Ciekawostki

Polacy mogą płacić oczami, ale… po co?

przeczytasz w 2 min.

Płatność przy pomocy spojrzenia - brzmi jak element żywcem wyciągnięty z filmu osadzonego w odległej przyszłości? Okazuje się, że to rzeczywistość, która funkcjonuje już w Polsce. No dobra, ale tak właściwie… po co to nam?

Płatność spojrzeniem funkcjonuje już w Polsce

Za wprowadzenie tej, bądź co bądź, innowacyjnej funkcjonalności w Polsce odpowiada firma PayEye. Producent dumnie informuje, że najwięcej punktów sprzedaży, w których klienci mogą zapłacić spojrzeniem jest w jego rodzinnym Wrocławiu. W przyszłości jednak technologia PayEye 2.0 ma pojawić się w kolejnych polskich miastach, natomiast do końca 2022 roku dostępnych będzie aż 400 urządzeń umożliwiających tę specyficzną metodę płatności.

Czy płatność spojrzeniem jest skomplikowana? Jak to w ogóle działa?

PayEye 2.0 według deklaracji producenta jest technologią wyjątkowo prostą i intuicyjną w obsłudze i - co może nie być takie oczywiste - nie wymaga jakiejkolwiek ingerencji w ludzki narząd wzroku. Spokojnie zatem, nie trzeba wszczepiać sobie żadnego czipa i przykładać oko do terminala.

W rzeczywistości płatność spojrzeniem przebiega w podobny sposób do klasycznej płatności zbliżeniowej przy użyciu karty. Różnica polega natomiast na tym, że zamiast karty jest spojrzenie. Klient musi tylko pobrać dedykowaną aplikację PayEye, podpiąć kartę płatniczą i skonfigurować profil biometryczny - czyli zeskanować swoje oczy.

PayEye gwarantuje, że technologia płatności spojrzeniem jest obecnie najbezpieczniejszą formą płatności na świecie.

Tyle wystarczy, żeby móc wyjść z domu na zakupy bez karty i telefonu. W punkcie, który obsługuje „spojrzeniową” technologię wystarczy spojrzeć na urządzenie płatnicze (eyepos). Wówczas, nomen omen, w oka mgnieniu karta podpięta do profilu użytkownika zostanie obciążona kwotą transakcji. Szybko, bezboleśnie i przede wszystkim bezpiecznie.

Terminal PayEye Terminal do płatności spojrzeniem - eyepos (Źródło: PayEye)

Wszystko brzmi fajnie, ale tak na dobrą sprawę - po co to?

Absolutnie nie neguję rozwoju technologii. Wszak płatność poprzez spojrzenie brzmi tak futurystycznie, jak to tylko możliwe. Niemniej jednak - uważam, że technologia powinna przede wszystkim być funkcjonalna. I dobra, może i funkcją jest płacenie w niecodzienny sposób.

Ale czy to w jakikolwiek sposób poprawia funkcjonowanie obecnych technologii? Pomijam oczywiście płatność przy użyciu fizycznej gotówki, ale o ile szybsza jest płatność spojrzeniem od płatności zbliżeniowej kartą lub telefonem? Jeśli jest to jakakolwiek oszczędność czasu, to podejrzewam, że na tyle marginalna, że można ten argument całkowicie pominąć.

Trudno mi też wyobrazić sobie, że ktokolwiek w XXI wieku porusza się bez telefonu. Brak karty - rozumiem, ale telefonu? Jeśli bez smartfona nie ruszamy się z domu, to po co nam możliwość płacenia spojrzeniem?

Osobiście mam mieszane odczucia odnośnie technologii PayEye. Bardzo podziwiam ilość pracy włożonej w rozwój projektu i samą ideę, ale osobiście tego nie kupuję. Nie widzę w tym nic, co wywoła u klientów reakcję w stylu „Niesamowite! Dlaczego nikt tego nie wymyślił wcześniej, przecież to rewolucja!”. Jeśli Wy, Czytelnicy widzicie więcej plusów PayEye - dajcie znać w komentarzach.

Źródło: PayEye

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  6
  Szkoda. Liczyłem, że w końcu uda mi się coś dostać "na ładne oczy" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • avatar
   KENJI512
   5
   U nas tak to promują, bo chcą mieć, jak najwięcej kontroli nad obywatelem...
   • avatar
    tulika
    4
    No nie wiem, ja tam często wychodzę z domu bez telefonu. Ale ta nowinka i tak mi się nie podoba, bo wolę, by mi ukradli kartę niż wydłubali oko.
    • avatar
     Fiona
     4
     Ktoś napisał ,że oczy są zwierciadłem duszy. Czyli rachunek z Biedronki zapłaci anioł stróż ? Fajnie ;P
     • avatar
      piomiq
      1
      "PayEye gwarantuje, że technologia płatności spojrzeniem jest obecnie najbezpieczniejszą formą płatności na świecie."
      Strasznie buńczuczne twierdzenie. A co ta firma sobą reprezentuje, dlaczego mam jej uwierzyć? Wydaje się nowa, zatem nie ma prawie żadnej renomy a co za tym idzie, nie budzi wystarczającego zaufania. Także te twierdzenia nie niosą ze sobą wartości. To oczywiście tylko moja prywatna opinia.

