryjskim pociskiem ekpodująco-zapalającym ale ludzie w takich okopach nie przeżyją żadnej nawały artyleryjskiej więc mieli w doopie takie ryzyko i nie byli tak głupi jakimi eksperci "jołtuberzy i szafiarki" ich kreują.
                Czy na instagramach wiedzą, że np. kostki trotylu można spalić w ognisku ? ...Tak nie wybuchną, spalą się.
                PS/
                1. Zabawne, bo nasz obsrany reżim tak się boi własnego narodu, że nadzoruje obrót saletrą dla rolników więc jak by mógł ułatwić dostęp Polakom do broni palnej.
                2. Żadne "jołtubero" nie skumało jeszcze, że taki wór waży ok 25 kg. Tona saletry amonowej niedawno miała niezły wzrost cenowy z 1200 do blisko 7000 PLN. Obecnie jest ok 5K PLN więc może planowali zabrać do domu i chcieli ją mieć na oku ...no ale to oczywiście taki niewybredny żart.
                • avatar
                 sarmata73
                 -15
                 No i zdarzył się cud?Worki nie wybuchły jak widac? A może w workach był piach? Tylko worki po nawozie?
                 Autorka łyka ukrainskie kłamstwa jak typowa blondynka? A tak w ogóle po czym poznać że to rosyjskie pozycje a nie ukrainskie?
                 • avatar
                  sarmata73
                  -18
                  Jestem pod wrażeniem bohaterstwa ukraińców, wczoraj Zeleński podał że ukraina ma 700 tysiecy żołnierzy pod bronią, wczoraj też USA podały że Rosjanie mają na ukrainie 80 tysiecy żołnierzy.
                  A więc wygląda że wojsko ukrainskie w liczbie 700 tysięcy bohatersko walczy z armią 80 tysiecy Rosjan którzy ich atakują. Wygląda że przeciw 1 Rosjaninowi walczy 7-8 ukraińców i nie dają rady.
                  Ilu trzeba ukraińców do walki z 1 Rosjaninem?
                  Swoją drogą to chyba pierwszy raz w histori swiata że armia mniejsza 8 razy od napastnika atakowała go i to z sukcesami. Na dodatek ukraińcom pomaga NATO dajemy im setki czołgów, armat, setki tysiecy karabinów, olbrzymie ilosci amunicji itd. Do tego co miesiąć ukraina dostaje miliardy euro bo inaczej zbankrutuje.
                  Tylko Polska wydaje na pomoc ukrainie około 20% swojego budżetu. Co 5 złotówka idzie na pomoc ukrainie.
                  Tak podał premier Morawiecki w prośbie do UE o pomoc dla Polski w związku z uchodzcami z ukrainy.
                  • avatar
                   Quenser
                   0
                   Kolejny dowód na to że benchmark nie ma pojęcia o czym pisze "Pomijając więc ich poziom wyszkolenia (pewnie żaden)" widzę że macie swój własny wywiad skoro jesteście pewni takich żeczy. To skoro Rosjanie nie są wyszkoleni i brakuje im kompetencji to czemu tak ciężko ich wykurzyć do Rosji. Mało na tym Rosja powoli robi włamy w ukraińskiej obronie. Jedna jaskółka wiosny nie czyni więc skończcie z tą propagandą i obiektywnie patrzcie na sprawę. A najlepiej zajmijcie się czymś na czym się znacie.