Telewizory

Zwijany telewizor - Sharp też taki ma. W czym jest lepszy od modelu LG?

przeczytasz w 1 min.

Na razie trudno powiedzieć, czy rolowane telewizory będą tym, o czym będzie marzyć, ale bez wątpienia takie konstrukcje mogą się podobać. Do tej pory ich jedynym producentem było LG, ale teraz do wyścigu dołącza Sharp.

Firma LG zaprezentowała w tym roku kilka świetnych telewizorów OLED – wśród nich znalazł się całkiem przystępny model C9 oraz luksusowy E9, ale największe wrażenie robi rolowany SIGNATURE OLED R. Zwijana konstrukcja sprawia, że gdy nie potrzebujemy ekranu w salonie, ten po prostu znika, a gdy chcemy coś obejrzeć – pojawia się. Teraz taką samą ciekawostką pochwalił się Sharp. Jak jednak zapewnia – jego propozycja nie jest kopią, lecz krokiem naprzód. Tak wygląda:

Sharp kontra LG - dlaczego zwijany telewizor OLED tego pierwszego ma być lepszy?

Zacznijmy od tego, że prototypowy telewizor Sharp Rollable RGB OLED nie należy do największych – ma przekątną jedynie 30 cali, dzięki czemu faktycznie będzie mógł być niemal niezauważony, gdy ekran zostanie zwinięty, a to właśnie o oszczędność miejsca przecież chodzi. Równocześnie udało się zachować rozdzielczość 4K, więc szczegółowość nie będzie problemem. Mniejszy rozmiar pozwoli też zmniejszyć cenę, więc na „rewolucyjny produkt” pozwolić będzie mogło sobie więcej osób. 

Sharp Rollable TV

Największa różnica leży jednak gdzieś indziej, a konkretnie: w samej technologii panelu. Opracowany we współpracy z NHK wyświetlacz określany jest przez Sharp jako „największy na świecie bezfiltrowy panel RGB OLED 4K”. Chodzi mianowicie o to, że piksele są w stanie same emitować kolorowe światło, a nie białe światło przechodzące przez filtr koloru (jak ma to miejsce u LG). 

Taki bezfiltrowy panel ma grubość zaledwie 0,5 mm, a efektem jego zastosowania ma być przede wszystkim wierniejsze odwzorowanie kolorów. Pozytywny wpływ na ogólną jakość obrazu mają mieć również technologie dostarczone przez NHK. Oczywiście to, kiedy będziemy mogli przekonać się o tym na własne oczy, pozostaje niewiadomą. Jakie jest w ogóle wasze zdanie na temat tej koncepcji? Podoba wam się ten pomysł?

Źródło: FlatpanelsHD, TechRadar, Anandtech

Warto zobaczyć również:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marioking
  4
  Nie wiem gdzie tu logika z tym miejscem?? Jakby powieszenie 30" miało zając więcej miejsca?
  • avatar
   Silver
   1
   Moim zdaniem z designem mogliby pójść w inną stronę - wydać panel o proporcjach np 21:9, który w zależności od preferencji pozostaje płaski lub wygina się do 1800R lub 1500R wedle upodobań - znika nam kilka wariantów a korzyść jednego. Taka podstawka to tylko na pokaz, w większości salonów nie sprawdzi się głównie dlatego, że przywykliśmy do wieszanych TV, część użytkowników nawet monitor tak ma zainstalowany (lub przykręcony na wysięgniku do blatu). Mam świadomość, że to pokazuje też jak bardzo elastyczny jest - spoko nowinka, przedstawiam alternatywę, którą chętnie bym np ja zobaczył w takim produkcie.
   Ale czekamy na testy, ceny oraz informację jak trwałe to będzie rozwiązanie :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Szkoda Sharp-a, został niestety wykupiony przez Foxconn, czyli największe chińskie obozy pracy gdzie dzieci pracują po 12-16h na dobę. Tym samy trafił na moją czarną listę.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login