Wydarzenia

Plants vs Orcs w Ukrainie. Rosjanie zaatakowali rośliny

przeczytasz w 2 min.

Wycofujący się z  rejonu Charkowa Rosjanie puścili z dymem unikatowe w skali świata zbiory ukraińskiego banku roślinnych zasobów genowych. Jak duże są zniszczenia i dlaczego na podobną głupotę nie wpadli w przeszłości nawet hitlerowscy okupanci?

Rosjanie uparli się wyzwalać Ukrainę od wielu fantastycznych rzeczy: nazistów, telefonów komórkowych i armatury łazienkowej. Tym razem wrogiem najgorszym okazały się nasiona roślin hodowlanych. Wycofując się z Charkowa putinowskie orki zdecydowały, że nie szkoda im amunicji na ostrzał ukraińskiego banku roślinnych zasobów genowych. Jak duże są straty i dlaczego zaboli to cały świat, łącznie z Rosją?

Co to jest bank roślinnych zasobów genowych?

Banki roślinnych zasobów genowych to kolekcje nasion, które utrzymywane są w stanie zdatnym do wysiewu. Muszą być one utrzymywane w odpowiednich warunkach temperaturowych oraz wilgotnościowych i co kilka sezonów przechodzić proces wegetacji. W ten sposób w banku roślinnych zasobów genowych stale dostępne jest pokolenie, które wykazuje zdolność do kiełkowania.

Zasadność utrzymywania podobnych rezerwuarów dostrzegają państwa, władze lokalne i instytucje naukowe. Przede wszystkim banki roślinnych zasobów genowych stanowią gwarancję odtworzenia gatunku zniszczonego na skutek klęsk żywiołowych. Oprócz tego są żywą biblioteką dla naukowców i hodowców, którzy chcą doskonalić istniejące odmiany roślin i opracowywać nowe krzyżówki.

Jakie są straty ukraińskiego banku roślinnych zasobów genowych?

O dewastacji banku roślinnych zasobów genowych Ukrainy, świat dowiedział się z youtubowego kanału Український агроном. Prowadzi go doktor Serhij Awramenko,naukowiec Ukraińskiej Akademii Nauk, współpracujący z Instytutem Roślin Uprawnych w Charkowie. Tym razem nie miał dla swoich obserwatorów słonecznych wieści.

pogożelisko w banku roślinnych zasobów genowych UkrainySpalony materiał siewny ukraińskiego banku roślinnych zasobów genowych, żródło: YouTube Український агроном

Na skutek bombardowania budynków instytutu w popiół zmieniły się dziesiątki tysięcy próbek materiału siewnego. Jest to znacząca część roślinnego rezerwuaru genetycznego Ukrainy i ogromna strata dla naukowców i hodowców z całego świata. Paradoksalnie, także dla Rosjan, którzy w przeszłości regularnie korzystali z bogactwa ukraińskich zbiorów.

Z relacji naukowca wynika, że pożar strawił większą część kolekcji, a szczególnie cenne, starożytne gatunki zbóż jarych prawdopodobnie zniknęły z tego świata. Nie są one regularnie uprawiane, a niektóre były unikatami na skalę świata. Nawet, jeśli ich ziarna znajdą się wśród szczątkowego materiału ocalałego z pożogi, to zostały one dosłownie uprażone w wysokiej temperaturze. Nie ma więc większych szans, aby zachowały swoją naturalną zdolność do kiełkowania.

ocalałe z pożaru ziarna

Dlaczego bombardowanie ukraińskiego banku roślinnych zasobów genowych było głupie?

Ukraiński bank roślinnych zasobów genowych był budowany przez pokolenia, a w jego kolekcji znajdowało się ponad 160 tysięcy odmian roślin uprawnych oraz ich hybryd. Zbiór ten był jednym z największych na świecie i do 2021 nie miały na niego wpływu działania wojenne. Bez szwanku przetrwał grabieżcze podejście hitlerowskich okupantów, a nawet chore pomysły gospodarki planowanej w stylu ZSRR.

Jest to jedna z największych takich instytucji na świecie, której zasoby chroniły nawet hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej. (...) Wręcz przeciwnie, (okupanci) próbowali ją zachować, zabezpieczyć jej część, bo wiedzieli, że ich potomkowie mogą ich potrzebować. W końcu bezpieczeństwo żywnościowe każdego kraju zależy od takich banków zasobów genetycznych

- podkreśla Awramenko

Dopiero putinowska armia uznała, że całkiem sprytnym pomysłem jest puszczenie z dymem tej unikatowej kolekcji i to w kraju, do którego wpadła bez zaopatrzenia. Ostatecznie, jeśli miejscowi też są głodni, to jakoś raźniej. Innej przyczyny, dla której zdecydowano się na ostrzał budynków Instytutu Roślin Uprawnych w Charkowie, trudno znaleźć. Nie stacjonowało w nim regularne wojsko, ani obrona terytorialna. Jedyny używany tam sprzęt, wykazujący się jakąkolwiek zdolnością bojową, stanowiły… rowery. 

