• benchmark.pl
 • Mobile
 • Masz telefon na kartę? Rząd może zainteresować się niewykorzystanymi środkami
Mobile

Masz telefon na kartę? Rząd może zainteresować się niewykorzystanymi środkami

przeczytasz w 1 min.

Wedle informacji podawanych przez serwis money.pl, rząd ma kolejny pomysł na zwiększenie wypływów do budżetu. Tym razem jest on związany z operatorami komórkowymi i ofertami na kartę.

Niewykorzystane środki z konta mogą zasilić Fundusz Szerokopasmowy

Jeszcze kilka tygodni temu nośnym tematem była opłata reprograficzna i możliwe konsekwencje jej wprowadzenia. O najnowszym pomyśle rządku tak głośno raczej nie będzie, ale bez wątpienia warto o nim wspomnieć. Przywołany już serwis money.pl podał dziś informację o szykowanym przez PiS parapodatku. Wiąże się to z dość problematyczną kwestią telefonu na kartę i niewykorzystanych środków z konta. Teoretycznie jest ona uregulowana, w praktyce kończy się także na interwencjach UOKiK, o czym zresztą swojego czasu pisaliśmy.

Pomysł jest prosty. Założenie nowych przepisów sprowadza się do tego, że niewykorzystane przez użytkowników środki w przypadku braku zgłoszenia o ich zwrot będą po upływie określonego czasu (zostało to sprecyzowane - pół roku od wygaśnięcia ważności konta) przekazywane do budżetu państwa. Konkretnie na Fundusz Szerokopasmowy. Pozwalające na to zapisy mają znaleźć się w ustawie Prawo komunikacji elektronicznej.

Jaki to wpływ do budżetu i czy czekają nas kolejne podwyżki?

Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, mówi tutaj o możliwych wpływach do budżetu na poziomie około 100 mln złotych. Jak widać, pod omawianą kwestią kryją się większe kwoty niż można by przypuszczać.

Powiedzmy wprost: to parapodatek. Skoro rządzący zakładają, że Skarb Państwa pozyska wskutek wejścia w życie nowych przepisów ok. 100 mln zł, to te 100 mln zł zostają dziś w kieszeniach operatorów komórkowych.

Jak wiadomo, gdy firma traci na skutek działania rządu, z reguły próbuje sobie to powetować kosztem klienta. I jeśli omawiany pomysł uda się wcielić w życie, operatorzy mogą podnieść ceny w ofertach na kartę (a może nie tylko w nich).

Zaskoczeni? Co sądzicie o omawianym pomyśle rządzących?

Źródło: money.pl

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fonzie
  27
  No ale Przeca 500 plus, 300 plus, 13-sto i 14-sto emerytura.
  Powiedz synek, kto tyle doł xD
  • avatar
   Lister
   14
   No cóż, Plus już wprowadził zasadę płacenia za nieużywanie karty, więc od nich rząd nic nie dostanie. Tylko patrzeć, jak reszta opów zrobi podobny ruch...
   • avatar
    KENJI512
    12
    Każdy powód jest dobry, aby podnieść ceny (producenci, sklepy).
    Każdy powód jest dobry, aby podnieść podatki (rząd).
    • avatar
     kekpass
     11
     skurwychamy już nie wiedzą z czego doić. jebać ich
     • avatar
      Marekpe
      4
      Komentujące tu wszelkiej maści zwierzątka macie pół roku od wygaśnięcia ważności konta to mało czasu macie? jak nie zareagujecie to i tak wam przepadną pieniądze bo nie rozumie,jak można zostawić pieniądze swoje w czymś/gdzieś i je olać.Zostaw 100zł na chodniku,niech tam leżą i czekaj aż ktoś uczciwy cię znajdzie i ci je odda.xd
      Moim zdaniem powinni zająć sie sprawą dużo poważniejszą i zacząć informować wcześniej emerytów którzy przechodzą niebawem na emeryturę o stosownie wczesne wypełnienie wniosku i go złożyć.Bo na chwilę obecną wygląda to tak: świtków,reklamy i w uj akumulatury potrafią wysłać ale co ważniejsze to bee i dotyczy to złodziejskie ZUS.
      • avatar
       coder
       4
       lol, no to już jest kurwa jawna kpina
       • avatar
        Fonzi29
        3
        Ojej, wzruszyłem się. Natomiast problem wyru..ania przez x-kom klientów poprzez proponowania im słabszych kart graficznych pozostaje bez echa przez wasz "obiektywny" portal? Trzymać tak dalej
        • avatar
         kalkulatorek
         1
         Czyli płacz jest o to iż kradli operatorzy (tak w cudzysłowiu, bo kradzież to nie była) A teraz kraść ma państwo ???
         Ani jednym, ani drugim te pieniądze się nie należą. Mimo iż tak naprawdę to pieniądze porzucone...

