RTV

Chcesz? Rząd da ci 250 zł na telewizor

przeczytasz w 2 min.

Bon w wysokości 250 zł na telewizor to nowy rządowy pomysł, by pomóc Polakom przygotować się na nadejście nowego standardu telewizji naziemnej: DVB-T2/HEVC. Dołączy do 100-złotowego bonu na dekoder.

Bon 250 zł na telewizor albo 100 zł na dekoder DVB-T2/HEVC

Polski rząd przyjął projekt ustawy, o której mówiło się już od jakiegoś czasu. Co więcej, rozszerzył go o dodatkową opcję. Zainteresowani będą mogli otrzymać nie tylko 100 zł na zakup dekodera DVB-T2/HEVC, ale też – zamiennie – 250 zł na zakup telewizora kompatybilnego z tym nowym standardem naziemnej telewizji cyfrowej

Rząd zdecydował się na wprowadzenie takiego rozwiązania, ponieważ około 30% gospodarstw domowych w Polsce odbiera telewizję wyłącznie w technologii naziemnej. Ponadto na nowy standard wciąż musi się przygotować około 1,8 miliona gospodarstw – jak podaje Krajowy Instytut Mediów.

„Pomoc dla najuboższych” w formie bonu

Szczegóły zapomogi wciąż pozostają niejasne. Wiadomo właściwie tylko tyle, że dofinansowanie kierowane jest do najuboższych Polaków i ma być sposobem na uchronienie ich przed informacyjnym wykluczeniem. Dlatego też, aby otrzymać rządową zapomogę, będzie trzeba złożyć oświadczenie o trudnej sytuacji materialnej gospodarstwa domowego. Na razie jednak brak jest jakichkolwiek informacji na temat tego, czy będzie to w jakikolwiek sposób weryfikowane. 

Wiadomo też, że nie będą to pieniądze dawane do ręki, lecz faktycznie bon, a właściwie kod, który będzie trzeba podać w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Spowoduje on obniżenie ceny dekodera o 100 zł lub telewizora o 250 zł. Oczywiście musi to być urządzenie kompatybilne z nowym standardem i nie może być dekoderem w pakiecie z abonamentem na telewizję kablową czy satelitarną. 

Jak złożyć wniosek o 250 zł na telewizor DVB-T2? Do kiedy?

Wniosek o przyznanie świadczenia będzie można złożyć na poczcie, jak również przez Internet – poprzez rządową platformę gov.pl. Program – jak podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – będzie realizowany do końca bieżącego roku. Nie wiemy za to, kiedy ruszy przyjmowanie wniosków, a czasu na dobrą sprawę pozostało niewiele… 

Nowy standard DVB-T2/HEVC już za rogiem

Przejście z obecnego standardu DVB-T/MPEG-4 na nowy DVB-T2/HEVC będzie się odbywać etapami. Pierwszy (dla województw dolnośląskiego i lubuskiego) rozpocznie się 28 marca, a następnie mniej więcej co miesiąc dołączać będą kolejne województwa. Cała Polska zostanie przełączona na nowy standard 1 lipca 2022 roku

Dzięki DVB-T2/HEVC teoretycznie możliwe będzie odbieranie kanałów telewizji naziemnej w rozdzielczości 4K i z przestrzennym dźwiękiem. Możliwe stanie się również wydłużenie listy dostępnych kanałów. A jak będzie – czas pokaże. 

Źródło: inf. własna

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  27
  Dofinansowanie równa się POTWIERDZENIU :
  1) Posiadania TV
  2) Obowiązku płacenia abonamentu, bo... patrz pkt 1)

  Nic nie dzieje się z przypadku, a rząd nigdy niczego nie daje bezinteresownie.
  • avatar
   Gonsiorr
   22
   Głupszego pomysłu dawno nie słyszałem :(
   • avatar
    Veritatis
    14
    Nauczcie się raz na zawsze.
    "Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze ci, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy." -
    Margaret Thatcher
    • avatar
     Adelar
     12
     Była szansa załatwić problem na zawsze, przy zmianie sposobu nadawania - zamiast bonu dać ludziom dekodery z kartą która umożliwi oglądanie propagandy rządowej. Wtedy opłacasz abonament to oglądasz, jak nie to nie musisz słuchać narzekania jakie to wielkie koszty ponosi telewizja i trzeba jej dać miliardy na pensje prezesów, a reklamy będą nadal wyświetlać i sponsorów potrzebować. Wtedy dopiero okazałoby się ile tysięcy Polaków chce oglądać wynurzenia dziennikarzy jak to 100lat temu za komuny było źle, a teraz jest wspaniale i jak to rządy, które rządziły 10lat temu wciąż powodują, że w Polsce jest źle jak jest (chociaż jest tak dobrze).
     Ludzie - przestańcie w końcu żyć przeszłością i budujcie przyszłość!
     • avatar
      Abigail
      7
      Po drobne się nie schylam XD druga sprawa nie sponsoruje tej przyszłej federacji rosyjskiej, tak samo nie chce nic w zamian.
      • avatar
       piomiq
       6
       Znów rząd chce sobie kupić wyborców za nieswoje pieniądze. Teraz powinien nastąpić ciąg przekleństw i epitetów w ich kierunku.
       • avatar
        michael85
        5
        Barany pójdą po socjale na TV, a rząd zrobi listę i odbierze od frajerów w postaci abonamentu na swoje bezczelne propagandowe szczujnie.
        • avatar
         piomiq
         3
         > Rząd da ci 250 zł na telewizor
         Rząd musi najpierw zabrać komuś przy przekazać to komu innemu. Także ze swojej kieszeni nic nie da, a cudze to każdy potrafi rozdawać.
         Także tytuł bardzo nie mądry i utwierdzający w mylnym rozumieniu działań rządu.
         Choć rozdawnictwo to mu wychodzi najlepiej, jak nic innego. Szkoda tylko, że to przejadanie dochodu a nie inwestycje.
         • avatar
          pawluto
          2
          Ten rząd jak i poprzednie to stado baranów które doprowadza nasz kraj do ruiny i zadłużenia...
          Postanowiłem już fefinitywnie - nie zagłosuje nigdy na PO SLD PiS.
          • avatar
           zodjak
           1
           Dzis dostaniesz 250 zł badz 100 na tuner i siedzisz w garsci jako abonament tvPIS. Takze ja podziekuje
           • avatar
            slawp1224
            1
            tak patrze że w tej cenie 250 zł da się już kupić dobry tv https://allegrolokalnie.pl/oferta/lg-tv-43lf510v
            • avatar
             levusek1992
             1
             Żeby wspierać budowę stacji propagandowej niczym Russia Today?
             • avatar
              FREDD
              -21
              Anty TVP propagandowe komentarze, na które Redakcja pozwala, albo to Ruscy hakerzy. W każdym razie masakra to czytać. Redakcja nielepsze, zero umiaru i rozsądku tylko benchmark.pl sieje propagandę w artykule.
              • avatar
               Gnom_Z_Piany2
               0
               z praktyki wiem, że rejestracja telewizora jest bardzo prosta. rejestrujesz, i zaczynasz płacić. ale jak się pozbywasz telewizora i chcesz go wyrejestrować, no to sorry. duży kłopot. tak więc naszemu "rządowi co daje" dziękuję. nie chcę telewizora. wystarczy mi komputer i monitor.

               a co do tego całego DVB-T2, to coś kompresuje w H.265 (do tej pory fullhd w H.264). problem w tym, że H.265 w żaden sposób nie wspiera, ani nawet nie daje furtki, aby kodować video 3D.