Karty graficzne

Wyciekła specyfikacja i wydajność karty Radeon RX 6900 XT? Niestety to fake

przeczytasz w 1 min.

Premiera kart graficznych AMD Radeon RDNA 2 zbliża się coraz większymi krokami, więc w sieci pojawia się coraz więcej informacji na temat nowych konstrukcji. Nie powinniśmy jednak wierzyć we wszystkie przecieki.

Wydajność karty graficznej Radeon RX 6900 XT - przecieki imponują, ale to fake

Przykładem mogą być slajdy, które przedstawiają wydajność karty graficznej Radeon RX 6900 XT, a więc topowego przedstawiciela rodziny RDNA 2 - nowej generacji kart graficznych do gier.

AMD Radeon RX 6900 XT - fałszywy slajd
Fałszywy slajd

Nowa karta rzekomo wykorzystuje układ graficzny z 80 blokami obliczeniowymi, który może się pochwalić 22,73 TFLOPS mocy obliczeniowej. Oprócz tego przewidziano 14 GB pamięci GDDR6 o przepustowości 1008 GB/s.

AMD Radeon RX 6900 XT - fałszywy slajd
Fałszywy slajd

AMD Radeon RX 6900 XT - fałszywy slajd
Fałszywy slajd

Specyfikacja ma przekładać się na świetną wydajność, bo Radeon RX 6900 XT bez problemu pokonuje konkurencyjnego GeForce RTX 2080 Ti (obecnie wg naszego rankingu jest to najwydajniejsza karta dla graczy) - w zależności od tytułu, jego przewaga wynosi od 16 do nawet 52%. Dodatkowo nowa karta AMD jest od niego znacznie tańsza (999 vs 1199 dolarów). Trzeba więc przyznać, że przecieki wyglądają wyjątkowo obiecująco.

Jest tylko jeden problem – ujawnione slajdy są fałszywe. Dotychczasowe informacje nie potwierdzają wydania takiej karty (a nawet jakby została wydana, nie wiadomo czy zaoferuje taką wydajność i będzie tyle kosztować).

Kiedy premiera nowych kart AMD Radeon?

Karty z generacji RDNA 2 mają wprowadzić sporą rewolucję – nie tylko pod względem efektywności energetycznej, ale też pod względem funkcjonalności (doczekamy się m.in. obsługia technologii ray tracing). Oczekiwania klientów są bardzo wysokie, a fałszywe przecieki na pewno nie sprzyjają producentowi.

AMD RDNA 2 - wzrost efektywności energetycznej

AMD RDNA 2 - wzrost efektywności energetycznej

Sugerujemy jednak bazować na sprawdzonych informacjach. Tych póki co nie ma zbyt wiele - wiemy, że nowe karty mają pojawić się jeszcze w tym roku (i to przed premierę nowych konsol PlayStation 5 i Xbox Series X). Pozostaje czekać.

Źródło: Guru3D, AMD

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  3
  Pomijając fakt że to fake, to ja wiem czy te wyniki aż tak imponują?
  2080Ti ma około 150% wydajności RX5700X(40CU).
  APU XBX ma 52CU RDNA2. Zatem BigNavi powinien ich mieć co najmniej tyle(mówi się nawet o 80CU). RDNA2 jak samo AMD twierdzi ma przynieść 50% wzrost wydajność/W. Zatem spokojnie można się spodziewać wydajności na poziomie 130-150% 2080Ti. Wydajność poniżej, to będzie porażka AMD.
  • avatar
   kaaleth
   -1
   AMD pokaże tyle, co nic... Zresztą, jak co roku - papierowa premiera, a jak już dostępność wzrośnie to zaczną się cyrki ze sterownikami, temperaturami, kultura pracy i sama wydajnością. ;) NVIDIA może sobie spać spokojnie.
   • avatar
    kitamo
    0
    Tylko po co robicie artykuły o fejkach?