         Pamiętam jak sam likwidowałem telefon w Orange na kartę i miałem tak kilkaset złotych to musiałem opchnąć ta kasę na allegro ze stratą 25%, bo nie było opcji żeby orange mi ją oddało. Także nie żal mi operatorów. Tym bardziej że kasa szła wtedy za granicę ( w tym wypadku do Francji)
         • avatar
          FunkyKoval
          1
          Operatorzy na swoje wychodzą i tak, kasa która u nich zostaje nie jest ich ale jak klient nie odbierze to dlaczego mają ją sobie przygarniać ? Zwykły obywatel za wszystko płąci podatki a ta kasa to taki nieopodatkowany przychód, bo zapewne nie płacą podatku od darowizny ?
          To się chyba nazywa GOSPODARNOŚĆ, że ktoś pomyślał o zagospodarownaiu tej kasy (rząd). Psioczycie na rząd, wyzywacie go od złodziei, nie podobają się wam programy społeczne itp. To zastanówcie się czego wy chcecie, bo taki kraj o jakim marzycie nie istnieje - gdzie nie płaci się podatków, gdzie wszyscy są bogaci i nikt nie potrzebuje pomocy, gdzie wszyscy są młodzi, gdzie nie ma złodziei i przekręćiarzy, gdzie nie ma amfii i róznych grup przestępczych, gdzie nie trzeba pracować a kasa leży na ulicy.

          I jeszcze jedno, cytat: "Jak wiadomo, gdy firma traci na skutek działania rządu, z reguły próbuje sobie to powetować kosztem klienta. I jeśli omawiany pomysł uda się wcielić w życie, operatorzy mogą podnieść ceny w ofertach na kartę (a może nie tylko w nich)."

          Czyli co - opeartorzy "te napiwki" liczą do wpływów ?! To jak wszsycy będą żądać od pań w kasach tego przysłowiowego grosika do zwrotu, którego często nie mają wydać to sklepy będą podwyższać ceny ?!
          Skąd taka przewrotna teoria ? A co firma telekomunikacyjna traci, skoro nie wykonała ułsug na te kwoty, które pozostają na kontach klientów ?

