Nauka

Sztuczny liść z Chicago kontra katastrofa klimatyczna

przeczytasz w 2 min.

W wyniku fotosyntezy, przy udziale światła słonecznego, woda i dwutlenek węgla zmieniają się w czystą energię. Od lat trwają prace nad próbą odtworzenia tego procesu przy użyciu sztucznych narzędzi. Być może właśnie doszło do przełomu.

Sztuczny liść naukowców z Chicago – skuteczny jak żaden inny

Naukowcy z University of Illinois Chicago pochwalili się, że udało im się opracować sztuczne liście o niespotykanej dotąd efektywności. Są w stanie wychwytywać dwutlenek węgla w tempie nawet 100 razy szybszym niż obecne technologie. Co jeszcze ważniejsze, potrafią pobierać CO2 z powietrza, a nie tylko ze specjalnych zbiorników ciśnieniowych, jak miało to miejsce dotychczas. Dlatego też wypatruje się w nich skutecznych narzędzi do walki z katastrofą klimatyczną. W jaki sposób miałyby pomóc?

Rozwiązanie zaproponowane przez inżynierów z Chicago to sztuczny liść w postaci naładowanej elektrycznie membrany – suchej po jednej stronie i mokrej po drugiej. Wychwytuje dwutlenek węgla i łączy go z organicznym rozpuszczalnikiem, zmieniając go w stężony wodorowęglan. W tej postaci jest transferowany do roztworu wodnego, gdzie ponownie zmienia się w dwutlenek węgla, który można wykorzystać na przykład do produkcji paliw. 

liść UIC
(Aditya Prajapati/UIC)

Wydajność robi wrażenie

Taka metoda zapewnia 100 razy większą wydajność, a ilość energii do podtrzymywania działania jest określana przez naukowców jako „znikoma” (dla powierzchni 4 cm2 to 4 kJ/h przy wydajności 3 mmol/h). Inżynierowie twierdzą, że są w stanie wychwytywać tonę dwutlenku węgla za 145 dolarów, co jest całkiem niezłym wynikiem, a potencjał być może nie został jeszcze w pełni odkryty. 

Kolejnym plusem sztucznego liścia z University of Illinois Chicago jest jego modułowa konstrukcja. Krótko mówiąc: w zależności od potrzeb można takie narzędzia ze sobą łączyć. Przykładowo: „moduł wielkości domowego nawilżacza może usuwać przeszło kilogram CO2 dziennie, a cztery przemysłowe stosy przechwycą ze spalin ponad 300 kilogramów CO2 na godzinę”, jak podaje Meenesh Singh z UIC, autor artykułu opisującego ten wynalazek. 

Źródło: University of Illinois Chicago, New Atlas

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  3ndriu
  18
  To nie jest liść tylko bardzo efektywny absorber. Bardzo duże osiągnięcie, ale nie ma funkcjonalności fotosyntezy. Chyba nie powinno nazywać się tej technologii sztucznym liściem.
  • avatar
   xmexme
   4
   CO2 to cenny surowiec, przyjdą czasy że za produkcję CO2 będą dobrze płacić.
   • avatar
    Aquagen
    3
    Takie rozwiązanie może być ratunkiem dla polskiego i europejskiego przemysłu cementowego, który odpowiada za chyba ok. 8% światowej emisji (dużo więcej niż lotnictwo).
    I nie chodzi mi tu o energię i cepło potrzebne w procesie produkcji, ale CO₂ będące produktem ubocznym przy produkcji wapna palonego:
    CaCO₃ → CaO + CO₂
    Bez tego nawet wyeliminowanie transportu lotniczego niewiele da a będziemy kupować cement z Białorusi i Chin, które trują na potęgę.