Źródło: YouTube

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kerebron
  19
  Sowieci najwyraźniej ścigają się z talibami, kto bezpowrotnie zniszczy więcej unikalnych rzeczy na świecie. A i parę innych drużyn jest w tej rywalizacji, niestety. -_-
  • avatar
   Kenjiro
   16
   Swołocz, a nie ludzie...
   • avatar
    zack24
    7
    Jak można być tak nierozsądnym. Nawet gdyby wygrali, to przecież takich zasobów się nie niszczy dla własnych potrzeb. No to jest serio zacofanie...
    • avatar
     Teodor
     6
     Zwyczajne bezmyślne bydlaki. Raszyści. To samo hitlerowcy robili w Polsce.
     • avatar
      tulika
      2
      Dlaczego uparcie obraża się orki? To inteligentne zwierzęta. Poza tym nie są gatunkiem inwazyjnym.
      • avatar
       Adrianwo
       1
       Zabić Putina!!!
       • avatar
        NiemenCrystal
        1
        Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
        niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
        • avatar
         studionti
         0
         To dzicz. Oni są z cywilizacją a co dopiero z nauką na bakier.
         • avatar
          piomiq
          0
          Dzicz i swołócz. Poszanowania nie maja dla niczego, nawet dla roślin, nie mówiąc już o ludziach. Zachowują się gorzej niż barbarzyńcy. Cywilizacja tam jeszcze nie dotarła.
          Rosyjscy dowódcy/przywódcy chyba nie mają pojęcia jak bardzo antagonizują świat przeciw sobie, Ewentualnie mają to gdzieś, bo przecież liczy się tylko "wielka" Rosja, która może robić co chce, i żadne prawa, regulacje ich nie dotyczą.

          Swoim podadzą propagandową papkę i uwierzą, że to nie oni, że to sami Ukraińcy. W końcu karmią ich tym od kilkudziesięciu lat....
          • avatar
           JanuśSzopen
           -4
           Nazywam się Jan Szopen. Jestem światowej sławy ekspertem od rynku kryptowalut!!!! Uczestniczę w licznych inprezach kryprowalutowyxhb od Los Andzeles, Nowy Jork, Tokio, Hong Kong czy Londyn!!!
           W zeszłym roku zarobiłem 25 milionów$ na handlu kryptowalutami i stałem się jednym z najbogatszych ludzi s Polsce!!!!
           Posiadam ogromna wille z 4 basenami!! Mam cztery luksusowe Tesle elektryczne!!!Jednym słowem żyje jak prawdziwy król!!!!
           Spotykam się z sama śmietanka towarzyska z całego świata !! Biznesmenami politykami, celebrytami. Mam znajomości w parlamencie Europejskim gdzie lobbuje przez co mam wpływ na politykę biznesowym w całej Unii!!! Ale to nie wszystko bo mam tez znajomosci w Białym Domu i spotykam się z amerykańskimi kongresmenami i politykami!!!!
           Światowe stacje jak CNN zapraszajom mnie na wywiady gdzie jako ekspert wypowiadam się na temat całego rynku finansowego i przewiduje przyszłość!!!
           W dodatku rucham piękne kobiety z całego świata!! murzynki, Azjatki, latynoskie, Indianki a nawet przeleciałem eskimoske !!!!!
           Wyobraź sobie ze Tybrze możesz fak żyć!!! Jak król!!! Wystarczy ze zainstalujesz aplikacje Crypto com inskorsystasz z mojego linku polecajacego a otrzymasz az 25$ w kryptowalucie Cro na pierwsze zakupy!!! Już po tygodnie te 25$ zamieni się w 250 tysięcy$!!!!
           Dołącz do nas ludzi sukcesu!!! Miej wpływ na światowy biznes i politykę!!! Ruchaj piękne kobiety z całego świata i wiele więcej!!! Koniecznie skorzystaj z tego kodu TERAZ!!!!
           jjey2xxs9c
           • avatar
            pawluto
            -5
            Przykre jest to że Rosja okazała się na usługach wiadomo kogo i przy okazji ośmieszyła się na wieki...
            Putin okazał się marionetką a nie wielki wodzem ...
            • avatar
             OpusDei
             -5
             Czy wy jakoś ograniczeni umysłowo jesteście? Ten kołchozowy "bank genetyczny roślin" był bezcenny i właśnie dlatego został zniszczony ...i bez względu co pismaki bełkoczą oczywiście nie jest to jedyny taki zasób na Ukrainie.
             Wiele państw ma zdywersyfikowane laboratoria z zasobami materiału genetycznego nasion, Polska również.
             Ruscy mają utworzony w 1924r zasób z nasionami uzyskanymi w wyniku ekspedycji naukowych z całego świata.
             Nawet Unia Europejska od 2008 ma "Globalny Bank Nasion" w Svalbard.
             Te zasoby są traktowane z perspektywy zabezpieczenia ludzkości na przyszłość, takie być albo nie być.

             Tymczasem tu jakieś brednie o bezmyślności ruskiej hordy.