Mobile

Zmiany w telekomie. Polacy zgłaszają problemy

przeczytasz w 2 min.

Sieć 3G w T-Mobile została wyłączona wraz z końcem kwietnia. Mimo kampanii informujących o konieczności wymiany kart SIM, wielu Polaków nadal tego nie zrobiło i zgłasza problemy z działaniem sieci.

Jak czytamy w serwisie TVN24, “mimo szerokich i licznych kampanii zachęcających do bezpłatnej wymiany kart SIM, nadal trafiają do nas zgłoszenia od klientów” – wynika z komunikatu przekazanego przez T-Mobile Polska. Problemy wynikają z wyłączenia sieci 3G na terenie całego kraju, do którego przymierza się też Orange.

Polacy nie wymienili kart SIM. Teraz narzekają na problemy z siecią

Głównym powodem wyłączenia sieci 3G jest jej niewystarczająca w obecnych czasach wydajność. Trzecia generacja sieci mobilnej zastąpiła 2G, która jest jeszcze wykorzystywana w urządzeniach o niskim zapotrzebowaniu na transmisję danych (np. na bramkach autostradowych) i przez kolejne lata pozostanie w Polsce.

Sieć 3G w telefonach jest natomiast zbędna, bo wszystkie nowe smartfony korzystają przynajmniej z technologii 4G/LTE. Właśnie z tego powodu o wyłączeniu 3G zdecydowała sieć T-Mobile, która wraz z końcem kwietnia wygasiła ją na terenie całej Polski. Podobne plany ma też Orange, jednak “pomarańczowi” rozpoczną wyłączanie 3G we wrześniu 2023 r. w okolicach Piły i Sieradza, a proces potrwa do końca 2025 r.

Choć abonenci T-Mobile mieli dużo czasu na wymianę starych kart SIM, bo pierwsze informacje zaczęły docierać do klientów o zamiarze wygaszenia 3G już w 2021 r., to wielu z nich nadal korzysta ze starych kart. “Nadal trafiają do nas zgłoszenia od klientów, którzy korzystają ze starych kart SIM czy telefonów niepozwalających na korzystanie z LTE/5G i VoLTE” – informuje biuro prasowe T-Mobile Polska cytowane przez TVN24.

Brak nowej karty skutkuje problemami z połączeniami głosowymi, ale też brakiem dostępu do internetu mobilnego.

Niektórzy operatorzy nie zdecydują się na wygaszanie 3G

Plus “obecnie nie planuje wyłączenia 3G”. Tego samego zdania odnośnie trzeciej generacji sieci komórkowej jest fioletowy operator. Play, podobnie jak Plus zamierza w najbliższym czasie pozostawić 3G do dyspozycji użytkowników. Nie wiadomo jednak, jak długo te deklaracje telekomów nie ulegną zmianie.

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Avalanc2
  5
  Jeśli pasmo wykorzystywane do 3G wrzucą do 4G to nie widzę problemu. Jeśli wygaszą 3G wraz z wykorzystywanym pasmem to lipa bo ja często przełączałem na 3G bo w budynkach działało zdecydowanie lepiej niż 4G.
  • avatar
   Norghul
   3
   Wyjaśnijcie mi po co wyłączać 3G? W wielu regionach kraju to nadal jedyna dostępna transmisja danych. Do odebrania poczty czy przeczytaniu paru njusów na portalach jest wystarczająca. Po wygaszeniu 3G wiele regionów zostanie odciętych od świata - nie wszędzie jeszcze jest akceptowalne pokrycie 4G.Mało tego. W wielu gęsto zaludnionych miastach czasem lepiej działało 3G niż wiecznie zapchane 4G, bo o 5G nie ma co nawet dyskutować. To "piękne" 5G przy prawie maksymalnym zasięgu jest nieużywalne czasem.
   • avatar
    Hasta-la-vista-baby
    1
    Naciąganie na zmiany telefonów i droższe abonamenty, nawet w mieście już T-Klaus-Mobile świruje, bo mają za małe obłożenie stacjami, LTE za chwilę przełącza się na Edge i z netu sobie nie skorzystasz, a przełączenie na LTE trwa zabójczo długo, a o pokryciu na wsiach to już nie wspomnę, współdzielenie stacji z Orange nic nie daje, nie budują nowych stacji tylko się do wieszają, czas uciekać od tych dwóch największych dusigroszy T-Mobile i Orange.
    • avatar
     piterk2006
     0
     No tak, bo emeryt się w dupę klepnie i nagle swój stary telefonik z klapką 2g wymieni na smartfona 4g. Wolne żarty.
     • avatar
      pawluto
      -5
      Co na to UKE ??? ano nic bo pewnie dostali łapówkę...
      • avatar
       Kenjiro
       0
       Nic dziwnego. Pomijając braki pokrycia, to wystarczy wejść do jakiejś Biedronki czy Lidla, uruchomić ich aplikację i liczyć na cud, by się połączyło LTE. Jak zacznie zrzucać do 2G to będzie gorzej niż tragedia.
       • avatar
        brettsinclairdannywilde
        0
        Nie do końca rozumiem po co wyłączać 3G skoro w wielu miejscach to jedyna sensowna możliwość połączenia danych, nie mówiąc o tym że mając dobrą kategorię 3G w telefonie np. 14, okazuje się ona niewiele wolniejsza od 4G, a często nawet zapewnia dużo lepszą stabilność połączenia. Gdyby 4G czy 5G było rzeczywiście wszędzie i zapewniało dobry transfer to rozumiem sens takiej operacji, no ale na ten moment to cała operacja bez sensu.
        • avatar
         kokosnh
         0
         Wyłączają 3G aby zwolnić częstotliwości obecnie używane w 3G, dla nowszych technologii jak właśnie 4G (LTE)
         • avatar
          chemicalwizzard
          0
          pff nic dziwnego. My do niektorych produktow dodajemy instrukcje jak mieszac wraz z potrzebnymi elementami zestawu, to przeciez dzbany nie czytaja, a potem zasmiecaja i marnuja naqsz cenny czas na czacie sklepowym. Dziwne ze na witrynach egipskiej, niemieckiej czy angielskiej takich przypadkow nie ma. Jaki kraj - takie lenistwo, a roszczenia na polskiej stronie o dwa zlote..jak utaj jest kilku co tylko negatywy same bo im wszystko nie pasuje a jak dobre to i tak musi byc zle :)
          • avatar
           Nibynóżka
           0
           "5G znów dopadnie Cię, nie podpieraj ścian kiedy zabawa wre, przy 5G wszyscy bawią się"
           • avatar
            fonzie
            0
            Ja ostatnio byłem u znajomej która miała problemy z internetem w T.
            Była w salonie z laptopem i modemem.
            Fachowcy tam pracujący stwierdzili ze z siecia jest wszystko ok a winny problemów z internetem jest stary laptop z win 7.
            Jak ją odwiedziłem okazało się że T-mobile wyłączył 3G i wtedy zaczęły się jej problemy bo modem łapał ledwo jedną kreskę zasięgu z sąsiedniego miasta.
            Do połączenia z internetem używała starego sticka z 3G i wymiana na router z obsługą LTE rozwiązała problem.
            Znajoma stwierdziła że nie będzie już przedłużała umowy na internet w T-mobile i podpina światłowód