Ciekawostki

Chiński system oceniania obywateli działa „dobrze”

przeczytasz w 1 min.

Social Credit System już działa i są tego pierwsze efekty. Już w milionach przypadkach nie wydano zgody na podróż samolotem czy szybką koleją, a to dopiero początek.

Kończy się pierwszy miesiąc funkcjonowania „Social Credit System” – systemu, którego zadaniem jest wystawianie obywatelom Chin ocen. Władze są zadowolone z jego działania, osoby z innych części świata zaś niejednokrotnie przerażone.

Obserwowani na każdym kroku przez miliony kamer i systemy informatyczne obywatele Chin otrzymują punkty dodatnie i ujemne między innymi za (nie)przestrzeganie prawa. Od „punktowego stanu konta” zależeć ma ich pozycja w społeczeństwie, a nawet dostęp do usług transportowych czy finansowych.

Jak podaje Global Times, Social Credit System już ponad 11 milionów razy odmówił osobom prawa do skorzystania z samolotów pasażerskich, a przeszło 4 miliony razy – z szybkich kolei. Niska „wiarygodność społeczna” może również zakończyć się odmową udzielenia pożyczki, blokadą dostępu do sieci czy trudnościami na rynku pracy.

Jak przekonuje Hou Yunchun, były zastępca dyrektora centrum badawczo-rozwojowego Rady Państwa, taki system jest potrzebny, aby „zdyskredytowani ludzie stali się bankrutami”. Dodaje, że „nie zwiększając ceny dyskredytacji, zachęcamy takich ludzi do trzymania się tej ścieżki, [a to] niszczy cały standard”. Social Credit System to jego zdaniem „krok w kierunku budowania wiarygodnego społeczeństwa”.

Hou Yunchun zwrócił również uwagę na to, że kara musi być naturalnie dostosowana do czynu. Podkreślił także, że ci najlepsi obywatele z drugiej strony będą mogli liczyć na benefity, na przykład w postaci korzystniejszych warunków kredytowych czy też przyspieszonych procedur. 

Źródło: Global Times. Ilustracja: TheDigitalArtist/Pixabay (CC0)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tazik21
  10
  zero wolności, jeszcze większy wyścig szczurów i mega korupcje, żeby mieć naj rating
  • avatar
   DreamerDream
   6
   Czy oni chcą urzeczywistni świat z anime Psycho-Pass? Tam obywatele nawet mieli określane miejsce pracy na podstawie ich "oceny".
   • avatar
    taki_jeden
    3
    Coś podobnego było przedstawione w Black Mirror, ale tam było bardziej powalone, bo to inni obywatele Cię oceniali.
    • avatar
     SadSam
     3
     Czyli system dzieki ktoremu bogacze nie beda musieli mijac biedakow na ulicy. Czyli kwintesencja kapitalizmu w kraju "socjalistycznym" to juz jest totalna hipokryzja. Strzelam ze ich malejace statystyki samobojstw beda dzieki temu systemowi jeszcze nizsze.
     • avatar
      Daj chipsa
      1
      Chore to wszystko.
      • avatar
       Foxy the Pirate
       1
       Mój 1984 w 2018
       • avatar
        jacy4
        0
        Wielka Brytania dąży do tego samego a o tym sie jakoś nie trąbi. Już zamykają w więzieniach tych co mówią inaczej niż oni chcą.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Wprowadzenie na szeroką skalę takiego systemu dyskredytacji wymusi w naturalny sposób powstanie mega gett w obszarach niezbudowanych urbanistycznie. Sceny rodem z ucieczki z Nowego Jorku będą się realizować na naszych oczach.