Procesory

Rynek procesorów - cisza przed burzą

przeczytasz w 1 min.

Firma IDC przedstawiła właśnie swój raport odnośnie rynku procesorów. Niestety, nie doświadczymy żadnego przewrotu - ogólnie udziały AMD wciąż powoli rosną, ale Intel stale dzierży ponad 80% rynku. Ciekawiej robi się, gdy przyjrzymy się wynikom z podziałem na segmenty.


Z przeprowadzonych badań i analiz wynika, że względem poprzedniego kwartału rynek procesorów wzrósł o 3,6%, zaś dochody w tym sektorze podniosły się o 6,2%. Liderem jest oczywiście Intel, który odnotował mały spadek - z 81% do 80,7%. Następnie Advanced Micro Devices z 19%, czyli zaledwie 0,2% do góry. Ostatnie miejsce na podium dla cierpliwego VIA - 0,3%. W ogólnym rozrachunku praktycznie zastój, ale to tylko pozory - trzeba spojrzeć na poszczególne segmenty rynku.

Jeżeli chodzi o netbooki i laptopy, to tutaj nastąpił wyraźny wzrost udziałów AMD. Ich procesory są w 13,7% urządzeń przenośnych, czyli o 1,6 punktów procentowych więcej niż w pierwszym kwartale. Intel zanotował stratę i musi się zadowolić "tylko" 86,1% rynku mobilnych CPU. VIA trzyma sie wartości ułamkowych - zaledwie 0,2%. Na tym kończą się dobre wiadomości dla "zielonych", w reszcie segmentów tracą.

W sektorze stacji roboczych oraz serwerów AMD wylądowało 3,3 punkty procentowe niżej niż ostatnio i ma 6,5%. Tą stratą pożywił się Intel - 93,5%. Jeżeli chodzi o zwykłe komputery osobiste, to tutaj zaobserwowano małe zmiany. Intel po półprocentowym wzroście ma 72.2%, zaś AMD 27,3%, czyli 0,7% mniej. Według analityków duże znaczenie będzie miał koniec bieżącego roku oraz początek następnego, kiedy to do gry wejdą pierwsze układy AMD Fusion oraz Intel Sandy Bridge. Wtedy zmiany mogą być dużo ciekawsze.

Źródło: IDC

Polecamy artykuły:  
Programy dla pasjonatów fotografii cyfrowej 100 najlepszych gier XX wieku cz. 3Sztuczki i porady do Windows 7 na lepszą pracę

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bocheck
  1
  "urządzeń przenośnych, czy o 1,6 punktów procentowych więcej"
  urządzeń przenośnych, czyli o 1,6 punktów procentowych więcej
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Jeśli AMD nie ruszy dupska na 32nm (choc chciałbym niespodzianki 28nm, a co tam) oraz nie wprowadzi jakiegos nowego sensownego ukladu a nie tylko retuszu starych jednostek to nie wroze nic dobrego. Phenomy nawet II są opóźnione w stosunku do intela jak nvidia z fermi w stosunku do ATI a nawet gorzej bo intel juz od ponad roku ma nowa rodzine procesorow a AMD nie jest w stanie nawet zblizyc sie do procesu 32nm i jakiejs nowej architektury, zanim oni zbuduja cos noweg intel znow przeskoczy a wtedy amd bedzie w ciemnej dupie i nie pomoze nawet kompatybilnosc podstawek. ja wiem phenom nie jest taki zly ale za pół roku intel moze ich po prostu zmiesc z rynku serwerowego a nieldugo potem takze desktopow. a wtedy to juz nie pomoze zaden sedzia zaden wygrany proces po prostu nic. NOWA ARCHITEKTURA juz powinna być rzucona na tasmy produkcyjne i pojawic sie przed gwiazdka, a tu nic, nie wspominajac nawet o nizszym wymiarze technologicznym.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    no to mam intelo-krola prockUF lecz na karty trwa zacieta rywalizacja : alien vs predator :p
    • avatar
     toniek-94
     0
     Poczekamy na nowe procki AMD i Intela, na rynku procesorów ma być teraz ciekawie bo wychodzi od AMD Thuban i Deneb, a u Intela znowu to nowa podstawka, ale zobaczymy jak te procki wypadną cenowo i wydajnościowo.
     • avatar
      beem85
      0
      Wygląda to tak, że od pewnego (dłuższego) czasu firmie AMD nie zależy już na prockach i wypuszczają od czasu do czasu odgrzewane kotlety. Jeśli nie wezmą się w garść i nie wypuszczą jakiejś mocnej serii mogącej REALNIE konkurować z Core i3/5/7 Intela lub nawet je przewyższać, to nie wróżę im dobrej przyszłości. Kiedyś wypuścili dobrą serię Sempron/Athlon64, a potem byli coraz bardziej w cieniu Intela zresztą wynik procentowy 72/28 dla konkurencji mówi sam za siebie.
      • avatar
       Darxis
       0
       W serwerach AMD najgorzej wypadło. A myślałem, że mają dobre te Opterony
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Niestety tak to wygląda, mówiąc o AMD. Firma miała i do tej pory założe się, że ma problemy finansowe, kiedyś też technologiczne. Pamiętam kiedys tam, na jednej z konferencji, jak omawiany był problem architektury(właściwie, rozmieszczenia komponentów procesora, bariera 2MB cache L2, etc.) Dodatkowo merge z ATI był jednak sporym ciosem(po którym trzeba sie powoli podnieść). Może i to brzmi dziwnie ale tak zazwyczaj jest, pozyskali technologie od ATI, teraz uderzają ostro w rynek kart grafiki co ich trochę ratuje.Ale tylko trochę(póki co).Oczywiście można mówić o dobrych wynikach sprzedaży GPU etc. Jednak jeszcze trochę minie zanim firma dźwignie się w górę.Z procesorami różnie bywa. Intel od zawsze się tym zajmował, jest to ich najmocniejsza strona, procesory, chipset-y, zawdzięczamy im też PCI Express(po części oczywiście), ten sektor raczej będzie należał do nich. Teraz Intel kupił McAfee(technologie zabezpieczeń), firma ma pieniążki na research, i dobrze. Co do serwerów, odkąd pamiętam tak to wygląda, z opteronami troche ucichło od pewnego czasu. AMD gra ceną, jeden ze sposobów w walce na rynku. Konkurencja jakaś musi być.Co z tego wyjdzie, kto wie, może pójdą w rynek GPU...
        • avatar
         piezol
         0
         Chwila chwila, z tego, co się orientuję, to w dolnych sektorach cenowych dalej bardziej opłacalne są procki AMD.
         • avatar
          cyferluu
          0
          jeżeli coś jest dobre i się sprzedaje to po co na siłę to zmieniać...
          jeżeli coś jest złe i się sprzedaje to po co na siłę to zmieniać :D

          lepsze wrogiem dobrego...

          a niech amd ciągnie to k8 czy 8.5 jeszcze z 20 lat.

          ważne aby wydali coś nowego(marketingowo) i obniżyli cene starszego O! :P