    P.S. Te 8% to światowa produkcja cementu a nie tylko europejska.
    • avatar
     zack24
     2
     To świetna technologia, ponieważ jak widać, można zabrać z atmosfery i ponownie wykorzystać. Skoro przemysł potrzebuje Co2 do produkcji innych dóbr, to jestem jak najbardziej za konwersją dwutlenku choćby przez tzw. "sztuczny liść". A jak nie to z liścia :)
     • avatar
      gormar
      2
      Problem jest taki, że wychwytywać ditlenek węgla to można, ale nie ma technologii jego gromadzenia, która dała by radę chociażby jednoroczne emisje przechować. :(
      • avatar
       Rypka
       1
       Przestańcie siać eko propagandę rozdmuchiwana przez eko terrorystów.
       Nie będzie żadnej katastrofy klimatycznej a działalność człowieka ma minimalny wpływ na klimat.
       Ten się zmienia bo ziemia jest planeta zmienna i nigdy nie będzie stałego klimatu z taka sama temperatura jak chcą eko terroryści.
       Dzisiaj klimat się ociepla a za 100 lat zacznie się temperatura obniżać i może wrócić epoka lodowcowa.
       Zmiana klimatu jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i żadne sztuczne wpływanie na niego jak chcą eko terroryści nie pomoże.
       Eko terroryści powinni być tak samo sądzeni jak Talibowie i Państwo Islamskie a ich miejsce odsiadki to powinnno być Guantanamo!
       • avatar
        que_pasa
        1
        Jedyny efekt uboczny nadmiaru CO2 to większy wzrost roślin. Problem leży w innych gazach a nie w CO2.
        • avatar
         Ciekawski_
         1
         No to skoro można wykorzystać CO2 z atmosfery, to czas najwyższy przestać bredzić o śladzie węglowym itp. Znieść natychmiast te wszystkie limity i certyfikaty. Przywrócić przemysł w UE. Teraz już nie ma logicznego uzasadnienia dla tej chorej polityki klimatycznej UE.
         • avatar
          gromzjasnegonieba
          1
          "W wyniku fotosyntezy, przy udziale światła słonecznego, woda i dwutlenek węgla zmieniają się w czystą energię." Powaznie ?
          • avatar
           gofish
           -2
           To zamiast budować elektrownie atomowe w Polsce możemy wrócić do węgla i zaopatrzyć się w ferme sztucznych liści. Hehe juz widzę co na to Niemcy. Wyznawca PiS :-)
           • avatar
            pawluto
            -2
            Ekologia...ocieplenie klimatu...Jedna wielka bujda z kasą w tle...
            • avatar
             Obsolete
             0
             To może być wielki cios dla psycholi z UE sprowadzających na nas kryzys energetyczny poprzez likwidację elektrowni węglowych a także ekonomiczny przez zakaz rejestracji aut spalinowych. Wprowadzenie technologii pochłaniania dwutlenku węgla wytrąci eurokratom nawet te pseudonaukowe argumenty, którymi jeszcze dzisiaj dysponują.
             • avatar
              piomiq
              0
              Pytanie podstawowe. Kiedy wejdzie do masowej produkcji?
              I drugie. Jaki jest koszt wyprodukowania powiedzmy 1m kwadratowego?
              • avatar
               Gnom_Z_Piany2
               0
               jeśli z wody i co2 zaczną tą metodą robić metan, to elektryki w obecnej formie staną się ślepym zaułkiem, pojazdem wyłącznie na teren miejski, na krótkie dystanse.

               btw. w przeszłości eksperymentowano nawet z ogniwami paliwowym do zasilania ...... palmtopów, które stały się prototypami dla smartfonów. baterię się ładowało, nalewając do niej paliwa w formie spirytusu, maksymalnie stężonego. urządzenie musiało mieć dostęp do świeżego powietrza, bo ogniwo paliwowe potrzebuje tlenu. takie eksperymenty niestety zarzucono, szkoda. bo mogłaby być 1 dolewka na miesiąc, w porównaniu do tego co mamy teraz, tj. w najlepszym przypadku ładowanie raz na 2 dni.