Internet

Elon Musk uruchomił Ukrainie internet Starlink

przeczytasz w 2 min.

Walcząca Ukraina potrzebuje broni. Jedną z nich jest łączność internetowa i o nią poproszono Elona Muska. Czy internet Starlink jest najlepszym sposobem na zapewnienie ogarniętemu wojną krajowi łączności ze światem?

Odcięcie Ukrainy od świata to jeden z prawdopodobnych skutków ataku wojsk rosyjskich. Internet jest tam dostępny tylko za pośrednictwem infrastruktury naziemnej, której nie oszczędzają bombardowania i ostrzały. Na świecie, a dokładnie na orbicie jest coś bardziej praktycznego: satelity Starlink i dostarczany przez nie internet od SpaceX Elona Muska. Czy uruchomienie internetu Starlink na terenie ogarniętej wojną Ukrainy jest możliwe?

Dlaczego Elon Musk udostępnił w Ukrainie internet Starlink?

O uruchomienie internetu satelitarnego poprosił Elona Muska na Twitterze wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow:

@elonmusk podczas gdy ty próbujesz skolonizować Marsa — Rosja próbuje zająć Ukrainę! Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem startują w kosmos, rosyjskie rakiety atakują ukraińskich obywateli! Prosimy o udostępnienie Ukrainie stacji Starlink i zwrócenie się do rozsądnych Rosjan, aby się powstrzymali.

Prośba nie pozostała bez odpowiedzi i to konkretnej:

Serwis Starlink jest już aktywny w Ukrainie. Więcej terminali w drodze.

Chociaż na Twitterze reakcja Elona Muska spotkała się z wyścigiem podziękowań, to całkiem słusznie pojawiły się też obiekcje. Wsparcie okazane Ukrainie jest bowiem dostarczeniem broni, którą będzie trudno odbezpieczyć.

Na czym polega uruchomienie internetu Starlink w Ukrainie?

Uruchomienie internetu Starlink to przede wszystkim otworzenie łączności dla satelit z konkretnym obszarem. W przypadku zamówień komercyjnych jest to zaledwie kilka kilometrów wokół adresu, jaki przewiduje umowa ze SpaceX. To w jego obrębie musi znaleźć terminal użytkownika, z który współpracuje z routerem generującym sieć WiFi dla urządzeń końcowych.

terminal starlinkTerminal kliencki niezbędny do odbioru łączności internetowej Starlink. Źródło: SpaceX

Oznaczenie całego terytorium Ukrainy jako aktywnego dla systemu satelit Starlink nie jest problematyczne, ale odbiorcy potrzebują terminali. Bez nich Ukraińcy nie będą mieli jak skorzystać z gestu założyciela SpaceX. Stąd deklaracja Muska o urządzeniach, które są w drodze.

Czy internet Starlink będzie działał w Ukrainie?

SpaceX planowało dostarczanie internetu Starlink na terenie Ukrainy dopiero w 2023 roku. Dlatego decyzja Elona Muska o jego wcześniejszym uruchomieniu wzbudziła także wątpliwości co do braku aktywnej na terenie Ukrainy stacji naziemnej. Jej wcześniejsze uruchomienie mija się z celem. Stanowiłaby wrażliwy na uszkodzenia element infrastruktury naziemnej. 

Tymczasem akurat stacja naziemna na Ukrainie nie jest niezbędna. SpaceX od niedawna wysyła na orbitę satelity wyposażone w możliwość nawiązywania pomiędzy sobą połączeń laserowych. One nie potrzebują już komunikowania się ze stacją naziemną. Te, które stacji wymagają, mogą wykorzystywać na przykład stację zlokalizowaną w okolicach Warszawy. Pierwsi użytkownicy internetu Starlink w Polsce korzystali ze stacji na terenie Niemiec, dla której awaryjną była stacja w Wielkiej Brytanii.

Wszystko to oznacza, że dostępność uruchomionego internetu Starlink na Ukrainie jest możliwa. Wymaga jednak dostarczenia ludziom na terenie objętym działaniami wojennymi dużej ilości terminali klienckich. Powierzchnia Ukrainy to ponad  600 tysięcy km2, czyli dwukrotność powierzchni Polski i sporo tam wrogich Rosjan. Elon Musk zadeklarował większą pomoc niż ta, o którą poprosił go Fedorow. Mimo to faktyczna dostępność internetu Starlink dla mieszkańców płonącej Ukrainy nie będzie prosta do osiągnięcia.

Żródła: Twitter, starlink.com, SpaceX

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  studionti
  19
  Brawo Elon. Jaszczurze z Facebooka, patrz i ucz się
  • avatar
   cyna76
   2
   "While your rockets successfully land from space" - Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem startują w kosmos . tłumaczenie by Kasia Rutkowska ...
   • avatar
    Adrianwo
    -1
    Na Ukrainie, Kasiu Rutkowska ty!!!
    • avatar
     gromzjasnegonieba
     -4
     To teraz czekamy na spadajace gwiazdki z nieba.
     • avatar
      Szczupak
      -5
      Artykuł ciekawy, ale dlaczego kto puścił autorce tak rażący błąd językowy jak "w Ukrainie"?! Rozumiem że pani Kasia może być pod wpływem emocji płynących z mediów, ale chyba działa u was jakaś korekta??? "W Ukrainie" brzmi jak rusycyzm - strasznie. I nie oznacza to traktowania tego kraju z góry, bo idąc tym tropem możnaby przyjąć, że ktoś mówiący "w Małopolsce, w Wielkopolsce" jest ukrytą opcją dążącą do oderwania tych regionów od Polski.
      Jedyna poprawna forma to "na Ukrainie". I taka forma w niczym nie umniejsza ani temu państwu ani bohaterstwu tamtejszych ludzi.
      • avatar
       pawluto
       -11
       Taaaa...akurat im na Ukrainie jest potrzebny teraz internet...
       Przecież tam nie ma prądu w co drugim mieście...
       Pajac co reklamuje się kosztem wojny - wstyd i żenada !