Bezpieczeństwo

Sztuczna inteligencja w świecie zabezpieczeń

przeczytasz w 2 min.

Kaspersky Lab opublikował artykuł pt. „Sztuczna inteligencja w świecie bezpieczeństwa IT”. Oleg Zajcew - autor publikacji - na podstawie stworzonego przez siebie systemu Cyber Helper, tłumaczy, jak sztuczna inteligencja może pomóc w zwalczaniu zagrożeń internetowych.

 Warto przeczytać:
 

Głównym zadaniem stojącym przed naukowcami zajmującymi się sztuczną inteligencją jest stworzenie autonomicznego urządzenia opartego na sztucznej inteligencji, które potrafi uczyć się, podejmować inteligentne decyzje oraz modyfikować swoje zachowanie w zależności od bodźców zewnętrznych. Sztuczna inteligencja zazwyczaj opiera się na wiedzy i doświadczeniu człowieka dostarczanych w formie wzorców zachowania, reguł lub algorytmów, dlatego nie jest w stanie efektywnie sprostać wyzwaniom współczesnej wirusologii komputerowej.

Cyber Helper to system sztucznej inteligencji stworzony przez Kaspersky Lab w 2009 roku w celu zautomatyzowania procesu zwalczania szkodliwego oprogramowania. System ten składa się z autonomicznych modułów, które wymieniają między sobą dane. Większość z nich stosuje sztuczną inteligencję i logikę rozmytą, jak również niezależnie definiuje swoje zachowanie podczas wykonywania różnych zadań.

Nadrzędnym założeniem podczas prac nad rozwojem Cyber Helpera było stworzenie systemu zdolnego do samodzielnego uczenia się, który potrafi przeprowadzać niezależne badania, jak również gromadzić wiedzę i doświadczenie. System, który powstał, nie tylko uczy się na podstawie swojej wiedzy i wyników własnej analizy obiektu, ale również okresowo znajduje błędy w pracy analityków. W przypadku wykrycia błędu Cyber Helper może przerwać proces analizy i podejmowania decyzji i wysłać ekspertowi ostrzeżenie, zanim zablokuje szkodliwe dla systemu skrypty wysyłane do użytkownika. Najprostszym przykładem takiego błędu jest zastąpienie przez szkodliwy program ważnego składnika systemu. Z jednej strony może to pozwolić na zneutralizowanie szkodliwego oprogramowania, z drugiej natomiast może spowodować nieodwracalne uszkodzenie systemu.

"Współczesne szkodliwe programy działają i rozprzestrzeniają się w niezwykle szybkim tempie. Natychmiastowa reakcja na tego typu oprogramowanie wymaga inteligentnego przetwarzania dużej ilości niestandardowych danych” – powiedział Oleg Zajcew, twórca Cyber Helpera oraz główny ekspert technologiczny w Kaspersky Lab. „Sztuczna inteligencja idealnie nadaje się do tego zadania, ponieważ potrafi przetwarzać dane o wiele szybciej niż człowiek. Cyber Helper to efekt jednej z niewielu udanych prób przybliżenia się do celu, jakim jest stworzenie autonomicznej sztucznej inteligencji. Jego główną zaletą jest to, że jako inteligentny twór jest zdolny do samodzielnego uczenia się i niezależnego definiowania swoich działań".

Pełny artykuł, w którym znajduje się m.in. algorytm działania systemu Cyber Helper, można obejrzeć na stronie http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=634.

Źródło: Kaspersky Lab  

Polecamy artykuły:  
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było
TOP-10: Monitory
GeForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  A zagwarantuje mi ktos ze to inteligentne urzadzenie bedzie... madre?

  Inteligencja nie stanowi o madrosci...

  Z innej beczki... Hitler byl to inteligentny facet... podjal decyzje (autonomiczna) zeby mordowac ludzi, bo nie pasowali do algorytmu jaki obral na okreslenie tego kto jest czlowiek a kto nie...

  Najpierw takie komputer trzeba poslac na babci, przedszkola, szkoly a potem dac mu mozliwosc podejmowania decyzji. Taki komputer to jak 5 late z kastetem w reku. Inteligentny jest...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Wszystko ładnie pięknie, tylko dlaczego ich flagowy antywirus otrzymuje takie cienkie noty w porównaniu z konkurencją! W wydajności, wykrywalności, pożeraniu zasobów systemowych, są na szarym końcu i biją ich darmowe antywirusy takie jak Avast, Avira czy AVG.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Avira jest naprawdę dobra, polecam.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Od lat też używałem Aviry i nie mam jej nic do zarzucenia w kwestii wydajności i wykrywalności. Ostatnio denerwowały mnie tylko ich natarczywe nag-screeny i komunikat o blokowaniu pliku desktop.ini (czy jakiegoś tam) dla każdej zamontowanej partycji w systemie wyskakiwał taki komunikat:| Teraz przesiadłem się na Avast (przy okazji zmiany hardware'u), działa w tle, żadnych komunikatów zbędnych mi nie wypluwa, komputera nie spowalnia, jestem nawet bardziej zadowolony z użytkowania go niż z Aviry. Polecam oba te programy, na pewno się nie zawiedziecie, tak jak na mułowatym (jak Norton) Kasperskym.