          Tutaj już produkujcie fake newsa, co niektórzy mogą faktycznie wam przytaknąć !
          • avatar
           Kenjiro
           0
           Przede wszystkim takie "wiszące" środki księguje się je na odpowiednie konta i trzyma na nieoprocentowanych rachunkach, dla firmy obsługa takich pieniędzy jest kosztem.
           Z punktu widzenia firmy przelew środków na konto Państwa, wraz z codziennym sprawdzaniem, które ze środków się przeterminowały jest kolejnym kosztem.
           Tak więc w efekcie firmy będą chciały sobie koszty powetować, a najprostszą metodą jest sposób Plusa i należy się spodziewać, że wkrótce wszyscy operatorzy pójdą tą drogą.
           • avatar
            cyna76
            0
            czyli jak operator przejmuje kasę to jest ok ale jak już państwo to nie ?
            • avatar
             mr_rzeznik
             0
             Tylko czekać aż znajomy obajtka [tfu...] założy firmę z pkd = "coś o telekomunikacji" i w jeden miesiąc wydoi cały ten "Fundusz Szerokopasmowy" na 100 baniek :) Oczywiście w firmie zatrudni tylko jedną osobę, ochroniarza który będzie na wypadek gdyby jakiś dziennikarz chciał wejść.
             • avatar
              piomiq
              0
              "Niewykorzystane środki z konta mogą zasilić Fundusz Szerokopasmowy"
              Fundusze zakładane przez rząd maja to do siebie (prawnie uregulowane), że pieniądze z nich mogą iść też na inny cel. Dość niedawno mieliśmy przykład skoku na Fundusz Osob Niepełnosprawnych, z którego pieniążki poszły na "inny cel". Władza zgodnie z prawem przetransferowała sobie je na ważniejszy dla siebie cel.
              Zatem ta nazwa "Szerokopasmowy", nie oznacza że środki z funduszu pójdą na telekomunikację.
              • avatar
               studionti
               0
               O co tyle skowytu? Kasa zamiast przepadać (trafić w obce ręce) będzie trafiała do naszej (polskiego budżetu) kieszeni.
               • avatar
                antytalent
                -1
                I bardzo dobrze tępić wykoślawione lewactwo.
                • avatar
                 Marti99
                 -2
                 No nic nowego. W Polsce zawsze jak wampiry chca wyciuckac obywatela i potem go kopnac w d..uzy palec.
                 Chyba jeszcze dlugo sie nic nie zmieni bo mentalnosc jeszcze z komuny panuje.
                 • avatar
                  FazowiecJohn
                  -2
                  moab w pełen sejm i po problemie wszystkie świnie na jednym ruszcie
                  • avatar
                   Dexterr
                   -3
                   To jest kradzież, no ale w PiSowskim państwie kradzież jest czymś normalnym a partyjne świnie upasają się coraz bardziej.
                   • avatar
                    elkomendante
                    -4
                    W tym przypadku firma nic nie traci ponieważ te pieniądze nie należą do firmy tylko do obywateli (czyli do osób mających te karty) i to oni stracą. Wiec mówienie o tym ze firmy beda musiały podnieść ceny jest bezzasadne.
                    • avatar
                     deseczka
                     -7
                     ***** ***
                     Ceny na 100% pójdą w górę, albo jakaś opłata ekstra;
                     a jak pójdą dalej poza tylko telekomy, to część firm będzie musiała się zamknąć, bo środki niewykorzystane z karty prepaid to dla niektórych główne źródło utrzymania.
                     • avatar
                      rob 25
                      -12
                      Wez panie Tomczak kredyt ,zmień pracę ... .Politykowanie zostaw bo na chleb nie zarobisz
                      • avatar
                       greghostor
                       0
                       ***** ***
                       • avatar
                        Adelar
                        0
                        Czy ktoś tutaj występował już może o zwrot niewykorzystanych środków? Jak to wygląda w praktyce?
                        Według tekstu:
                        "zgodnie z Europejskim Kodeksem Łączności Elektronicznej, konsument może złożyć wniosek o zwrot niewykorzystanych środków w ciągu 30 dni od zmiany operatora lub upływu ważności połączeń przychodzących"
                        Nie chcę zmieniać operatora, bo jestem zadowolony z jego usług, ale w drugim przypadku wygląda na to, że trzeba poczekać na wygaśnięcie rozmów wychodzących, a w moim przypadku rozmowy przychodzące mogę jeszcze odbierać przez miesiąc (albo 30dni, nie pamiętam), czyli mam pozbawić się możliwości dzwonienia na miesiąc, żeby odzyskać środki, które wcześniej i tak miałem dostępne (mogłem wykorzystać na dodatkowe pakiety, sms-y na organizacje charytatywne, albo konkursy telefoniczne czy co tam jeszcze możliwe). W przypadku dwóch osób w rodzinie, które nagromadziły dużo pieniędzy na koncie prepaid włączyłem im promocje z kontem ważnym na rok i od kilku lat nie wydają nic na telefon (poza roczną opłatą 5zł z przedłużenie konta o rok, a rozmowy mają płatne w ramach dostępnych środków).
                        Naprawdę, rząd pomyślał o wszystkich (a najbardziej o sobie).
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         sorry za komentarz, ale tym świniom w korycie ciągle za mało żarcia. a tak głosili na prawo i lewo "wystarczy nie kraść". przecież to są środki abonentów, i im powinny być one zwrócone. dopiero jak abonent przez pół roku nie wskaże gdzie te środki zwrócić, można robić takie numery.

                         heh. państwo z tektury. nie wiem czy słyszeliście, ale już zapowiedzieli ....... utworzenie sieci satelitów szpiegowskich. już mi się z tego nawet śmiać nie chce.
                         • avatar
                          que_pasa
                          0
                          Czy tylko ja widzę że ktoś ocenzurował komentarze nieprzychylne X-kom? Nieładnie...
                          • avatar
                           Sigall
                           0
                           Mam prepaid u wirtualnego operatora, płace za GB a połączenia mam za darmo. Przekonwertują sobie GB na zł?