Telewizory

Czy wiesz, że Samsung może zdalnie zablokować telewizor?

przeczytasz w 2 min.

Czy wiesz, że Samsung fabrycznie instaluje w swoich telewizorach rozwiązanie, umożliwiające ich zdalne zablokowanie? Przyznał się do tego i zapewnia, że to dla dobra ogółu.

Samsung może zdalnie zablokować twój telewizor… 

W RPA doszło niedawno do zamieszek po tym, jak były prezydent republiki trafił do aresztu. Podczas gdy jedni obywatele protestowali, inni wykorzystali okazję, by obrabować lokalne sklepy i fabryki. W wyniku takich właśnie incydentów z magazynów Samsunga zniknęło sporo telewizorów.

Z komunikatu wydanego przez południowokoreańskiego producenta dowiedzieliśmy się pewnej ciekawej rzeczy: wszystkie jego odbiorniki mają backdoora, umożliwiającego ich zdalne zablokowanie

… Ale nie zrobi tego bez powodu

Samsung zapowiedział, że każdy jego telewizor (nie tylko w RPA) ma mechanizm TV Block. Dzięki niemu producent może zdalnie zablokować dostęp do wszystkich systemów urządzenia o określonym numerze seryjnym, gdy tylko spróbuje on nawiązać połączenie z Internetem.

Biorąc pod uwagę praktyki firm z sektora elektroniki użytkowej, nie jest do duże zaskoczenie. Z pewnością jednak taka wiadomość może narobić sporo szumu. 

Trudno mieć pretensje do producenta za wprowadzanie takich rozwiązań. Jest jednak druga strona medalu. Przez to, że ogłosił to publicznie, temat stał się jawny, a to oznacza, że informacja dotarła też do cyberprzestępców. Ci na pewno już szukają luki i spróbują ją wykorzystać do własnych celów – choćby po to, by wyłudzić pieniądze w zamian za odblokowanie dostępu. I to jest już gorsza wiadomość.

Mimo to Samsung przekonuje, że „technologia ta może mieć pozytywny wpływ i będzie przydatna zarówno dla branży, jak i klientów”

Poniżej umieszczamy oficjalne oświadczenie Samsung Polska w tym temacie:

„Jedynym celem stosowania Samsung TV Block jest ograniczenie kradzieży z transportów i magazynów oraz nieautoryzowanej sprzedaży detalicznej. Ma to zapewnić, że telewizory będą używane przez właścicieli z ważnym dowodem zakupu. Samsung TV Block jest aktywowany tylko wtedy, gdy pojawi się konkretny, potwierdzony raport o skradzionym lub nielegalnie zdobytym telewizorze. Konsumenci mogą być spokojni, że ta funkcja nie jest aktywowana w telewizorach z ważnym dowodem zakupu. Samsung bardzo poważnie traktuje prywatność konsumentów, a nasze telewizory są projektowane tak, aby ją chronić” - Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Polska.

Źródło: Samsung, informacja własna

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Ciekawe rozwiązanie, jak powiem że skradziono mi TV, to podaje nr seryjny i dup blokada.
  • avatar
   kalkulatorek
   3
   Kupuję produkt. Płacę za niego 100% ceny. I nagle się okazuje że nie jest do końca moją własnością ??? Bo ktoś gdzieś na końcu świata może mi uniemożliwić korzystanie z mojej własności. Oczywiście dla mojego dobra. Lol.

   Ludzie ile milionów tv sprzedał samsung ??? Setki milionów ??? Ile padło ofiarą kradzież w czasie zamieszek ??? Parę tysięcy ???? Ubezpieczonych zresztą.

   Czujecie że ktoś z Was robi idiotę ??? Jeśli tak to słusznie.

   Za parę lat samsung się przyzna iż jego medialne tv można używać jako urządzenia podsłuchowego (kamera + monitor)

   Kilkadziesiąt lat temu nasi dziadowie oddawali życie za nasze prawa obywatelskie. Dzisiaj my te prawa dajemy innym jak dziwka d...py Cóż spora część z nas ma już umysły XXI wiecznych niewolników
   • avatar
    eninede
    2
    ...i już widzę te "cracki" na Piratebay do telewizorów :D ;)
    • avatar
     Silver
     1
     To teraz sposób dla niepłacących raty.
     • avatar
      kitamo
      1
      "by wyłudzić pieniądze w zamian za odblokowanie dostępu. "
      Z pewnoscią juz beda bawic sie w cos takiego jak wystarczy telefon do serwisu samsunga ktory zdalnie od dawna moze bawic sie softem i odblokwac TV.

      pieniądze od ludzi duzo latwiej mozna wyciagnac a nie przez takie pierdoły.
      • avatar
       pawel11
       1
       Wcale się nie zdziwiłem, że Samsung ma do tego dostęp. W większości nowszych telewizorów Samsunga jest wbudowana zdalna pomoc techniczna. Wystarczy połączyć się z Internetem (znaczy połączyć TV), zadzwonić do pomocy technicznej i podać numer seryjny telewizora.... parę razy jak telewizor "głupiał" to wsparcie zdalnie w takiej procedurze resetowało i uruchamiało ponownie telewizor. Miałbym jednak pewne zastrzeżenia: co Samsung jeszcze może zdalnie? Zablokować dostęp do pewnych kanałów? Jeśli zwrócić uwagę to zastanawia mnie też sprawa bardzo powolnego indeksowania plików multimedialnych jeśli podłączony jest do USB TV nośnik. Gdy TV jest odłączony od Internetu to indeksowanie idzie bardzo szybko, jak jest podłączony to nawet na nośniku SSD indeksowanie może trwać minuty (przy około 50-ciu plikach). Czyżby sprawdzane i przesyłane były informacje o odtwarzanych plikach na serwery Samsunga? I druga sprawa, mocno nagłoszona na oficjalnym forum Samsunga - usuwanie obsługi plików multimedialnych (konkretnych rodzajów) aktualizacjami firmwaru. Użytkownik nie ma żadnej informacji na TV co zmienia firmwar jeśli wyświetli się info o aktualizacji na TV. Co więcej domyślenie włączona jest automatyczna aktualizacja. Dzięki temu "rozwiązaniu" swego czasu Samsung pozbawił obsługi plików avi i xvid na wielu modelach TV 4k.
       • avatar
        Bazyliszek
        0
        Czyli jeżeli mam starszy tv Samsunga, który obsługuje wifi, to mogę do zwrócić ze względu na backdoora i kupić sobie coś nowszego.
        • avatar
         Klops
         0
         A jest w ogóle coś, czego nie da się zablokować, a ma dostęp do internetu i pobiera aktualizację softu?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          skoro mogą zablokować, to pewnie też mogą odblokować. gdyby chcieli, to mogliby też blokować sygnałem z anteny. obecnie wraz z sygnałem TV dla wielu stacji jest nadawany dodatkowy kod, wspomagający mieszanie treści z anteny i internetu. to też można wykorzystać do blokady, nawet bez podłączenia do netu.

          z innej beczki. a nie można by robić tak jak z kartami płatniczymi które są po prostu zablokowane? dopiero po otrzymaniu karty, użytkownik ją odblokowuje/aktywuje. to zabezpiecza magazyny kart płatniczych przed kradzieżami.
          • avatar
           que_pasa
           0
           Gimby i tak się cieszą. I nie widzą problemu, że są nawet przez telewizor inwigilowani