Laptopy

Samsung przygotowuje laptopa z rewolucyjnym procesorem Intela - znamy szczegóły

przeczytasz w 2 min.

Już niedługo mają zadebiutować procesory Intel Lakefield, które wprowadzą rewolucję do najbardziej kompaktowych laptopów. Wiemy, że nad takim urządzeniem pracuje Samsung – mowa o nowym Galaxy Book S, który pojawił się w jednym z kanadyjskich sklepów.

Procesory Intel Lakefield przyniosą rewolucję

Procesory Lakefield to pierwsze jednostki oparte o hybrydową konstrukcję „niebieskich” - w jednym układzie znajdą się energooszczędne rdzenie Tremont oraz wydajne Sunny Cove. Połączenie dwóch typów rdzeni pozwoli uzyskać kompromis między wydajnością a niskim poborem mocy (i w efekcie długim czasem pracy na baterii).

Warto dodać, że producent zastosuje tutaj technologię Foveros 3D, w której poszczególne elementy procesora są układane warstwowo (stąd nazwa 3D). Rozwiązanie przełoży się na mniejszą powierzchnię układu i przyczyni się do jeszcze większej miniaturyzacji urządzeń.

Intel Lakefield
Procesory Intel Lakefield pozwolą na dalszą miniaturyzacjąę laptopów - na zdjęciu przykładowa płyta główna

Samsung przygotowuje nowego Galaxy Book S

Jednym z pierwszych laptopów opartych o procesory Lakefield będzie nowy Samsung Galaxy Book S – pogłoski o sprzęcie pojawiły się już kilka miesięcy temu, ale teraz znamy szczegóły na temat opracowanej konstrukcji.

Samsung Galaxy Book S

Nowy model swoimi rozmiarami przypomina poprzednie wersje Galaxy Book S. Producent zastosował dotykowy ekran o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 px). Całość ma niecałe 12 mm grubości i waży 950 gramów – mówimy więc o bardzo kompaktowym sprzęcie.

Główne zmiany dotyczą podzespołów, bo nowy Galaxy Book S wykorzystuje 5-rdzeniowy procesor Intel Core i5-L16G7 (1+4) ze zintegrowaną grafiką UHD Graphics (Gen11). Poprzedni model bazował na układzie opartym o architekturę ARM. Oprócz tego udostępniono 8 GB pamięci RAM i pamięć eUFS o pojemności 256 lub 512 GB z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows 10 Home.

Samsung Galaxy Book S

Samsung Galaxy Book S

Na obudowie wyprowadzono dwa porty USB typ C, czytnik kart pamięci microSD oraz złącze audio. Z kolei za bezprzewodową łączność odpowiada Wi-Fi 6 z Bluetooth 5.0. Wbudowana bateria ma pojemność 42 Wh, co w połączeniu z procesorem Intel Lakefield powinno się przełożyć na bardzo długi czas pracy na baterii.

Dostępność? Nowy Galaxy Book S raczej nie pojawi się w Polsce

Szczegóły na temat dostępności pozostają owiane mgłą tajemnicy. Nie liczylibyśmy też na to, że sprzęt pojawi się na naszym rynku (wcześniejsze wersje Galaxy Book S były dostępne głównie w zachodniej Europie i w Stanach Zjednoczonych). Być może jednak w ślad za Samsungiem pójdą też inni producenci.

Źródło: Notebookcheck, Intel

Zobacz więcej newsów o laptopach:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Qazzy
  14
  Gdzie (poza materiałami reklamowymi oczywiście) jest tam jakaś rewolucja? Wstydzilibyście się pisać takie bzdety w serwisie technologicznym.
  • avatar
   Kapitan Nocz
   4
   @Qazzy "Gdzie (poza materiałami reklamowymi oczywiście) jest tam jakaś rewolucja?"
   Może i same rdzenie nie są rewolucją tak jak idea łączenia słabych i mocnych rdzeni też do mnie jakoś nie przemawia i nie jest nowa, ale już łączenie układów warstwo jak chce to robic Intel nie podlega dyskusji jeśli chodzi o "rewolucję" w budowie układów scalonych. Jeśli by to wyszło to Intel był by o krok do przodu przed AMD z jego modułową budową, która przecież okazała się rewolucyjna. Tak, że przestańcie ludzie popadać w tendencyjność w narzekaniu na Intela.
   • avatar
    mjwhite
    2
    W ślad za samsungiem w kwestii (nie)obecności na polskim rynku?... Oby nie..
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     jedyną wątpliwą innowacją (???) jest sklejanka z różnych architektur. tyle że:
     1. sklejankę jako taką opracował AMD, ale rdzenie są takie same
     2. rdzenie o różnych architekturach w jednym chipie, to codzienność w ARM, ale nigdy nie miało to miejsca w x86

     jedyne co zrobił Intel, to połączył wariant 1 z wariantem 2. nie jest to innowacyjne, ale użyteczne. AMD z powodu małego udziału na rynku, nie mógł sobie pozwolić na taki krok. Dobrze że Intel zaczyna pierwszy, to wszechobecny na desktopach windows zostanie do tego dostosowany. AMD ma wszystko co trzeba, aby w jednym CPU zmiksować różne rdzenie. Jeśli to się przyjmie, to pewnie najpierw zaczną na prockach konsumenckich, najpierw w laptopach, potem być może w desktopach, a na samym końcu w serwerowych Epycach. Ale najpierw systemy operacyjne muszą być na to gotowe, niestety ani linux x86 ani windows nie są. chociaż windows10 teoretycznie mógłby mieć częściową gotowość, bo jest też przygotowany w wersji na ARM.

     Ja dawno temu robiłem serwer Compaq (obecnie jest to wykupione przez HPE), po prostu miałem nieużywane serwery z różnymi procesorami, i wsadziłem je do jednego serwera. Działać, działało to (postawiłem tam Debiana), tyle że w /proc/cpuinfo wszystkie rdzenie zostały pokazane jako takie same z tym samymi zegarkami, a one były przecież różne. Wtedy nie było ani Androida ani ARM :) scheduler też często szedł w maliny, bo traktował wszystkie rdzenie jako takie same. To były czasy jednordzeniowców, wsadziłem do serwera 3 sztuki, były 4 sloty CPU (nie sockety lecz sloty). Wtedy Intel twierdził że ich procki mogą działać wyłącznie w parach, ale Compaq swoim serwerowym chipsetem udowodnił, że mogą działać w czwórkach :)

     Na koniec, pomimo nie do końca optymalnego rozłożenia zadań po procesorach, system działał stabilnie. To były czasy, gdy SMP nie był zbyt stabilny :) i ogromnym problemem były tzw. sekcje krytyczne w kernelu.
     • avatar
      Yamaraj6
      0
      - intel
      - rewolucyjny procesor
      wybierz jedno
      • avatar
       Adrianwo
       0
       Niech laptopy Samsunga wrócą do Europy Środkowo-Wschodniej!!!
       Nie możemy być nadal atakowani przez komunistów!!! Potrzebujemy uznanej konkurencji.