• benchmark.pl
 • Mobile
 • Sieć 6G będzie piekielnie szybka, a LG eliminuje jej największą wadę
Mobile

Sieć 6G będzie piekielnie szybka, a LG eliminuje jej największą wadę

przeczytasz w 2 min.

Do w pełni rozwiniętej technologii 6G jeszcze daleka droga, ale wylewane przez LG fundamenty pozwalają patrzeć w przyszłość z optymizmem.

6G ma plusy i minusy

Podczas gdy w sieciach 4G dominowały częstotliwości na poziomie kilkuset megaherców lub kilku gigaherców, w 5G wykorzystywane są już pasma w okolicy kilkudziesięciu gigaherców. Zespoły rozwijające 6G idą nawet dalej, operując na (aktualnie nieużywanych) częstotliwościach powyżej 100 gigaherców. Ma to swoje plusy i minusy.

Po stronie zalet niewątpliwie można zapisać nawet 50 razy szybsze transfery niż w 5G oraz opóźnienia na poziomie zaledwie 10% tego, z czym mamy do czynienia w przypadku 5G. Największą wadą korzystania z takich częstotliwości jest jednak zdecydowanie słabszy zasięg. Rozwiązaniem mogą okazać się wzmacniacze na obu końcach połączenia. Ostatni eksperyment LG pozwala patrzeć na to z optymizmem. 

LG odpowiada na największą wadę 6G

Badacze LG i HHI (Fraunhofer Heinrich Hertz Institute) pochwalili się osiągnięciem rekordowego wyniku. Właśnie dzięki takim wzmacniaczom potroili dotychczas najlepszy rezultat – udało im się przesłać dane na odległość ponad 320 metrów, korzystając z pasm pomiędzy 155 a 175 GHz. 

LG 6G

Taki wynik oznacza, że wcześniej zakładane zagęszczenie stacji 6G rzeczywiście może zdać egzamin. Planuje się bowiem instalację ich w odległościach mniej więcej 250 metrów od siebie. „Dzięki temu sukcesowi jesteśmy o krok bliżej do realizacji celu, jakim jest sieć 6G z prędkościami 1 Tb/s wewnątrz i na zewnątrz” – skomentował dr Kim Byoung-hoon, wiceprezes wykonawczy LG Electronics.

„Spodziewamy się, że 6G będzie istotną siłą napędową przyszłego biznesu i korzyści dla użytkowników, dlatego zależy nam, aby być na czele rozwoju tej technologii” – dodał dr Kim Byoung-hoon. 

Jakie 6G? Jeszcze nie mam nawet 5G

Sieć 5G rozwija się powoli. W coraz większej liczbie miejsc w Polsce da się uzyskać takie połączenie, ale po pierwsze: daleko mu do potencjalnych osiągów, a po drugie: wciąż jeszcze spora część kraju znajduje się poza zasięgiem. I nie zmieni się to pewnie jeszcze przez kilka lat. 

Technologia 6G natomiast znajduje się dopiero na samym początku rozwoju. Jest jeszcze sporo do zrobienia i nie ma praktycznie żadnych szans na to, by pierwsze komercyjne sieci tego typu zostały uruchomione wcześniej niż w 2029 roku. 

