Ciekawostki

Tanie ogrzewanie. Na Podkarpaciu mają plan

przeczytasz w 2 min.

Sposób na tanie ciepło w Polsce? Wodór. Tak twierdzą na Podkarpaciu, gdzie podpisano list intencyjny ws. rozwoju technologii wodorowej. Wykorzystanie technologii wodorowe ma pozwolić na zapewnienie czystego powietrza i taniej energii.

W piątek w Rzeszowie doszło do podpisania listu intencyjnego, który zakłada współpracę między Podkarpackim Centrum Innowacji, spółką Hydro Sanok oraz Instytutem Polityki Energetycznej w celu wspierania rozwoju technologii wodorowych w regionie. To ważne wydarzenie miało miejsce w siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji, Michał Tabisz, podkreślił znaczenie tego momentu, wskazując, że jest to kolejny krok w procesie transformacji energetycznej, który już się rozpoczął. Zwrócił uwagę na to, że zmiany w sektorze energetycznym są jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoimy dzisiaj. Dlatego, jak dodał, chce zaangażować swoją instytucję w działalność analityczną, edukacyjną i promocyjną.

Tanie ogrzewanie na Podkarpaciu

Podpisane porozumienie ma na celu promowanie dobrych praktyk związanych z transformacją energetyczną oraz zachęcanie samorządów do udziału w projektach badawczych. Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza, Mariusz Ruszel, podkreślił, że instytut chce wspierać województwo w opracowaniu i promowaniu technologii energooszczędnych, w tym wodorowej. Przypomniał również, że cele klimatyczne są wpisane w politykę Unii Europejskiej.

- To wyzwanie dla naszego kraju i województwa. Musimy określić jaką rolę w tej polityce będziemy odgrywać jako region – dodał Ruszel.

W Sanoku trwają zaawansowane prace nad wdrażaniem technologii wodorowych. Istnieje tam Dolina Wodorowa, a także powołana została dedykowana spółka Hydro Sanok. Prezes tej spółki, Krzysztof Jarosz, poinformował, że za kilkanaście dni zakończony zostanie montaż kotła na biomasę, który będzie podstawowym źródłem produkcji ciepła dla miasta.

Jarosz dodał, że planowane są kolejne inwestycje, w tym m.in. w zakresie produkcji zielonego wodoru. Inwestycje te mają przyczynić się do modernizacji systemu ciepłowniczego, budowy nowych źródeł energii oraz wykorzystania wodoru w lokalnej komunikacji miejskiej. Prezes Hydro Sanok zaznaczył, że spółka chce dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi samorządami w regionie, co ma umożliwić podpisany w piątek list.

W uroczystości obecny był również burmistrz Sanoka, Tomasz Matuszewski, który wyraził nadzieję, że po zrealizowaniu planów odnośnie wodoru, za kilka lat miasto będzie zeroemisyjne.

- To wpłynie nie tylko na poprawę np. jakości powietrza, ale również pozwoli na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania dla mieszkańców Sanoka – dodał.

W uroczystości podpisania listu wziął udział także marszałek województwa, Władysław Ortyl, który zapewnił, że samorząd będzie wspierał rozwój energetyki wodorowej.

Czyste powietrze i tanie ciepło

- Chcemy, żeby inne samorządy w regionie szły drogą Sanoka, szczególnie tam, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. Mamy wiele instrumentów m.in. środki europejskie, aby lobbować na rzecz rozwoju Doliny Wodorowej. Cieszę się, że jest to dzisiejsze porozumienie, bo te wspólne działania będą służyły, aby jakość życia województwie się podnosiła – powiedział, przypomniając też, że "jakość życia" jest jedną z inteligentnych specjalizacji województwa podkarpackiego.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AntyRut13
  3
  W Niemczech duże projekty wodorowe (nawet zaczęte) padają jak muchy z powodu wysokich kosztów wdrożenia, niepewności ekonomicznej i nie pomagają spore dotacje. Ale w Sanoku będą tanio ogrzewać domy wodorem. Świetny projekt do przepalenia pieniędzy, a na końcu "no nie udało się". Jednak sporo osób zarobi i o to chodzi.
  • avatar
   antytalent
   3
   To ile będzie kosztowało mieszkańców to nowe "tanie" ogrzewanie? Za tą inwestycję ktoś będzie musiał zapłacić, UE nie finansuje 100% kosztów. Ale grunt że mamy już nową spółkę, prezesa, zastępców i innych na mniej zaszczytnych stanowiskach. Forsa więc popłynie.
   • avatar
    piomiq
    2
    Artykuł od podpisaniu listu intencyjnego. Szczegóły techniczne? Brak.
    Nie wiadomo skąd będą brać wodór. Wiadomo, że nie opłacalne (drogi jest pozyskiwanie z wody), a najtańsze z paliw kopalnych. Zatem czy to będzie na pewno tanie?
    • avatar
     Marek1981
     1
     Tanie ogrzewanie? Jak będzie tańsze od moich 700pln/rok teraz i przez kolejne 8lat to pogadamy. Metraż 117mkw + 117mkw piwnicy.
     • avatar
      PrymusLee
      0
      Na Podkarpaciu już mieli wielkie plany, zrobiła się piramida i wyłudzanie, tak to jest jak Kościół Katolicki współdziała z PiSem, nie mogło się udać :D