Procesory

AMD zdradza kiedy pojawią się nowe procesory Ryzen i karty graficzne Radeon

przeczytasz w 1 min.

Trzeba przyznać, że ubiegły rok był wyjątkowo udany dla AMD. Producent nie zamierza jednak odpoczywać i przygotowuje się do wydania nowych procesorów oraz kart graficznych. Niestety, na pojawienie się nowego sprzętu będziemy musieli jeszcze sporo poczekać.

Nadchodzi nowa generacja procesorów AMD Ryzen i Epyc

Nie od dzisiaj wiadomo, że AMD pracuje nad kolejną generacją procesorów, które mają bazować na nowej mikroarchitekturze Zen 3 (nadal przy wykorzystaniu 7-nanometrowej litografii). Szczegóły techniczne nie są znane, ale możemy oczekiwać poprawy wydajności i efektywności energetycznej.

Nowe procesory AMD - plany

Czego możemy się spodziewać? Wiemy, że w planach producenta są modele dla komputerów stacjonarnych (Ryzen 4000 „Vermeer”) i serwerów (Epyc 7xx3 „Milan”). Niedawno pojawiły się przecieki, że jednostki dla desktopów zachowają kompatybilność z obecnymi płytami głównymi AM4.

Nowe karty graficzne Radeon - jest na co czekać

Producent potwierdził również, że przygotowuje też nową generację układów graficznych na bazie architektury RDNA 2 – będą to zarówno samodzielne karty graficzne Radeon dla komputerów stacjonarnych i laptopów, ale też zintegrowane układy graficzne w konsolach PlayStation 5Xbox Series X.

Karty graficzne AMD - plany wydawnicze

Nowa architektura przyniesie poprawę wydajności, a także wsparcie dla DirectX 12 Ultimate (w tym obsługę DirectX Raytracing 1.1). Entuzjastów zapewne najbardziej interesuje konstrukcja o roboczej nazwie Big Navi, która ma konkurować z topowymi kartami Nvidii.

Kiedy premiera nowych procesorów i kart graficznych?

Przy okazji sprawozdania finansowego za pierwszy kwartał, producent zdradził, że nowe procesory i karty graficzne pojawią się dopiero pod koniec bieżącego roku. Co prawda dokładny termin nie został ujawniony, ale nie powinniśmy spodziewać się ich wcześniej niż w październiku, listopadzie lub nawet grudniu. Potwierdzałoby to wcześniejsze przecieki.

Nie jest to dobra informacja dla osób planujących modernizację PC-ta. Zainteresowani będą musieli uzbroić się w cierpliwość, kupić sprzęt z obecnej generacji lub wybrać ofertę konkurencji.

Źródło: AMD

Więcej newsów o procesorach i kartach graficznych:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zircon1987
  18
  Czyli nie dowiedzieliśmy się niczego nowego, bo to, że procesory Ryzen 4000 pojawią się pod koniec roku, to jest wiadome od dawna (teraz przynajmniej oficjalnie).
  • avatar
   Konto usunięte
   12
   Dzięki AMD (oraz GloFo/TSMC) obserwujemy ewolucję jakiej sektor X86 nie widział od dekady.
   Ostatnio dorwałem R7 2700X (BOX, nowy) za 600zł z przesyłką. Po odsprzedaży cooler-a Wraith RGB (zbędny skoro w obudowie siedzi DarkRock3) koszt procesora wyniósł ledwie 525zł. To są śmieszne pieniądze za tak wydajny sprzęt.
   Na premierę ZEN3 i desktop-owych Ryzen4000 czekam jako zaciekawiony fan i entuzjasta, lecz zakupu na razie nie planuje. Obecny Ryzen 8C/16T wystarcza mi do wszystkiego z nawiązką.
   • avatar
    Witalis
    6
    Czyli reasumując na razie wiemy z przecieków, że:
    - Seria RYZEN 4xxx będzie pod koniec roku 2020
    - Będzie na podstawce AM4
    - Będzie wspierać stare układy płyt głównych np: B450 ( producenci laptopów to potwierdzili )
    - Będzie w poprawionej technologii 7nm+
    - Będzie miała wzrost wydajności o około +7..15% w zależności od aplikacji choć dla zmiennoprzecinkowych operacji podobno nawet +50%
    - Będzie bardziej energooszczędna

    Coś pominąłem?
    • avatar
     figer
     3
     Jestem przed modernizacją. Znaczy - pieniądze mam, ale nie mam czego kupić.
     Sprzęt mam na tyle mocny (i7 4790K i 1080TI), że wydając 8 tys pln nie odczuję wyraźnej różnicy w grach.
     Myślę, że dopiero ZEN 3 i Ampere będzie fajne.
     • avatar
      Ołjejor
      -18
      Wywalone na AMD
      INTEL FOR LIFE
      • avatar
       marioking
       -20
       Przecieki... ze będą kompatybilne z am4 :p jesteście tak niekompetencji czy tylko tworzyć tania sensacje? To było wiadomo dwa lata temu na początku roadmapy... pod znakiem zapytania jest kwestia jak daleków wstecz sięgną w obsłudze chipsetów. ... czy seria 300 będzie miał wsparcie... bo 400 jest pewna...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        ankieta jak zwykle niekompletna. wiele osób planuje kupić obecną generację, ale po premierze nowej i po przecenach.

        a co do fotki na początku, stara fota z pierwszą wersją ryzenów na chiplecie. brakuje jednego okrzemka :)