Źródło: LG, New Atlas

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ravmaster
  12
  Całkowicie niepraktyczne poza centrami miast. Masztów byłoby więcej niż banerów reklamowych na ulicach. W niektórych miejscach to nawet więcej niż drzew :D
  • avatar
   ockdemon
   6
   W Polsce do pełnego 5g będziemy czekać jeszcze parę lat a co dopiero 6g
   • avatar
    Faflucy
    5
    W Polsce nie ma jeszcze 5G a tu już o 6G piszecie.
    • avatar
     Yamaraj6
     4
     Obecnie w Polsce w sieci Play 5G jest wolniejsze od LTE. Nie znalazłem ani jednego miejsca w którym 5G osiągnęło 100-200 Mb. Ogólnie to jest żart.
     • avatar
      rafael
      2
      No, właśnie. Ktoś z komentujących już to zauważył, że trzeba mieć sieć szkieletową wielokrotnie szybszą niż połączenia między stacją BTS a urządzeniem użytkownika (np. smartfonem) aby to miało sens, chyba, że ma to służyć maszynom łączącym się poprzez tą samą stację. Czyli trzeba kłaść superszybkie światłowody, a właściwie urządzenia potrafiące korzystać z tych światłowodów, które są, w dużo bardziej efektywny sposób.
      • avatar
       Silver
       2
       A kiedy zaczną żreć mniej baterii? Postęp to jedno, ale efektywność na tym trochę cierpi. W BT liczy się jedno i drugie - innymi słowy balans, ale sam nadajnik mniej zużywa porównując wersje.
       • avatar
        pawluto
        1
        Wincej...Wincej...Po co komu takie prędkości w telefonie ???
        Posadziłbym tych panów ze zdjęcia w polu działania 6G na 48 godziny non stop...Przy pełnym obciążeniu przesyłowym...
        Niech udowodnią ze ta technika jest nieszkodliwa dla zdrowia...
        • avatar
         Adiqq
         1
         Odnośnie częstotliwości to zaznaczę, że w Europie jeszcze nigdzie nie są używane te wyższe częstotliwości. Nie są też konieczne i póki co świat skupił się na użyciu pasm używanych przy 4G, bo 5G ma wiele zalet nawet przy niższych częstotliwościach.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          ależ oni idą w krzaki. już widzę anteny nadajników co 200 metrów :) albo co 400m z wyżyłowaną mocą.

          trzeba światłowody kłaść aby zapewnić transfery, a nie bawić się radyjkiem, które zatka każde pasmo.
          • avatar
           Wenezo
           0
           taaa 1 Tb.... tak jak 5g - 20 Gb
           • avatar
            skrzypek281
            0
            Ktoś widział na benchmark info o jego sprzedaniu? https://ithardware.pl/aktualnosci/wirtualna_polska_przejmuje_benchmark_pl_co_dalej-23311.html
            • avatar
             Wroobelek
             -1
             A ja pół roku temu w pełni świadomie i z premedytacją kupiłem nowy telefon działający w 4G. Na dzień dzisiejszy nie wszędzie w kraju LTE dociera, a są "dziury", gdzie nawet 3G zrywa zasięg. Zanim 5G stanie się w Polsce naprawdę użyteczne, to najmarniej z 5 lat minie.
             • avatar
              JanKrólSzopen
              0
              Jestem Królem Janem Szopenem Trzecim ze szlachetnego rodu Szopenów!!! Jestem władca wszystkich kryptowalut!!!! Światowej sławy ekspertem i Światosławem sławy autorytetem!!! Największym żyjącym autorytetem naszych czasów!!!Tylko na samym handlu kryptowalutami zarobiłem już 100 milionów$!!! Tak sto melonów!!!take możliwości daje rynek kryptowalut!!!!
              Ty tez możesz tyle zarobic dlatego mam dla ciebie propozycje nie do odrzucenia !!!! Zainstaluj aplikacje Crypto Com i skorzystaj z mego kodu polecajacego a aoyrzykasz az 25$ w cro!!! Tak zupełnie zadndarmo!!!! Zostan tak jak ja multimilionerem i kup se wielkanwille!!! Najdroższe elektryczne Tesle i spotykaj się z pięknymi kobietami c aleho świata!!! Oto mój kod!!!!! !!!!!!
              jjey2xxs9c
              • avatar
               Gadon
               0
               W Polsce jest problem z LTE "4G" bo jeden nadajnik na gminę jest spoko więc zasięgu nie ma... Co to będzie z 5G lub już w przyszłości 6G... Nie chcę sobie tego wyobrażać