      I druga sprawa.
      Układ naczyń krwionośnych w oku jest podobno bardziej unikalny niż linie papilarne. Tyle że patrząc jak odbywa się proces zapisywania tych ustawień to można mieć wątpliwości czy na przykład nie wystarczy zdjęcie oczu by zapłacić za coś. Nie wyjaśniono jak zabezpieczenia zaimplementowano.
      • avatar
       piomiq
       1
       "W punkcie, który obsługuje „spojrzeniową” technologię wystarczy spojrzeć na urządzenie płatnicze (eyepos). Wówczas, nomen omen, w oka mgnieniu karta podpięta do profilu użytkownika zostanie obciążona kwotą transakcji. Szybko, bezboleśnie i przede wszystkim bezpiecznie."

       Przepraszam bardzo, ale skąd wniosek że bezpiecznie?
       Szybkie na pewno, ale co do bezpieczeństwa to nic tu nie wiadomo. Autor NIC NIE WSPOMNIAŁ O BEZPIECZEŃSTWIE, tylko twierdzi z góry że bezpiecznie, pewnie dlatego że firma PayEye tak powiedziała :/.
       Także to ostatnie zdanie jest to kompletnie nie uzasadnione, bo nie poprzedzają go ani nawet nie następują później, ŻADNE ARGUMENTY!
       • avatar
        piomiq
        1
        "przy użyciu fizycznej gotówki"
        A istnieje nie fizyczna? W sklepie płacę albo kartą (pieniądz elektroniczny) albo gotówką (pieniądz fizyczny).
        • avatar
         Naruto1
         1
         2 kwestie:
         1. Bezpieczeństwo. Skoro złodzieje instalowali nakładki w bankomatach to w czym problem, by instalowali czytnik w dowolnym miejscu, gdzie klient patrzy na coś tam. Dopóki to nowinka to pewnie jest jakiś proces sprawdzana czytnika, gdzieś jest to rejestrowane, zatwierdzane etc. Ale jeśli stanie się to powszechne będzie strach spojrzeć na cokolwiek. I wymyślą specjalne okulary/soczewki uniemożliwiające skasowanie delikwenta :)
         2. Funkcjonalność? Wychodzi słaba wyobraźnia autora tekstu. Jesteś na plaży, wychodzisz z wody i idziesz prosto po frytki, bez przebijania się przez miasteczko parawanowe do swoich zasobów, w tym karty/telefonu. Wyszedłeś z psem i sobie przypomniałeś, że masz mleko do kupienia. Oczywiście nie wziąłeś telefonu/karty. Masz kupić w drodze z pracy cośtam na obiad. Komórka zdechła, pech. Portfel zostawiłeś w innych spodniach. I ostatni przykład - idziesz na zakupy, telefonu nie wziąłeś, bo po co? Płacisz kartą a tu awaria terminala albo przerwa techniczna w banku - to ostatnie zdarza się co jakiś czas. I stoi taki zdezorientowany klient przy kasie, towar "przepikany" przez panią kasjerkę i d00pa.
         • avatar
          piomiq
          0
          Moim zdaniem artykuł strasznie płytki jak na realia techniki, którymi to tematami się zajmuje się ten portal. Taki popowy, dla masowego czytelnika :/
          • avatar
           Konto usunięte
           -4
           Ja jestem przeciwnikiem tego typu technologii bo oczy są zwierciadłem duszy i jak patrzycie na siebie w lustrze to widzi sie swoją dusze bo te odbicie lustrzane jest tą duszą ,przy pomocy takich czytników może być możliwe zczytywanie danych metafizycznych co nie powinno miec miejsca w przypadku transakcji które są fizyczne.
           • avatar
            pablo11
            0
            A gdzie prywatność przy tym wszystkim ? Płatność kartą już jest trochę zamachem na prywatność. Tutaj nie mamy pewności, czy taka kamera nie skanuje każdej przechodzącej osoby... Pomijając kwestie prywatności. To już widzę jak będzie wyglądać kolejna era naciągania w klubach wystawiających po kilka tysięcy za "drinka".
            • avatar
             piomiq
             0
             "Jeśli Wy, Czytelnicy widzicie więcej plusów PayEye - dajcie znać w komentarzach."
             Przydałaby się sonda, wtedy wiedzielibyśmy jakie jest zainteresowanie tą, moim zdaniem, kontrowersyjną technologią płatności.
             • avatar
              Dragonik
              0
              Chcesz przy kasie wyglądać jak debil? Płać oczami.