Procesory

AMD zdradza kiedy pojawią się nowe procesory Ryzen i karty graficzne Radeon

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
28 komentarzy Dyskutuj z nami

Trzeba przyznać, że ubiegły rok był wyjątkowo udany dla AMD. Producent nie zamierza jednak odpoczywać i przygotowuje się do wydania nowych procesorów oraz kart graficznych. Niestety, na pojawienie się nowego sprzętu będziemy musieli jeszcze sporo poczekać.

Nadchodzi nowa generacja procesorów AMD Ryzen i Epyc

Nie od dzisiaj wiadomo, że AMD pracuje nad kolejną generacją procesorów, które mają bazować na nowej mikroarchitekturze Zen 3 (nadal przy wykorzystaniu 7-nanometrowej litografii). Szczegóły techniczne nie są znane, ale możemy oczekiwać poprawy wydajności i efektywności energetycznej.

Nowe procesory AMD - plany

Czego możemy się spodziewać? Wiemy, że w planach producenta są modele dla komputerów stacjonarnych (Ryzen 4000 „Vermeer”) i serwerów (Epyc 7xx3 „Milan”). Niedawno pojawiły się przecieki, że jednostki dla desktopów zachowają kompatybilność z obecnymi płytami głównymi AM4.

Nowe karty graficzne Radeon - jest na co czekać

Producent potwierdził również, że przygotowuje też nową generację układów graficznych na bazie architektury RDNA 2 – będą to zarówno samodzielne karty graficzne Radeon dla komputerów stacjonarnych i laptopów, ale też zintegrowane układy graficzne w konsolach PlayStation 5Xbox Series X.

Karty graficzne AMD - plany wydawnicze

Nowa architektura przyniesie poprawę wydajności, a także wsparcie dla DirectX 12 Ultimate (w tym obsługę DirectX Raytracing 1.1). Entuzjastów zapewne najbardziej interesuje konstrukcja o roboczej nazwie Big Navi, która ma konkurować z topowymi kartami Nvidii.

Kiedy premiera nowych procesorów i kart graficznych?

Przy okazji sprawozdania finansowego za pierwszy kwartał, producent zdradził, że nowe procesory i karty graficzne pojawią się dopiero pod koniec bieżącego roku. Co prawda dokładny termin nie został ujawniony, ale nie powinniśmy spodziewać się ich wcześniej niż w październiku, listopadzie lub nawet grudniu. Potwierdzałoby to wcześniejsze przecieki.

Nie jest to dobra informacja dla osób planujących modernizację PC-ta. Zainteresowani będą musieli uzbroić się w cierpliwość, kupić sprzęt z obecnej generacji lub wybrać ofertę konkurencji.

Źródło: AMD

Więcej newsów o procesorach i kartach graficznych:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zircon1987
  Czyli nie dowiedzieliśmy się niczego nowego, bo to, że procesory Ryzen 4000 pojawią się pod koniec roku, to jest wiadome od dawna (teraz przynajmniej oficjalnie).
  18
 • avatar
  Konto usunięte
  Dzięki AMD (oraz GloFo/TSMC) obserwujemy ewolucję jakiej sektor X86 nie widział od dekady.
  Ostatnio dorwałem R7 2700X (BOX, nowy) za 600zł z przesyłką. Po odsprzedaży cooler-a Wraith RGB (zbędny skoro w obudowie siedzi DarkRock3) koszt procesora wyniósł ledwie 525zł. To są śmieszne pieniądze za tak wydajny sprzęt.
  Na premierę ZEN3 i desktop-owych Ryzen4000 czekam jako zaciekawiony fan i entuzjasta, lecz zakupu na razie nie planuje. Obecny Ryzen 8C/16T wystarcza mi do wszystkiego z nawiązką.
  12
 • avatar
  Witalis
  Czyli reasumując na razie wiemy z przecieków, że:
  - Seria RYZEN 4xxx będzie pod koniec roku 2020
  - Będzie na podstawce AM4
  - Będzie wspierać stare układy płyt głównych np: B450 ( producenci laptopów to potwierdzili )
  - Będzie w poprawionej technologii 7nm+
  - Będzie miała wzrost wydajności o około +7..15% w zależności od aplikacji choć dla zmiennoprzecinkowych operacji podobno nawet +50%
  - Będzie bardziej energooszczędna

  Coś pominąłem?
  6
 • avatar
  figer
  Jestem przed modernizacją. Znaczy - pieniądze mam, ale nie mam czego kupić.
  Sprzęt mam na tyle mocny (i7 4790K i 1080TI), że wydając 8 tys pln nie odczuję wyraźnej różnicy w grach.
  Myślę, że dopiero ZEN 3 i Ampere będzie fajne.
  3
 • avatar
  Ołjejor
  Wywalone na AMD
  INTEL FOR LIFE
  -18
 • avatar
  marioking
  Przecieki... ze będą kompatybilne z am4 :p jesteście tak niekompetencji czy tylko tworzyć tania sensacje? To było wiadomo dwa lata temu na początku roadmapy... pod znakiem zapytania jest kwestia jak daleków wstecz sięgną w obsłudze chipsetów. ... czy seria 300 będzie miał wsparcie... bo 400 jest pewna...
  -20
 • avatar
  Konto usunięte
  ankieta jak zwykle niekompletna. wiele osób planuje kupić obecną generację, ale po premierze nowej i po przecenach.

  a co do fotki na początku, stara fota z pierwszą wersją ryzenów na chiplecie. brakuje jednego okrzemka :)