Oprogramowanie

Rozłam w Mandrivie - będzie nowy system

przeczytasz w 2 min.

Część programistów odpowiedzialnych za rozwój jednej z najpopularniejszej linuksowej dystrybucji Mandriva - dawniej Mandrake postanowiło utworzyć nową dystrybucję.

 Warto przeczytać:
 

Już kilkakrotnie pisaliśmy o problemach tej niezwykle popularnej dystrybucji systemu Linux, jednak za każdym razem udawało się jej wyjść z opresji. Jednak niedawna sytuacja związana z ogromnymi problemami finansowymi odcisnęła na firmie Mandriva SA swoje piętno. Jak się okazało Mandriva znalazła sponsorów gotowych wspierać dalsze działanie firmy jednak nie obeszło się bez redukcji etatów. Tym samym tuż po wydaniu ostatniej stabilnej wersji systemu Mandriva 2010.1 Spring pracę straciła duża liczba pracowników. Masowe zwolnienia sprawiły, że duża część obecnych pracowników jak i również tych zwolnionych oraz rzesze osób skupionych wokół społeczności tego systemu straciło zaufanie do Mandrivy.

Efektem czego był pomysł na powstanie zupełnie nowego systemu Mageia, bazującego co prawda w dalszym ciągu na Mandrivie. Powstanie "forku" Mandrivy ma przynieść pozytywne korzyści dla całej społeczności oraz przede wszystkim dla systemów Linux. Nowopowstała organizacja będzie działała w sposób podobny do tej rozwijającej system Debian. Przewodniczący organizacji mają więc być wybierani przez samą społeczność projektu. Za powstaniem nowej dystrybucji stanęła duża grupa użytkowników, która już teraz zadeklarowała pełne wsparcie dla nowego systemu.

Na razie nie są znane plany wydawnicze nowej dystrybucji, wiadomo jednak, że Mageia powstanie - pytanie tylko kiedy? Jeśli chodzi o Mandrive to jej przyszłość przynajmniej na razie nie jest zagrożona, firma bowiem w dalszym ciągu ma zamiar wydawać kolejne edycje tytułowego systemu.

Czy jednak powstanie nowej dystrybucji bazowanej na Mandrivie ma sens i przyniesie jakiekolwiek korzyści? Tego przynajmniej na razie nie wiadomo.

Źródło: Mageia, Osnews,

 

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adbacz
  0
  Wyczytałem tam polaka w składzie:
  Tomasz Paweł Gajc (_TPG) - Mandriva contributor (packaging, XFCE maintainer)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Dzięki takim podziałom, rozdrobnieniu i ogólnemu rozmyciu - Windows ma się bardzo dobrze jeśli chodzi o desktopy - i nic nie zapowiada żeby miało być inaczej. Przynajmniej póki obecny model rozwoju Linuxa się nie zmieni.
   • avatar
    Irrlicht
    0
    Czy "pozytywne korzyści" to tak jak "plusy dodatnie"?

    Nie pierwszy to fork dystrybucji Linuksa i nie ostatni. Pożyjemy, zobaczymy co to nowe distro będzie warte.

    A z tym że userzy się boją mnogości dystrybucji (albo wybierania między nimi) to jest ciekawa rzecz. Bo tak naprawdę to różnice są głównie w narzędziach do administracji, trochę w tempie przyswajania nowych wersji programów, a po dobrym skonfigurowaniu walory użytkowe z punktu widzenia użytkownika da się osiągnąć praktycznie takie same.

    Ci sami userzy nie obawiają się natomiast ściągać windowsowych programów do różnych pierdółek z dziwnych zakamarków Internetu i radośnie uruchamiać je. Zresztą nie mają wyjścia bo na gołym Windowsie to dość niewiele da się zrobić.
    • avatar
     jeomax.co.uk
     0
     Nie siedze w "polityce" kadrowej Mandrivy i ludzi zadnych nie znam, moze to i szkoda. Bo tak wiedzialbym, kto odszedl, a kogo zostawili. Teraz moge sobie jedynie wyobrazac, ze wywalili gorszych, zostawili lepszych - co pozwala snuc wniosek, ze ostane przy Mandrivie jako systemie gwarantujacym ciaglosc wydan (Mageia stala sie na razie wielka niewiadoma, ale bede ja obserwowal, a noz widelec okaze sie lepsza i wydawana bardziej czasowo, niz Mandriva), a takze ze wzgledu na tych dobrych programistow, ktorzy zostali. Moze sie cos zmieni, moze nie - moge sobie tylko gdybac, a z pewnoscia bede obserwowal. Czas pokaze. Nieraz juz zdarzalo sie w historii, ze ludzie "spoza" firmy pisali lepsze oprogramowanie.
     Zycze obu teamom, aby ich projekty nie umarly smiercia naturalna, a projekty spotykaly sie z zainteresowaniem.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Hura, kolejny linuks na rynku. Rozdrobnienie to wewnetrzna konkurencja, to ladowanie pary w rozwoj wielu niezaleznych GUI itd. Jezeli ktos chce sie przesiasc na linuksa to najpierw musi sobie wybrac dystrybucje - poniewaz wersji i dystrybucji jest bez liku wiec juz na starcie ma zgryz... Potem okazuje sie ze tam jest troche inaczej i nie wszystko sie robi tak jak w windows - efekt samodzielne przejscie na linuksa zniecheca. Inaczej wyglada sprawa jak ktos kumaty, znajac potrzeby, zainstaluje i skonfiguruje - wtedy roznicy nie widac.