Zasilacze

Sony: odtwarzacz MP3 zasilany papierkami

przeczytasz w 2 min.

Ekologiczne zasilanie tuż tuż

Sony zaprezentowało pomysł na w pełni ekologiczne zasilanie, który wykorzystuje jako źródło energii papier. Stworzony tak akumulator jest w stanie zapewnić zasilanie odtwarzacza MP3 lub niewielkiego wentylatora.

Prototyp opracowany przez inżynierów Sony to bardzo wstępna koncepcja i mimo że nadaje się do prezentacji na festiwalach nauki, to niezbyt prędko trafi do naszych kieszeni. Konstruktorzy podkreślają, że na razie nie jest to recepta na bardzo wydajne źródło energii, ale dowód na to, że możliwa jest produkcja ogniw, które nie zawierają jakichkolwiek szkodliwych dla środowiska substancji. To oczywiście nie jest pierwsza taka „zielona” bateria, ale naukowcy nadal poszukują nadającego się do komercjalizacji sposobu wytwarzania prądu z odpadków.

Papierowa bateria Sony

Zasada działania „papierowej” baterii przypomina mechanizm wytwarzania energii z drewna, który wykorzystują owady, takie jak termity czy mrówki. „Magicznym” płynem w tym przypadku jest woda z dodatkiem enzymu celulazy. Papier po rozpuszczeniu się w wodzie zostaje rozłożony na glukozę. Ten cukier prosty oraz tlen poddany działaniu kolejnych enzymów, pełni rolę elektrolitu.

Pracownica Sony demonstruje działanie ogniwa
Pracownica Sony demonstruje działanie ogniwa

Podczas całego procesu powstają jony wodorowe i elektrony, a ostatecznie przepływ prądu, który na demonstracyjnym obrazku porusza niewielkim wentylatorem. Jako produkty uboczne powstaje woda oraz kwas gluconolakton, który powszechnie stosuje się w kosmetyce.

Papierowa bateria Sony zasada działanie
Uproszczony schemat działania papierowej baterii

Tak stworzona bateria wykorzystuje papier, którego w domach mamy pod dostatkiem. Ale marzenia o zasilaniu naszych komputerów starymi notatkami musimy na razie odłożyć na przyszłość. „Papierowa” bateria poradzi sobie na razie jedynie z niewielkim wentylatorem, ewentualnie odtwarzaczem MP3. Yuichi Rokita z Sony podkreśla, że ewentualne korzyści z takich baterii są bardzo interesujące.
 

Więcej o zasilaniu i technologiach:

Źródło: BBC, Sony, inhabitat, physorg

produkt roku 2011/12

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  "Pracownica Sony demonstruje działanie ogniwa" ?!
  Jakas szowinistyczna redakcja :P
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   błąd: "kwas gluconolakton" ma być glukonolakton
   • avatar
    Silver
    2
    Jeszcze troche i cukier podrożeje, bo "empetrójki" będą go do zasilenia potrzebować
    • avatar
     Szymon331
     -1
     Ciekawe że glukoza może stanowić źródło prądu charakterystycznego dla urządzeń elektrycznych. Jakoś w organizmach żywych mnie to nie rusza.

     Nie tyle mnie wynalazek, oraz jego (raczej wątpliwą) przyszłość fascynuje co fakt wykorzystania glukozy :)
     • avatar
      Konto usunięte
      -4
      Gdyby nie to świat byłby znacznie bardziej nowoczesny i przyjazny.
      • avatar
       Skaza
       -4

       Stanowczo zbyt duży nacisk ze strony koncernów stojących za tradycyjnymi rozwiązaniami energetycznymi / paliwowymi może utrudniać / spowalniać wprowadzanie nowych rozwiązań.

       • avatar
        Konto usunięte
        -5
        Zamiast ciągle poszukiwać nowych rozwiązań , to może ruszyliby swoje cztery litery i wdrożyli istniejące już rozwiązania ,
        bo stoimy w miejscu___
        • avatar
         xMhLx
         0
         od kiedy to zużycie papieru jest "ekologiczne" ? :O